Antwort Co všechno můžu dát do kompostu? Weitere Antworten – Co nesmí přijít do kompostu

Co všechno můžu dát do kompostu?
Do kompostu nepatří:

  • zbytky masa a ryb.
  • chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodů
  • mléčné výrobky.
  • noviny a časopisy.
  • plast, sklo, kov, textil.
  • rostliny napadené chorobami.
  • plevel s kořínky.

Na domácí komposty se nedoporučují dávat ve velkém množství kvůli tendenci k intenzivnímu plesnivění. Co se týče chemických látek v kůře jižního ovoce, používány by měli být povětšinou organické fungicidy, které by se měli při procesu kompostování během několika týdnů rozložit a půdu tak nikterak neohrožovat.Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.

Co dát pod Komposter : Kompostér postavte na trávník či půdu, nikoli na dlažbu. Na jeho dno můžete dát pletivo, které zabrání hlodavcům prohrabat se dovnitř. Pokud je kompost příliš suchý (nerozkládá se), pokropte ho dešťovou vodou. Pokud je naopak příliš mokrý (hnije), přidejte suché listí, slámu nebo papír a promíchejte ho.

Čím se urychlí kompost

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Jak dlouho zraje kompost : Čerstvý kompost získáte za 2 až 6 měsíců, vyzrálý kompost za 6 až 12 měsíců.

Prvním, podkladním materiálem pro kompost může být drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů. Následně můžeme začít přidávat jednotlivé kompostovatelné materiály – sláma, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zeleniny. Kompost se snažte udržet dostatečně vlhký v celém jeho průřezu.

Pokud nechcete papír dát k recyklaci, lze ho úspěšně kompostovat (natrhaný na kusy) – stejně jako bez problému kompostujeme skořápky od vajíček. Podobně kompostujeme papír, který se už nedá dát k recyklaci (např.

Jak oddělit žížaly od kompostu

Oddělení žížal

Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok. Díky procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát plný živin, který nijak nezapáchá. Výsledný kompost můžete prosít přes síto a začít využívat.Kam umístit nádobu

  1. Kontakt s půdou: Pro biomasu je zcela nevyhnutelné, aby se dotýkala půdy.
  2. Vyvýšené místo v polostínu: Zabrání stoupání vody z mokré půdy do biomasy.
  3. Pozor na slunce, vítr a déšť: Rozkládající se směs organického odpadu by měla být chráněna před přímým slunečním světlem, větrem i deštěm.


Správné vrstvení kompostu

Kompostovou hromadu odděluje od země, takže se k organismům, které v kompostu pracují, dostane kyslík. Nyní je možné střídavě nanášet zhruba 10 cm vysoké vrstvy zelených (dusíkatých) a hnědých (uhlíkatých), resp. vlhkých a suchých materiálů.

Kdy se má přehazovat kompost : Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Jak často přehazovat kompost : Kompost na zahradě přehazujte ideálně jednou za tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Tak získáte kvalitní hnojivo. Zde vám prozradíme, jak postupovat.

Jak často obracet kompost

Mezi jednotlivým přehazováním by měl být časový rozestup alespoň dva týdny. Tímto způsobem má střed kompostu čas se znovu zahřát a pokračovat v rozkladu. Časté přehazování kompostu pomáhá podporovat činnost bakterií. Pokud doufáte v rychlou produkci kompostu, je nejlepší přehazovat kompost každé dva až čtyři týdny.

"Kvasící materiál zakryjte papírem nebo zasypejte pilinami," radí Tomáš Hodek. Piliny totiž v kompostu působí jako dezinfekce.Do kompostu je možné přidávat i shnilé ovoce, záleží ovšem na jeho množství a způsobu kompostování. Shnilá jablka přidáváme v tenké vrstvě a vždy je prokládáme vrstvami jiného, nejlépe suchého materiálu (sláma, zbytky trvalek, letniček, drcené větve).

Kam patří karton od vajec : Platilo totiž, že tyto materiály obsahují natolik znehodnocená papírová vlákna, že jejich další zpracování již není možné. Jenže recyklační technologie jsou dnes na takové úrovni, že výše zmíněné materiály lze třídit do modrých kontejnerů na papír (plata od vajec je možno při zachování správného postupu i kompostovat.