Antwort Co vlastni SVJ? Weitere Antworten – Co může vlastnit SVJ

Co vlastni SVJ?
Společenství může vlastnit a pronajímat majetek

Vlastnictví majetku společenstvím je omezeno zákonem. Společenství vlastníků může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku. Nemůže tedy vlastnit bytovou nebo nebytovou jednotku za účelem výdělečné činnosti, např. tržeb z pronájmu.Jednání navenek za SVJ činí předseda společenství vlastníků samostatně, kdy v době jeho nepřítomnosti jej zastupuje místopředseda nebo člen výboru. Jde-li o písemný právní úkon, tak ve většině případů musí být podepsán předsedou výboru nebo v jeho zastoupení místopředsedou a dalším členem výboru.Věděli jste, že statutární orgán společenství vlastníků (výbor/předseda) při výkonu správy domu ručí celým svým majetkem Za každé rozhodnutí nesete rovněž plnou právní odpovědnost!

Co se plati SVJ : Platí se zálohy na náklady na správu domu, zálohy na služby spojené s užíváním bytu, daň z nemovitosti a dokonce i daň z příjmu v případě, že jsou v domě pronajaty jeho společné části, nebo např. přijetím odměny za výkon volené funkce v orgánu společenství vlastníků jednotek.

Co dělá výbor SVJ

SVJ rozhoduje o věcech, které se pojí se správou bytového domu i k jeho efektivnímu provozu. Výbor, jakožto statutární orgán sdružení, vykonává a řeší veškeré věci v rámci správy domu a jeho provozu, které stanovy nebo NOZ nesvěřuje do působnosti jinému orgánu SVJ.

Co všechno můžeme vlastnit : Co vše tedy lze vlastnit Dá se říci, že vše, co někomu patří, tedy všechny věci hmotné i nehmotné, případně práva. Vlastnictví hmotných věcí asi netřeba blíže představovat: vlastníkem auta, bytu nebo alespoň mobilního telefonu či kola je většina z nás.

Pověřený vlastník plní funkci výkonného a statutárního orgánu společenství. Pověřený vlastník činí právní úkony a podepisuje je jménem společenství. Pověřeného vlastníka volí shromáždění stejným způsobem, jakým se volí výbor.

Výbor, jakožto statutární orgán sdružení, vykonává a řeší veškeré věci v rámci správy domu a jeho provozu, které stanovy nebo NOZ nesvěřuje do působnosti jinému orgánu SVJ. Nejvyšším orgánem společenství je pak shromáždění vlastníků, které je výlučně složené pouze z majitelů bytových jednotek v domě.

Co dělá profesionální předseda SVJ

Co všechno profesionální předseda SVJ od PPM zajišťuje Správu domu ve věcech, které nejsou ve výlučné pravomoci shromáždění. Uzavírání smluv dle finančního limitu a pravidel určených shromážděním. Evidenci vlastníků jednotek a povinnosti ve vztahu k veřejnému rejstříku.V závislosti na tom je poté možné určit, kdo je povinen hradit opravy těchto částí. Jestliže se jedná o příslušenství jednotky, je povinen hradit náklady na opravu vlastník jednotky. V opačném případě, kdy se jedná o společnou část s výhradním užíváním, je povinností společenství hradit náklady. Z definice § 2 písm.účetnictví SVJ může zkontrolovat objednaný auditor nebo auditorská firma (jedná se o placenou službu), případně finanční úřad (na základě udání některého z vlastníků).

Když v SVJ nastane situace, že se nenajdou dobrovolníci pro výkon funkce člena statutárního orgánu z řad členů společenství, pak je prakticky jediným možným řešením přiklonit se k volbě profesionálního předsedy, potažmo výboru složeného z osob, které nejsou členy společenství.

Co má každý právo vlastnit : Každý má právo vlastnit zákonně nabytý majetek, užívat jej, nakládat s ním a odkazovat jej. Nikdo nesmí být zbaven svého majetku s výjimkou veřejného zájmu, v případech a za podmínek, které stanoví zákon, a při poskytnutí spravedlivé náhrady v přiměřené lhůtě.

Co není věc : Nový občanský zákoník věc definuje opravdu široce. Věcí je totiž vše, co není osobou a slouží potřebě lidí. Pár výjimek se však vždy najde – například věcí výslovně nejsou části lidského těla, i kdyby byly (jakkoliv to zní morbidně) oddělené.

Co když SVJ nemá předsedu

Ano, v případě, kdy SVJ nemá obsazen statutární orgán a hrozí mu z toho důvodu újma, a současně se vlastníci jednotek nejsou schopni shodnout ani na využití služeb profesionálního předsedy, může nastoupit právní institut tzv. opatrovníka. Opatrovník společenství vlastníků je v uvedeném případě ustanoven soudem.

Primárním způsobem, jak SVJ rozhoduje o správě domu, je hlasování prostřednictvím shromáždění vlastníků jednotek. Shromáždění je usnášeníschopné, pokud jsou přítomni vlastníci s většinou hlasů, poměrově k podílu na společných částech domu.Počet členů výboru zákon nestanovuje, typicky existují výbory tříčlenné. Lichý počet členů SVJ výboru s ohledem na jejich hlasování lze rozhodně doporučit. Členem orgánu může být teoreticky jakákoli osoba (i právnická) bez ohledu na to, zda je či není členem společenství vlastníků.

Kdo může být členem výboru SVJ : Člen výboru SVJ nebo předseda SVJ musí být plně svéprávný. Musí se tedy jednat o osobu zpravidla starší 18 let, která nebyla ve svéprávnosti omezena soudem. Člen statutárního orgánu musí být rovněž bezúhonný, a to ve smyslu živnostenského zákona.