Antwort Co víme o středověku? Weitere Antworten – Co víme o období středověku
Středověk je obvykle ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453, případně objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492, či zveřejněním 95 tezí Martinem Lutherem roku 1517. Pojem tedy pokrývá zhruba deset století lidské, zejména ovšem evropské historie.Nejčastější chody byly:polévka, vařené hovězí maso, kaše, pečeně, zvěřina, ryby, pernatá zvěř a různé druhy nákypů. Polévka v té době znamenala vývar (z masa, zeleniny nebo luštěnin), který se nalil například na opečený chléb přelitý rozpuštěným máslem.Raný středověk by se dal rozdělit do dvou období, předstátního, kdy ještě nevznikají státy jako takové a období raně státní, ve kterém vznikají raně feudální státy, které jsou ovlivněny Antikou. Ve vrcholném středověku je šířeno učení o trojím lidu (duchovenstvo, šlechta, prostý lid).
Jak se žilo ve středověku : Ve středověku byli zbožní především lidé vyšších společenských vrstev, zejména šlechta, měšťanstvo. Mnohem širší masa obyvatel z řad rolníků, řemeslníků ba i vojska a jiných nižších stavů přistupovalo k víře dosti vlažně a svébytně. Tito lidé nerozuměli latinským textům kazatele, víru si vysvětlovali po svém.
Co je typické pro středověk
Vrcholný středověk
Počet obyvatelstva se oproti době raného středověku zdvojnásobil. Celý proces byl umožněn díky rozvoji zemědělství a zavedení trojpolního hospodaření. Bylo třeba nového území a půdy, tak došlo k vesnické kolonizaci a rozvoji měst, kde stoupá význam měšťanstva.
Co bylo před středověkem : “ Historie lidstva se obvykle dělí na pět období: pravěk, starověk, středověk, novověk a období dějin nejnovějších, tzv. soudobých, sahajících až do současnosti.
století. Ve starověku i středověku se sladilo především medem. Jím se však ve šlechtické, městské i vesnické kuchyni dost šetřilo. I tak byl však med hlavním sladidlem po celé dějiny lidstva a vedle cukru se jím udržel do dnešních dnů.
Známé jsou druhy ředkve, kapusty, zelí, dýně, tykve, okurky, mrkve, cibule, česneku a řepy, z níž se nejdříve využívaly jen listy na špenát. Ovoce bylo hlavním sladidlem. V sadech rostly jabloně, hrušně, broskvoně a mezi oblíbené plody patřily švestky a třešeň.
Co se pilo ve středověku
Z alkoholických nápojů se kromě piva, vína a různých pálenek ve středověku pil i kvas, medovina. Mléko je v prověřené literatuře zmiňováno spíše v souvislosti s výrobou sýrů či másla, než jako nápoj.Největším luxusem ve středověku však bylo soukromí a teplo. Soukromí neměli obyvatelé hradu o nic více, než lidé na venkově. Hradní pán žil se svojí rodinou často v jedné místnosti, popřípadě dvou, kdy žena a děti měly teplotně příznivější, dřevem zateplenou místnost, a muž místnost sousedící.Nejčastěji se jako symbolická data stojící na počátku a konci středověku uvádí roky 476, kdy zanikla Západořímská říše a rok 1492, kdy Kryštof Kolumbus pro Evropu znovu objevil americký kontinent.
Středověk není výjimkou, největší oblibě se těšilo pivo a víno. Ve středověku lidé pili stejně rádi jako my dnes, a protože tehdy ještě neměli vodní filtry, převažovaly uvařené nápoje. Chudí lidé většinou pili pivo, medovinu nebo kvašený jablečný mošt a bohatí si mohli vybírat z nepřeberného množství vína.
Co pili lidé ve středověku : Z alkoholických nápojů se kromě piva, vína a různých pálenek ve středověku pil i kvas, medovina. Mléko je v prověřené literatuře zmiňováno spíše v souvislosti s výrobou sýrů či másla, než jako nápoj.
Kolik lidí žilo ve středověku : Počet obyvatel Evropy v raném středověku stagnoval kolem 25 až 30 milionů lidí.
Jaké víno se pilo ve středověku
Pivo pro pány a pro dámy medovinu
Ta se připravovala z pelyňku, jalovce, šalvěje či „vomanky“. Nejvyhledávanější vína na jihočeských dvorech však pocházela z Rakouska či Uher, ve velké oblibě byla i vína rýnská. Dámy oproti tomu upřednostňovaly medovinu či sladká pití s chutí kořeněných italských aperitivů.
Třeba to, že se pivo dříve vařilo v každé domácnosti na ohništi v měděném kotli. A sloužilo nejen jako nápoj, ale i jako základ pro pokrmy, polévky a podobně. Že ve středověku pivo běžně pily i děti. Zřejmě to bylo proto, že bylo vařeno s chmelem, a bylo tudíž hygienicky zdravější než tehdejší voda z nejistých zdrojů.Češi jsou velkými milovníky piva již od pradávna. Pivu však dříve konkuroval další oblíbený alkoholický nápoj – víno. Vaření piva je doloženo již ze 3. tisíciletí před naším letopočtem ze starého Egypta a staré Mezopotámie.
Co pít místo piva : Lze ji pít samotnou jako ostrého panáka, zředit vodou či pro sladší chuť „říznout“ třeba vinným džusem. Pro klidný a hluboký odpočinek pak doporučujeme čajovou směs Spánek, namíchanou z tradičních bylin, které usnadňují usínání: meduňky, mateřídoušky, šalvěje, heřmánku, třezalky, fenyklu a levandule.