Antwort Co vymyslel Konstantin? Weitere Antworten – Co vytvořili Konstantin a Metoděj
“ Císař vybral Konstantina a Metoděje. Přišli na Velkou Moravu v roce 863. Tady vytvořili slovanský jazyk – staroslověnštinu. Začali v ní sloužit mše v kostele a tak ji učili lidi.přeložil z řečtiny do staroslověnštiny (pro niž už předem sestavil odpovídající písmo – tzv. hlaholici) i všechna čtyři evangelia Nového zákona. Při návratu domů se K. a Metoděj na několik měsíců z misijních důvodů zastavili v Makedonii a pak rovněž v Římě, aby před papežem Hadrianem II.Cyril jako filolog a teolog pro Slovany nejprve vytvořil nové staroslověnské písmo – tzv. hlaholici a přeložil v něm do slovanského jazyka (staroslověnštiny) Písmo svaté a bohoslužbu. Český překlad bible vznikl z původní verze staroslověnské a až do 19.
Jak se nazývá písmo které vytvořil Konstantin : Hlaholici vytvořil Konstantin ze Soluně (svatý Cyril) kolem 862–863. Podnětem k tomu mu byla jeho mise na Moravu (žádost moravského vládce Rastislava u východořímského císaře Michala III.) a nutnost vytvořit písmo pro přijatelný zápis slovanštiny, do níž bylo třeba překládat bohoslužebné i jiné texty.
Co udelal Metoděj
Metoděj snad víc po duchovní stránce a Konstantin pro praktickou evangelizaci. Sestavil pro Slovany abecedu o 38 písmenech odvozených z písmen řeckých a nazývanou hlaholské písmo. Do staroslovanské řeči hned přeložil nejdůležitější části Písma svatého a bohoslužebné knihy. O sestavení písma Hadrián II.
Proč se slaví 5 červenec : Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.
Konstantin, překonávaje únavu po celý čas misijní cesty po Moravě i Panonii, cítil, že jej nemoc, které se mu dařilo nějaký čas vzdorovat, brzy překoná. Rozhodl se vstoupit do kláštera jako mnich. Přijal mnišské jméno Cyril (řecky Κύριλλος, Kyrillos; latinsky Cyrillus).
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.
Jak zemřel Cyril
Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).Klínové písmo bylo objeveno v roce 1802 Georgem Friedrichem Grotefendem (1775 – 1853), německým učitelem Göttingenského gymnázia, na základě sázky. Grotefend se vsadil se svým přítelem Firillem, že klínové písmo rozluští, podařilo se mu zjistit z tabulky z mezopotámské oblasti, že se jedná o abecedu.Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.
Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).
Co vystudoval Metoděj : Po maturitě na Arcibiskupském gymnáziuv Kroměříži (1935) studoval bohosloví, na kněze byl vysvěcen r. 1940. Po válce studoval historii na filosofické fakultě v Brně, kde r. 1949 získal doktorát z filosofie.
Co se stalo 30 května : 1434 – Bitva u Lipan. 1635 – Pražský mír ukončil konflikt mezi stavy a císařem za třicetileté války. 1866 – V Prozatímním divadle byla poprvé uvedena opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. 1918 – Byla podepsána Pittsburská dohoda o pozdějším založení státu Čechů a Slováků.
Co se stalo 8. května
8. květen – Den vítězství | Velvyslanectví České republiky v Bruselu.
Jméno Konstantin (významem constans – stálý, pevný), ženská forma Konstantina či jména příbuzná mohou patřit vícero lidem.Kromě křesťanství zavedli tito misionáři u slovanských národů ve střední Evropě také gramotnost. Někdy se jim proto říká „apoštolové Slovanů“. Jejich svátek se slaví 5. července, neboť na tento den připadá katolický svátek Cyrila a Metoděje, který zavedl papež roku 1880.
Proč se slaví 6 červenec : červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu v Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven.