Antwort Co vysadit jako živý plot? Weitere Antworten – Co vysadit na živý plot

Co vysadit jako živý plot?
Většinu z nich by vám zahradník při prodeji asi nejraději zamlčel.

  • Túje (thuja) V českých zahradách je stále jednou z nejoblíbenějších dřevin pro vytváření živých plotů túje.
  • Tis červený Tis patří mezi nádherné jehličnany.
  • Habr. Častým kandidátem na živý plot je habr.
  • Zimostráz (Buxus)

V podobě volně rostoucích živých plotů jsou oblíbené například zlatice (Forsythia), vajgélie (Weigela), pustoryly (Philadelphus), svídy (Cornus), ptačí zoby (Ligustrum), kaliny (Viburnum), tavolníky (Spiraea), šeříky (Syringa) a nebo třeba stromkové hortenzie (Hydrangea).Použijeme tedy 4 (výsadba do jedné řady) nebo 6 sazenic (výsadba do trojsponu) buku na běžný metr délky plotu. Rostliny na opačné straně výkopu sázíme s posunem, aby rostliny nebyly v zákrytu a živý plot byl opticky hustší. 4. Dáváme pozor, aby kořeny nebyly přehnuty – přirozeně je před zahrnutím zeminou rozprostřeme.

Co vysadit místo plotu : K plotu proto můžeme zasadit různé druhy salátu nebo špenát. O něco více hodin světla pro růst potřebuje mrkev, petržel, celer, fazole, řepa nebo hrášek. V polostínu se bude dařit zelí, brokolici, květáku, kapustě a pórku.

Jak daleko od plotu vysadit živý plot

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Co dát na plot aby nebylo vidět : Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění.

Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku.

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak si udělat živý plot

Tvarovaný živý plot se často skládá pouze z jednoho druhu rostlin, stříhá se min. 1krát do roka, má rovný růst a je neprůhledný. K tomu patří především živé ploty z túje, bobkovišně, tisu, cesmíny a habru obecného. Doporučené mezery pro výsadbu činí cca 0,5 metru.Technika pro střih plotu

Pokud je živý plot například několik metrů vysoký, měli byste přemýšlet o koupi teleskopických nůžek na keře. To je nejen efektivnější a bezpečnější, ale i šetrnější volba pro vaše záda. Aby se dokonalý řez podařil, sází stále více milovníků zahrad na AKU nůžky na živý plot.Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Co dát místo trávy : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Jak oddelit zahradu od sousedů : Nejčastěji jsou k vidění palubkové, mřížkové nebo kombinované dřevěné zástěny. Další možností jsou mobilní dřevěné zástěny nebo venkovní paravány, které můžete libovolně po zahradě přemisťovat. Mobilní zástěny mohou mít podobu rovněž 2v1, což je zástěna s truhlíkem na rostliny nebo se zahradní truhlou.

Jak daleko od sebe sázet živý plot

Živý plot můžete vysazovat do jedné nebo dvou řad. Při výsadbě do jedné řady počítejte s rozestupem alespoň 20 cm (závisí i na druhu použité dřeviny) a při výsadbě do dvou řad počítejte se střídavou výsadbou – v tomto případě budete potřebovat asi 6 – 8 sazenic na metr (opět záleží na konkrétním druhu dřeviny).

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst.

Jakou Thuji na živý plot : Thuja plicata “Gerderland“ (thuje obrovská “Gerderland“), Thuja occidentalis “Holmstrup“ (thuje východní “Holmstrup“), Thuja occidentalis “Malonyana“ (thuje východní “Malonyana“) a mnohé další. Všechny zmíněné kultivary thují se výborně hodí pro živé ploty.