Antwort Co vysadit u pergoly? Weitere Antworten – Co zasadit kolem pergoly
Popínavé rostliny k pergole
Na slunném místě se bude dařit vinné révě, pnoucím růžím, vistárii, povíjnici nebo trubači. Ve stínu využijete podražec či břečťan, do polostínu se hodí popínavá hortenzie, klematis, hlohyně, zimolezy, přísavníky nebo brslen.Zámková dlažba je levnou volbou. Je odolná a protiskluzová, na druhou stranu ji neumyjete a ve spárách může překvapit rostoucí tráva, to ale vyřeší fólie proti plevelu. Pod zámkovou dlažbu použijte stejný podklad jako u betonové desky, tj. zhruba 20centimetrovou vrstvu hrubého štěrku a 5 cm jemnější drtě.Pergolu můžete nechat obrůst popínavými rostlinami, které jsou na pohled nádherné a přes léto vytváří přírodní sluneční clonu, která vás ochrání před slunečním zářením. Nevýhodou je však netěsnost „zastřešení“ a v případě deště se pergola stává nevyužitelnou.
Co dát do pergoly : Mezi nejčastější patří:
- komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),
- plný polykarbonát,
- sklolaminát (vlnité desky × role),
- asfaltové šindele,
- plechová krytina,
- plexisklo,
- PVC desky.
Co zasadit do mokre půdy
Vhodné rostliny
Z listnatých dřevin se pro výsadbu do silně zamokřených půd používají vrby (Salix sp.) a topoly (Populus sp.), dále pak kalina obecná (Viburnum opulus), brsleny (Euonymus sp.) a bezy (Sambucus sp.). Širší sortiment rostlin se hodí do půd trvale vlhkých, ovšem bez stagnující vody.
Co vysadit kolem chodniku : Do blízkosti chodníků jsou vhodné především kompaktně rostoucí druhy okrasných rostlin s hustým kořenovým balem (plevel k nim tak snadno nepronikne), bohatě a dlouho kvetoucí, případně se zajímavě zbarvenými či strukturovanými listy.
Na podlahu můžete použít mramor, žulu, pískovec, travertin, ale i jiné. Pro podlahu do pergoly je možné zvolit různé druhy kamene v různých tvarech. Podlaha vypadá velice pěkně, jsou-li použity kameny v nepravidelných tvarech, ovšem jejich pokládka je náročná.
Vzdálenost mezi nimi by měla být 2,5 až 3 metry.
Jaké rostliny vysadit k pergole
Mezi nejoblíbenější popínavé květiny k pergole patří břečťany, zimolezy, přísavník trojcípý či pětilistý, opletka neboli rdesno, vistárie, pnoucí růže nebo klematisy. Pokud si chcete každý rok dopřát změnu, bude pro vás vhodný hrachor, vilec, lichořeřišnice, okrasná fazole nebo povijnice, které patří mezi jednoletky.Nejlepším nátěrem k ochraně dřeva, zejména v exteriéru jsou podle jeho zkušeností lazurové nátěry. K nim patří jak obyčejný luxol, tak i dražší lazury renomovaných značek. Přestože už dnes existují lazury na vodní bázi, zkušenosti zejména z nátěrů v exteriérech mluví spíše pro lazury na bázi olejové.Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.
Na zásaditých půdách se pěstují rostliny, které se obecně označují jako bazifyty či alkalofyty. Patří mezi ně třeba bučiny, lipiny nebo společenstva bazofilních teplomilných dubů. Dále jsou to pak některá travní společenstva, sukulenty nebo vegetace vápnitých skal. Také ječmen nebo vojtěška patří mezi bazifyty.
Co zasadit mezi Naslapy : Kromě zmíněné levandule jsou vhodné floxy, rozrazily, krásnoočká, rozchodníky, astry. Pokud máte rádi pravidelnost a přísně upravené zahrady střihem, vysaďte zimostráz nebo brslen, rostliny určené k lemům a nízkým plotům. Výborně se stříhají, udržují, i když rostou pomaleji. Zejména zimostráz.
Co zasadit kolem domu : Pokud je půda dostatečně suchá, jsou dobrou volbou také bylinky – třeba tymián, rozmarýn a svatolina. V případě, že útlý záhon podél domu leží převážně ve stínu, sázejte v dostatečně vlhké půdě bohyšky, kapradiny, rodgerzie nebo trávy.
Jaký povrch na venkovní terasu
Pro venkovní použití je ideální slinutá dlažba o tloušťce dva centimetry, která je odolná vůči mechanickému poškození i mrazu. Tato dlažba je k dispozici v různých formátech, dekorech a barvách. Kromě slinuté dlažby můžete využít také vymývané betonové dlaždice nebo dlažbu z přírodního kamene.
Mezi levnější řešení patří běžné dřevo, betonová stěrka nebo obyčejná dlažba. Naopak dražším povrchem je dřevoplast, exotické dřevo, pryskyřičná stěrka nebo výběrový kámen. Pokud se řeší cena terasy, pak je třeba si uvědomit i životnost jednotlivých povrchů.183/2006 Sb. Ten stanovuje, že samostatně stojící pergolu si můžete postavit bez povolení nebo ohlášení pokud: Zastavěná plocha nepřesáhne 25 m2 a výška pergoly bude maximálně 5 m.
Jak velkou pátku na pergolu : Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.