Antwort Co vznika při spalovani fosilních paliv? Weitere Antworten – Co vzniká při spalování fosilních paliv

Co vznika při spalovani fosilních paliv?
Spalováním fosilních paliv vznikají kyseliny sírová a dusičná, které padají na Zemi v podobě kyselých dešťů a ovlivňují přírodní oblasti i zastavěné území. Zvláště zranitelné jsou památky a sochy z mramoru a vápence, protože kyseliny rozpouštějí uhličitan vápenatý.Hlavním problémem spalování těchto paliv je vznik velkého množství popela, prachových částic a sazí. Kapalná palivapocházejí zejména z ropy a lze je rozdělit na lehké střední a těžké topné oleje.Při spalování zemního plynu vzniká vedle oxidu uhličitého také určité množství vody, která odchází ve formě vodní páry s ostatními složkami spalin do okolní atmosféry. Vodní pára ve spalinách s sebou odnáší i určité množství energie.

Jakou energii lze získat z fosilních paliv : Z fosilních paliv je celosvětově získáváno přibližně 70% elektřiny. Vysoký podíl je dán stářím technologie, její relativní jednoduchostí a poměrně dobrou dostupností surovin. Fosilní paliva jsou přeměňována na elektřinu v tepelných, plynových a jaderných elektrárnách.

CO vzniká při spalování methanu

Při spalování se přeměňuje na CO2 a H2O. Rovněž je používán v chemickém průmyslu při výrobě různých látek (acetylen, vodík, kyanidy a methanol). Produkce methanu je v členských zemích EU regulována Kyotským protokolem.

Jaké plyny vznikají při hoření : tepelná energie iniciuje (spustí) řetězovou reakci hoření. Při hoření často vzniká voda, oxid uhličitý, popel a kouř. Pojem hoření se příležitostně přeneseně používá i pro jiné exotermické děje – například termojaderné reakce na Slunci a v jaderných reaktorech, kde se mluví například o vyhoření paliva.

Při neomezeném přívodu vzduchu dochází k úplnému spálení metanu. Výsledkem reakce je oxid uhličitý a voda. Tento typ spalování je nejbezpečnější a nejúčinnější. Při omezeném přívodu kyslíku dochází k neúplnému spalování metanu.

Mezi tuhá fosilní paliva patří lignitové brikety, černouhelné brikety a koks. Mezi obnovitelná tuhá paliva patří dřevní štěpka, kulatina, dřevěné brikety, pelety a biomasa. Výhodou kotle na tuhá paliva je, že nabízí flexibilitu při výběru paliva.

CO vzniká spalováním metanu

Při neomezeném přívodu vzduchu dochází k úplnému spálení metanu. Výsledkem reakce je oxid uhličitý a voda. Tento typ spalování je nejbezpečnější a nejúčinnější. Při omezeném přívodu kyslíku dochází k neúplnému spalování metanu.Tepelné elektrárny na fosilní paliva, zejména uhlí, vyrobí asi polovinu elektřiny v České republice. Velké množství domácností využívá zemní plyn k vytápění a ohřevu vody. Dopravní prostředky u nás pohání především ropné produkty – nafta, benzín nebo LPG.Mezi nevyčerpatelné zdroje patří sluneční záření, energie vody, větrná energie, geotermální energie, nukleární energie a energie přílivu. Mezi zdroje obnovitelné vyčerpatelné řadíme zdroje, které získávají energii z organismů a jejich společenstev. Mluvíme zde např. o biomase, bioplynu.

Při hoření vznikají oxid uhličitý nedýchatelný a oxid uhelnatý (jedovatý).

Kdy vzniká oxid uhličitý : Oxid uhličitý (CO2), dříve nazýván kysličník uhličitý, vzniká zejména během dýchání, ale i dalších biochemických procesů. Produkují jej fotosyntetizující rostliny i mikroorganismy, vzniká také při spalování. Je tedy přirozenou součástí ovzduší. Oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto se drží zejména při zemi.

CO vzniká při spalování hnědého uhlí : Spalování uhlí produkuje oxid uhličitý spolu s proměnným množstvím oxidu siřičitého v závislosti na kvalitě. Oxid siřičitý reaguje s vodou za tvorby kyseliny siřičité. Jestliže se dostane do atmosféry, reaguje s vodní párou a vrací se na zem ve formě kyselých dešťů.

Jaké chemické látky mohou vznikat při spalování methanu

Použití Methan je podstatnou součástí zemního plynu (85 %), který je běžně používán jako palivo jak v domácnostech, tak v průmyslu. V automobilové dopravě představuje jednu z pohonných látek, pod označením CNG (Compressed Natural Gas: stlačený zemní plyn). Při spalování se přeměňuje na CO2 a H2O.

Mezi tuhá fosilní paliva patří lignitové brikety, černouhelné brikety a koks. Mezi obnovitelná tuhá paliva patří dřevní štěpka, kulatina, dřevěné brikety, pelety a biomasa.Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let. Na neobnovitelných surovinách jsou ale závislé i zdroje, které jsme si zvykli pokládat za nevyčerpatelné.

Který typ paliva nejvíce zatěžuje životní prostředí : Nejvíc emisí vytváří člověk spalováním fosilních paliv, jako je černé uhlí, hnědé uhlí nebo koks. Už jen jejich těžba znamená ekologickou zátěž, v Brně však hlavní problém představují vzniklé spaliny. Do ovzduší se s kouřem dostávají oxidy síry, dusíku a uhlíku, těžké kovy a další zdraví škodlivé látky.