Antwort Co zasadit mezi Jehlicnany? Weitere Antworten – Co se dá zasadit pod jehličnatý strom

Co zasadit mezi Jehlicnany?
Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami. Jehličnany se hodí i do skalek či vřesovišť. V tomto případě jsou ale vhodnější menší, zakrslé druhy.Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.

Co zasadit do stínu pod strom :

  • Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
  • Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)
  • Bohyška (Hosta spec.)
  • Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)
  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  • Čechrava (Astilbe spec.)
  • Zvonek (Campanula spec.)
  • Sasanky (Anemone)

Který jehličnatý strom opadá

Asi tušíte, že jediný opadavý jehličnan u nás je modřín.

Kdy zasadit jehličnan : V průběhu října můžete na jehličnany navázat sázením okrasných stromů a keřů. Pokud není půda zmrzlá, je možné jejich sázení až do Vánoc. U jehličnanů byste s výsadbou neměli otálet, jelikož by do nástupu zimy měly alespoň trochu zakořenit. Proto si pamatujte, že se vysazují do konce října.

Aplikujte zálivkou ke kořenům.

  1. Při výsadbě – aplikujte zálivkou přímo ke kořenům dřevin (aplikace po výsadbě přímo do jámy).
  2. Stávající dřeviny – aplikujte zálivkou 3x za vegetaci, tj. 1x na jaře (březen – duben), 1x v létě (červen), 1x na podzim před zámrzem (např. říjen).


Jak daleko od sebe jehličnany sázet Silně vzrůstné druhy se sází 2–4 m od sebe, středně vzrůstné 0,8–1,5 m od sebe, zakrslé druhy 0,5–1 m od sebe.

Co zasadit mezi ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm. Často se začíná mulčovat již zjara rozdrcenými zbytky větví po řezu stromů, tato vrstva se zesílí posečenou travou nebo slámou.Výběr trvalek do stínu

Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Který vánoční stromek neopadává : Borovice Černá (Pinus nigra)

Má krásné jehličí, které je lesklé a dlouhé a neopadává ani po vyschnutí stromečku.

Které stromy opadávají : Mezi opadavé stromy patří dub, buk, habr, javor, jilm, bříza a další. Patří sem i některé jehličnany jako je modřín a metasekvoje. Do opadavých keřů patří zimolez, kalina a mnoho dalších.

Jak kombinovat jehličnany v zahradě

Výborné je kombinovat druhy s různými tvary a barvami se vždyzelenými dřevinami (vavřín, skimmie, rododendron) a okrasnými travami. Ve skupině by měl vždy převažovat jeden druh a ostatní by měly kompozici nenásilně doplňovat.

Ideální místo pro pěstování je takové, kde má rostlina kořeny ve stínu a korunu v mírném polostínu – květináč se tak v létě nebude přehřívat a kořeny trpět nadměrným teplem. Na přímém slunci jehličnany často zasychají a ve stínu se zase nepěkně vyvíjejí tím, jak se nadměrně vytahují za světlem.Pokojové druhy je možné při dostatku světla vysévat během celého roku, přezimovat však musí v bezmrazé světlé místnosti. Semena pro exteriér vyséváme od konce února do začátku května řídce a naširoko, nejlépe do truhlíků v pařeništi či ve skleníku.

Který jehličnan rychle roste nejrychleji : Stejně jako u listnáčů, o kterých jsme psali minule, se musíte rozhodnout, jak vysoký plot požadujete. U jehličnanů nejrychleji roste kříženec, cypřišovec (Cupressocyparis leylandii).