Antwort Co znamená drobné opravy? Weitere Antworten – Kdo platí drobné opravy

Co znamená drobné opravy?
Podle nařízení vlády jsou nájemci povinni provádět drobné opravy, pokud k tomu došlo v důsledku běžného užívání bytu. Pokud jsou však opravy nutné v důsledku škod způsobených nájemcem nebo jinými osobami, které v bytě žijí nebo jej navštěvují, náklady na opravy hradí nájemce.Toto se týká zejména kontroly radiátorů, kotle nebo vodovodních baterií, případně detektorů kouře. Dále pak po nájemci můžete požadovat částečnou úhradu za výmalbu, tapetování a opravu omítek, případně také čištění obkladů stěn, podlah nebo zanesených odpadů.Nájemce by měl zařízení udržovat ve funkčním stavu a pravidelně kontrolovat, zda funguje. Toto se týká například kontroly radiátorů, kotlů a boilerů, ale také vodovodních baterií či detektoru kouře. Dále nájemce může hradit částečnou výmalbu, tapetování a opravu omítek.

Kdo hradí opravy v nebytovém prostoru : Kdo má na starost drobné opravy nebytových prostor

Pravidla jsou stejná jako u klasického nájmu obytných prostor. To znamená, že nájemník má zodpovědnost za drobné opravy a běžnou údržbu. Sem patří například pravidelný úklid, udržování spotřebičů v dobrém stavu nebo třeba drobné opravy koupelnového vybavení.

Co platí majitel bytu

Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně. Měl by také hradit větší opravy v bytě, které stojí více než 1000 Kč.

Co všechno musí platit nájemník : Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů.

služby spojené s užívání bytu (co hradí nájemce)

  • Vytápění
  • Vodné a stočné
  • Dodávka pitné vody.
  • Dodávka teplé a studené vody.
  • Odvádění odpadních vod kanalizacemi.
  • Užívání výtahu.
  • Vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou.
  • Odvoz komunálního odpadu.

Kdo platí opravy v družstevním bytě

Nejčastěji platí, že drobné opravy v bytě provádí na své náklady nájemce bytu, větší opravy pak vyžadují souhlas bytového družstva, zejména pokud má dojít k zásahu do nosných konstrukcí, otopné soustavy, či pokud nájemce provádí výměnu oken. Opravy a rekonstrukce mimo samotný byt pak vždy zajišťuje družstvo.Základním právem nájemníka je v bytě nerušeně bydlet, užívat prostor a využívat služby spojené s užíváním bytu a zajišťované pronajímatelem. Nájemník má právo chovat v bytě zvíře (psa kočku, ne stádo krav) a může do bytu přivést k bydlení další osoby.Ovšem zároveň stanoví, že je to nájemce, kdo v bytě provádí a hradí běžnou údržbu a drobné opravy. Co vše spadá pod pojem běžná údržba a drobné opravy, upřesňuje zvláštní nařízení vlády výčtem konkrétních činností i finančními limity.

V případě, že neexistuje ujednání o službách v nájemní smlouvě, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Nicméně pronajímatel nemůže po nájemci požadovat platbu do fondu oprav, nebo poplatky za správu nebo pojištění celého domu, protože tyto služby neposkytují nájemníkovi okamžitý prospěch.

Co se hradí z fondu oprav : Co se platí z fondu oprav

  • provoz, údržba, opravy, stavební úpravy a jiné změny společných částí domu,
  • revize technických sítí, společných technických zařízení domu, protipožárního zařízení, hromosvodů, rozvodů energií včetně tepla, teplé vody, pitné vody, atd.,
  • údržba pozemku a údržba přístupových cest k pozemku,

Kolik bývá fond oprav : fondu oprav mohou tvořit nezanedbatelnou částku u těch SVJ, které šetří na zásadnější opravy. Průměrná výše příspěvku do fondu oprav činí cca 15-20 korun, ale situace se výrazně mění spolu s technickým stavem objektu a plánem dalších investic.

Co lze zahrnout do nájmu

V praxi se nejčastěji jedná o spotřebu vody v bytě, vytápění bytu, spotřebu společné elektřiny v domě, odvoz domovního odpadu, úklid společných prostor, společnou televizní anténu a výtah. Rozhodně nelze nájemci do poplatků zahrnout fond oprav, poplatek za správu domu, odměny členům výboru a pojištění domu.

Mezi služby spojené s nájmem rozhodně nepatří

  • Fond oprav.
  • Splátka anuity v bytovém družstvu.
  • Rozhlasové a televizní poplatky.
  • Pojištění bytu a domu.
  • Správa bytové jednotky.
  • Odměna statutárních orgánů
  • Náklady spojené s užíváním nebytových prostor.

Za drobné opravy se tedy považují opravy vrchních částí podlah a podlahových krytin, výměny zámků, vypínačů, zásuvek, výměny žárovek, opravy a certifikace bytových měřidel (například pro rozdělování nákladů na vytápění a vodoměrů pro teplou a studenou vodu), digestoří.

Co obnáší koupě družstevního bytu : Družstevní byt není koupí. Je převodem členský práv a povinností s právem nájmu bytu za předem dohodnutou částku. Majitelem bytové jednotky na listu vlastnictví stále zůstává předmětné družstvo. Byt v osobním vlastnictví je skutečným prodejem bytu se zápisem nových majitelů do katastru nemovitostí.