Antwort Co znamená půjčka? Weitere Antworten – Jak fungují půjčky
Úvěr je finanční služba, kdy úvěrující půjčí úvěrovanému peníze na pokrytí jeho osobních potřeb, které je povinen v dohodnutém termínu vrátit. Za poskytnutí úvěru dlužník platí věřiteli úrok, který je odměnou za půjčení peněz. Bankovní úvěr podléhá kontrole České národní banky.Zápůjčkou nazývá občanský zákoník to, čemu se běžně říká půjčka. Většina lidí si pod tímto pojmem představí půjčení peněz. Předmětem zápůjčky ale nemusí být jen peníze, může se jednat o jakoukoli hmotnou věc. Půjčit ji navíc může kdokoli komukoli.Čistě z právního hlediska je rozdíl především v tom, že předmětem úvěru jsou výhradně finanční prostředky, zatímco předmětem půjčky – přesněji zápůjčky – může být jakákoliv hmotná věc. Z hlediska klienta, který si jde do banky půjčit peníze, není mezi půjčkou a úvěrem de facto žádný rozdíl.
Jaké jsou typy úvěru : Peněžní úvěry – skutečné poskytnutí peněz, i když nejčastěji v bezhotovostní podobě.
- Kontokorentní úvěr.
- Provozní úvěr.
- Investiční úvěr.
- Eskontní úvěr.
- Hypotéční úvěr.
- Spotřebitelský úvěr.
Kdy se vyplatí půjčka
„Půjčka se vyplatí v situaci, kdy to, na co si půjčíme, budeme užívat déle, než jak dlouho to budeme splácet. Platí to například u hypoték a dalších půjček na bydlení, kde se předpokládá dlouhodobé užívání,“ říká Marcel Ivánek. Smysl mají i návratné investice do budoucna.
Co je potřeba pro půjčku : K žádosti o půjčku budete potřebovat dva doklady totožnosti a potvrzení o trvalém příjmu. Pokud již naším klientem jste a na běžný účet Vám chodí výplata, většinou nic dokládat nemusíte.
Předmětem výpůjčky může být jak věc nemovitá (pozemek, stavba, bytová jednotka), tak movitá. Forma smlouvy není stanovena.
“ Zápůjčka, dle starého občanského zákoníku nazývaná půjčka, je taktéž druh relativního majetkového závazku. Smluvní strany smlouvy o zápůjčce se označují jako zapůjčitel a vydlužitel. Vzniká na základě uzavření smlouvy o zapůjčení zastupitelné věci.
Co se stane když člověk nemůže splácet svojí půjčku
Když přestanete platit půjčku:
Finanční ústav vám zavolá a připomene splátku, nebo rovnou zašle upomínku. V této době ještě máte šanci doplatit pouze jistinu zvýšenou o poplatek za poslání upomínky (100 až 400 korun). Pokud nepošlete splátku, vyčíslí vám věřitel celý dluh a chce ho zaplatit najednou.Dlužník: Osoba, která si vypůjčila peníze, ať už v hotovosti, nebo jimi uhradila zboží (něco nakoupila), nebo která nezaplatila, co byla povinna zaplatit. Exekuce: Nucený výkon pravomocného rozhodnutí, tedy rozhodnutí, které nabylo právní moci.Všechny společnosti, které chtějí lidem půjčovat peníze, musí mít od března povinně licenci od České národní banky (ČNB). Z téměř 60 tisíc nejrůznějších nebankovních společností a firmiček, které dosud Čechům úvěry rozdávaly, jich však zatím požádalo ČNB o licenci pouhých 50, a to včetně leasingových firem.
Máte-li na svém běžném účtu nastaveny příkazy k platbám a obáváte-li se, že ne každý měsíc budete mít na účtu v den splatnosti dostatek peněz, hodí se pro vás kontokorent. Pokud si chcete dopřát něco většího nebo před vámi stojí skutečně vysoké a navíc třeba i dlouhodobé finanční výdaje, spolehněte se raději na půjčku.
Jak se splácí půjčka : Po zaplacení měsíční splátky se o něco sníží dlužná jistina, tím se sníží denní úrok v následujícím měsíci a sníží se i podíl úroku v měsíční splátce. Protože měsíční splátka zůstává stejná, dochází k tomu, že se mění poměr peněz, které ve vaší splátce tvoří úrok a splátku jistiny.
Kdo muze dostat půjčku : V České spořitelně je to možné. Důchod je totiž trvalý a pravidelný příjem, který představuje jistotu, že půjčka žadatele nedostane do potíží. Jediným omezením je věk – limit pro schválení půjčky je 71 let. Výše půjčky opět záleží na výši příjmu a na tom, zda má žadatel další finanční závazky.
Co to je Vyprosa
Výprosa (lat. precarium) je smluvní typ upravující přenechání věci k užití jinému, podobající se výpůjčce, liší se od ní ale tím, že není předem dohodnuta doba ani účel bezplatného vypůjčení věci. Půjčitel tak může po tzv. výprosníkovi (prekaristovi) požadovat vrácení věci kdykoli.
Ten, kdo něco někomu půjčuje, je zapůjčitel. Kdo si půjčuje, stává se vydlužitelem.Když přestanete platit půjčku:
Finanční ústav vám zavolá a připomene splátku, nebo rovnou zašle upomínku. V této době ještě máte šanci doplatit pouze jistinu zvýšenou o poplatek za poslání upomínky (100 až 400 korun). Pokud nepošlete splátku, vyčíslí vám věřitel celý dluh a chce ho zaplatit najednou.
Co dělat když si na mě někdo vezme půjčku : V takovém případě je nutné, abyste jednali ihned. Co nejdříve kontaktuje policii a nahlaste, že došlo ke zneužití vaší identity. Také kontaktujte poskytovatele a vysvětlete svou situaci. Bude nutné dokázat, že jste to doopravdy nebyli vy.