Antwort Co znamená slovo Gaza? Weitere Antworten – Co je to Gaza

Co znamená slovo Gaza?
Pásmo Gazy je úzký pás země lemující pobřeží Středozemního moře mezi Izraelem a Egyptem. Je pouze 40 kilometrů dlouhý a 10 kilometrů široký, žije v něm 1,4 miliónu Palestinců a 8 tisíc izraelských osadníků.Gáz (angl.: gauze, něm.: Gaze) je lehká průsvitná bavlněná tkanina v plátnové nebo perlinkové vazbě.Pásmo Gazy původně vzniklo jako území spravované Egyptem po arabsko-izraelské válce v roce 1948. Po šestidenní válce v roce 1967 se území dostalo pod izraelskou okupaci.

Co se deje v pasmu Gazy : Pásmo Gazy patří společně se Západním břehem Jordánu mezi okupovaná palestinská území. Naprostá většina Palestinců žijících v Gaze jsou uprchlíci, kteří byli vyhnáni ze svých domovů po vzniku státu Izrael v roce 1948, a jejich potomci. Mnozí z nich stále doufají v návrat domů.

Co chce Hamás

V dnešních dnech je pro Hamás důležitá zejména obnova infrastruktury, kterou při pozemních a leteckých útocích destruují izraelské ozbrojené síly. Další prioritou pro hnutí je i posilování ve vojenské oblasti a údržba objektů militaristického charakteru.

Co bylo před Izraelem : 14. května 1948, den před ukončením Britského mandátu Palestina, byla vyhlášena nezávislost Státu Izrael.

Pásmo Gazy bývá přirovnáváno k „věznici pod širým nebem“. Hustě osídlená enkláva je 41 kilometrů dlouhá a 10 kilometrů široká, ohraničená Středozemním mořem, Izraelem a Egyptem.

Charita Česká republika uvolnila prostředky ze svého krizového fondu a vyhlašuje sbírku na pomoc zasaženým civilistům v Pásmu Gazy. Ti urgentně potřebují okamžitý a bezpečný přístup k základní humanitární pomoci včetně zdravotní péče.

Kdo vytvoril Hamás

Hamás (arabsky: حماس – Ḥamās, dosl. „nadšení“; zkratka pro Hnutí islámského odporu, arabsky: حركة المقاومة الإسلامية, Harakat al-Muqawama al-Islamíja) je palestinská islamistická teroristická organizace, která vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami.Gaza, pás izolované země o rozloze menší než Praha, na kterém žije na 2,3 miliony lidí. Jedna z nejvíce zalidněných oblastí planety – navíc v uzavřeném prostoru. Pásmo Gazy bývá přirovnáváno k „věznici pod širým nebem“, jeho obyvatelé dlouhodobě nemají zajištěné základní potřeby, které neustále rostou.Hamás (arabsky: حماس – Ḥamās, dosl. „nadšení“; zkratka pro Hnutí islámského odporu, arabsky: حركة المقاومة الإسلامية, Harakat al-Muqawama al-Islamíja) je palestinská islamistická teroristická organizace, která vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami.

Hizballáh nebo Hizbulláh (arabsky حزب الله‎; česky Strana Alláhova neboli Strana Boží), celým názvem také Al Muqáwamat ul Islámíjatu fí Lubnán (arabsky المقاومة الإسلامية في لبنان‎, česky Islámský odpor v Libanonu) je libanonská šiítská politická a teroristická organizace existující od roku 1982.

Kdo byl prvni Palestina nebo Izrael : 14. května 1948, den před ukončením Britského mandátu Palestina, byla vyhlášena nezávislost Státu Izrael.

Odkud přišli Izraelci : První Izraelité

Úplně původním územím, ze kterého praotci přišli byla oblast kolem Uru v Mezopotámii. Abrahám dostal příkaz od Boha vyjít z Uru do země, kterou mu Bůh ukáže. Tato země je Bohem zaslíbená židům za jejich víru v jediného Boha a za to, že budou plnit jeho příkazy (Elser a kol., 1990).

Kdo zije v pasmu Gazy

Gaza, pás izolované země o rozloze menší než Praha, na kterém žije na 2,3 miliony lidí. Jedna z nejvíce zalidněných oblastí planety – navíc v uzavřeném prostoru. Pásmo Gazy bývá přirovnáváno k „věznici pod širým nebem“, jeho obyvatelé dlouhodobě nemají zajištěné základní potřeby, které neustále rostou.

V roce 1947 schválila OSN rezoluci o rozdělení tzv. britského mandátního území Palestiny na dvě části mezi Palestince a Židy. Zatímco Židé přijali rozhodnutí OSN s nadšením, Palestinci s rozdělením území nesouhlasili. Tím vznikl zásadní spor, který opakovaně přerostl ve válečný konflikt.Charita se připojuje k výzvě vládě k zabezpečení humanitární pomoci Gaze a dosažení dohody o příměří Situace obyvatel Pásma Gazy je katastrofální. Na 2,2 milionu obyvatel je na pokraji hladomoru. Přes 85 % obyvatel muselo opustit svoje domovy a přežívá v nelidských podmínkách.

Kde pomáhá Člověk v tísni : Člověk v tísni realizuje díky sbírce Skutečná pomoc projekty v několika zemích jako jsou například Afghánistán, Kambodža, Angola, Etiopie, Namibie, Srí Lanka či Gruzie.