Antwort Co znamená vakcinace? Weitere Antworten – Co je to očkování

Co znamená vakcinace?
Očkování (neboli vakcinace či aktivní imunizace) je podání očkovací látky (vakcíny), která obsahuje neživý nebo živý oslabený patogenní mikroorganismus nebo části (antigeny) jednoho či více mikroorganismů (bakterií, virů).aktivní imunizaci – organismus si ochranné protilátky vytváří sám. V některých případech je možno ale podat jedinci, většinou ve formě injekce, protilátky vytvořené cizím organizmem, který danou infekci prodělal a vytvořil ve svém tele protilátky- to se pak nazývá pasivní imunizace (podává se např.Živá atenuovaná vakcína nebo jen zkráceně živá vakcína je očkovací látka, která obsahuje živý, ale oslabený virus nebo bakterii.

Co to je hexavakcína : Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která umožňuje očkování novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b.

Na co se dá očkovat

Přehled možných očkování proti nemocem v ČR

  • Černý kašel.
  • Hemofilové infekce typu B.
  • Chřipka.
  • Klíšťová encefalitida.
  • Meningokok.
  • (Pásový opar)
  • Plané neštovice.
  • Pneumokokové infekce.

Co se děje v těle po očkování : Po podání očkovací látky se aktivuje imunitní systém očkovaného a tvorba protilátek proti danému infekčnímu onemocnění. To se někdy může projevit zvýšenou teplotou, zarudnutím v místě vpichu (lokální, místní reakce) nebo celkovými příznaky podobnými chřipkovému onemocnění (celkové reakce).

Pasivní imunizace

je časově omezená imunizace navozena podáváním předem vytvořené protilátky nebo specificky senzibilizovaných lymfoidních buněk do systému. Očkovaná osoba je chráněna pouze tak dlouho, dokud tyto protilátky či buňky zůstávají v její krvi a jsou aktivní, pak zanikají.

smyslu vytvoření potřebné protilátky (např. očkování proti chřipce, tetanu, atd.). Tímto způsobem je zajištěna dlouhodobá ochrana organismu.

Co dát místo Hexavakciny

Existuje možnost očkovat místo vakcínou Hexacima ještě vakcínou Infanrix (proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli). V takovém případě byste podala 3 dávky Infanrix + 3 dávky Imovax Polio + 3 dávky Engerix.Žlutá zimnice je virové krvácivé onemocnění. Přenáší ho infikovaní komáři. Léky na žlutou zimnici neexistují, ale dá se proti ní očkovat. Označení „žlutá“ v názvu souvisí se žloutenkou, která postihuje část pacientů.Očkování hexavakcínou pomáhá kojence chránit před 6 nemocemi, a protože se do jejich těla dostává jen velmi malé množství antigenů (účinné látky), nemusí mít rodiče strach z přetížení organismu. Tělo si samo vyrobí účinné protilátky. Očkování hexavakcínou by mělo proběhnout od 9. týdne věku dítěte.

Hexavakcínou se od 1. 1. 2018 očkuje ve schématu 2+1: základní očkování se provede v době od započatého 9. týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou podanou mezi 11.

Kdy se očkuje : Očkovací kalendář platný k 1.1.2018

Věk Povinná očkování (od 1.11.2010) Nepovinná/zvláštní očkování
5 let 1. přeočkování: záškrt, tetanus, pertuse (1. přeočkování)
10 let záškrt, tetanus, pertuse, polio (2. přeočkování)
14 let dívky i chlapci: papilomavirus (3 dávky)
20–25 let tetanus (7. dávka)

Jaké jsou povinné očkování : Mezi povinná očkování patří:

  • Hexavakcína.
  • Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.
  • Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli.
  • Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně
  • Vakcína proti tuberkulóze (u rizikových dětí s indikací)

Kdy nejít na očkování

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

48 hodin po očkování je doporučeno dodržovat klidový režim.Existují dva typy imunity: vrozená a adaptivní. Vrozená imunita je vlastní schopnost těla bránit se infekci. Adaptivní imunita je na druhé straně získaná imunita, která se vyvíjí v průběhu času v reakci na expozici antigenu.

Co je to nespecifická imunita : Nespecifické imunitní mechanismy (též vrozené, přirozené, neadaptivní) jsou vrozené. To znamená, že veškeré potřebné informace jsou neměnně zapsány v DNA a přítomny už v zygotě. Nespecifická imunita odpovídá po každém setkání s „antigenem“ stejnými mechanismy, nemá paměť.