Antwort Co znamená výhradní péče? Weitere Antworten – Kdy není vhodná střídavá péče

Co znamená výhradní péče?
Skrytý či nevraživý vzájemný postoj partnerů rozbíhá kolotoč příčin a následků. Pokud mezi nimi vzrůstá pocit odosobnění, odtažitost a chlad, nepřátelskost až agrese a konfliktní situace se nedaří uspokojivě zvládat, přenáší se to na dítě, které se stává obětí. Takové prostředí střídavé výchově nesvědčí.Výlučná neboli výhradní péče znamená, že dítě je v péči jednoho z rodičů. Druhý rodič platí výživné, zůstávají mu všechna rodičovská práva, s dítětem se může stýkat buď podle toho, jak stanoví soud, nebo podle domluvy s rodičem, u kterého dítě žije.Alespoň jeden z rodičů tak musí podat návrh na svěření do péče. Ten je nutné adresovat soudu, v jehož okrese má dítě své trvalé bydliště. Každý návrh musí obsahovat informace o obou rodičích i dítěti (jména, data narození, bydliště). Dále by neměly chybět informace o majetkových poměrech a zaměstnavatelích rodičů.

Kdy si dítě může říct s kým chce žít : „Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.

Kdy má otec právo na střídavou péči

I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.

Jak je to s alimenty při střídavé péči : Jak je to s alimenty, pokud máte dítě ve střídavé péči V takovém režimu se většinou stanovuje platba výživného oběma rodičům. Pokud mají rodiče podobné příjmy a péče o dítě je rovnoměrně rozložena, soud nejčastěji uloží stejnou výši výživného, nebo povinnost vzájemného hrazení výživného neurčí.

V návrhu je třeba vymezit, o čem má soud za rodiče rozhodnout – o péči, styku (kontaktu s rodičem, u kterého nemá dítě stálý pobyt), o výživném, nebo bydlišti dítěte, či o jiné významné záležitosti týkající se dítěte.

1. Za soudní jednání o výživném na nezletilé děti se neplatí žádné soudní poplatky. 2. Rodiče obvykle hradí rovným dílem náklady na případné znalecké posudky či překlady, náklady na právní zástupce si hradí každá strana sama.

Kdo rozhoduje o svěření dítěte do péče

Soud může rozhodnout, že dítě svěří do péče oběma rodičům (střídavá péče o dítě), nebo jen jednomu z nich (výlučná péče o dítě). V případě výlučné péče o dítě může soud rozhodnout o právu druhého rodiče na styk s dítětem. V případě mezinárodního páru stanoví předpisy EU, který soud je pro rozhodování ve věci příslušný.Soudní řízení lze zahájit v místě bydliště dítěte a je osvobozeno od soudních poplatků. Zastoupení advokátem není nutné. Se sepsáním návrhu vám kromě advokáta může bezplatně pomoci orgán sociálně-právní ochrany dětí (příslušný obecní či městský úřad), opatrovnická oddělení soudů či právní poradny.Střídavá péče

Čas strávený s každým z rodičů bývá zpravidla podobný, výjimkou však nejsou ani střídavé péče, kdy jeden z rodičů pečuje o děti během všedních dnů, zatímco ten druhý pouze o víkendech. Výhodou této formy péče je dostatečný kontakt dítěte s rodiči, kteří se oba nadále podílejí na jeho výchově.

Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.

Co všechno se počítá do výživného : Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).

Kdy zaniká nárok na výživné : Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud je studium ukončeno už v 18 letech a dítěti nic nebrání v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče mu dále výživné platit nemusí.

Jaké práva má matka

Matka má právo na lidskou svobodu a důstojnost, stejně jako přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí vlastní rodiny (takovým způsobem, aby nebyla bezdůvodně nikomu způsobena žádná újma). Rodina, rodičovství a manželství požívají zvláštní právní ochrany.

Lze najít výši výživného v tabulkách

Věk dítěte Výše výživného v % z čisté mzdy
0-5 let 11-15 %
6-9 let 13-17 %
10-14 let 15-19 %
15-17 let 16-22 %

Jak dlouho trvá soudní spor Pokud se rodiče dohodnout, vše může být vyřízeno i do 2 měsíců od podání návrhu. Vzájemné spory, očerňování se a odmítání vyhovět jeden druhému má za následek samozřejmě výrazné prodloužení. Je také možné, že jeden z rodičů bude vyžadovat vyhotovení znaleckých posudků.

Z jakého příjmu se počítá výživné : Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).