Antwort Co znamená vysoke pH v bazénu? Weitere Antworten – Co způsobuje vysoké pH v bazénu
Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný (granulát). Ten slouží také například pro čištění ucpaných odpadů. Koupit jej můžete v různé koncentraci. Dle návodu na obalu ho zřeďte s vodou a nechte opět stejnou dobu působit.
Kdy se koupat po aplikaci pH : Dobrý den, doporučujeme koupat se 24 hod. po aplikaci přípravku. Dobrý den, pravděpodobně bude třeba použít znovu Chlor Shock, řasy odstranit ze dna bazénu i ze stěny. Po odumření řas doporučujeme použít vločkovač a po vyvločkování bazén vysát.
Jak snížit vysoké pH v bazénu
Pokud se ukáže, že je třeba pH zvýšit, lze použít například uhličitan sodný, čili sodu, případně hydroxid sodný. Pro snížení pH bazénové vody se naopak používá hydrogensíran sodný a nebo kyselina solná. Navíc je však vhodné provádět i prevenci, tedy osprchování například pod solární sprchou před vstupem do bazénu.
Jak se projevuje vysoké pH v bazénu : Výsledek už známe – typický nelibý zápach, výskyt řas, podráždění pokožky a očí nebo koroze kovových součástí bazénu. Vysoké pH prozrazuje tzv. zásaditou vodu, jež ztrácí dezinfekční účinky, čímž dráždí pokožku a oči, přičemž rovněž dochází k zakalení vody.
Vysoké pH způsobuje vápenaté usazeniny, zákaly vody, snižuje účinnost chloru, dráždí oči. Hodnota pH výrazně ovlivňuje rozpustnost a účinek použitých dezinfekčních přípravků.
Snížení pH vody v období růstu se provádí kyselinou dusičnou, v období květu kyselinou fosforečnou. Zvýšení pH dosáhnete hydroxidem draselným. Především ale nezapomeňte, že v roztoku se nikdy nemíchá kyselina i hydroxid dohromady.