Antwort Co způsobuje americké padlí? Weitere Antworten – Jak se zbavit padlí
Řešením jsou odrůdy odolné vůči padlí (nejnáchylnější jsou Idared a Jonathan), pravidelné průklesty jabloní, nehnojit moc dusíkem. Odstranit napadené výhonky, 2 týdny před květem ošetřit postřikem Kumulus WG nebo Discus a pak opakovat až do července.Ošetření se provádí preventivně v pevně daný čas, tj. jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.Mšice srstková (Aphidula grossulariae), jak název napovídá, napadá hlavně angrešty. Poznáte ji velmi jednoduše podle toho, že na vrcholcích výhonků budou shluky zkadeřených listů, které se kroutí. Samičky mšice kladou vajíčka pod kůru angreštu, kde přezimují. Na jaře se pak vylíhnou larvičky a sají na výhoncích.
Jak vypada americke padlí : Původce padlí způsobuje zpočátku bělavé, později hnědé povlaky mycelií na plodech, listech a letorostech angreštů a černých rybízů. Napadené plody nerostou, špatně vyzrávají, zůstávají tvrdé, chuťově nedobré a opadávají. Listy angreštu rovněž opadávají a letorosty zaostávají v růstu, deformují se a často odumírají.
Jak vypada padlí
Toto velmi časté plísňové onemocnění způsobené houbami se projevuje bílým, moučným povlakem na listech, pupenech a postupně na celé rostlině. Objevuje se nejčastěji během teplého a vlhkého počasí. Plísňové spory se šíří větrem, ale i hmyzem.
Jak poznat padlí : Padlí poznáte celkem snadno – projevuje se jako světle šedé nebo bílé práškovité skvrny, které se obvykle nacházejí na napadených listech. Pěstitelé si počáteční fázi infekce někdy pletou se skvrnami zaschlého hnojiva na listech, nebo prachem.
Americké padlí STOP je postřikový fungicid se systémovým působením. K ochraně angreštu a černého rybízu. Účinná ochrana proti americkému padlí. Chrání rostlinu před napadením (prevence), ale také po infekci (kurativní účinek).
Odstraňte část, kde se plíseň objevuje. Pokud byla napadená jen horní vrstva, můžete po odstranění plísně místo posypat mletou skořicí, která působí dezinfekčně a pokud je to nutné doplnit novým substrátem. Počkejte několik dnů se zaléváním, abyste hned nepodpořili případné nové bujení plísně.
Co žere listy na angreštu
Angrešt a rybíz – mšice
Nejběžněji se vyskytuje tmavozelená mšice srstková, která se projevuje zkadeřenými a pokroucenými listy. Mšice jsou v deformovaných listech, vytváří velký shluk a rychle se množí.Na padlí angreštu je vhodný postřik, a to fungicid aplikovaný 2x po odkvětu a pak ještě jednou po sklizni. Povolené prostředky jsou: Bayleton 25 WP (triadimefon) – 0,03 %, Rubigan 12 EC (fenarimol) – 0,03 %.Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.
V článcích o padlí se občas doporučuje aplikovat postřik připravený z jedlé sody (1 polévková lžíce na 5 listů vody spolu moka lžičkou jaru). Tímto postřikem nasprejujete listy rostliny z obou stran i stonky. Jar funguje jako smáčedlo a pomáhá sodě udržet se na listech.
Jak ošetřit angrešt proti padlí : Jako prevence a zároveň léčbu doporučujeme přírodní koncentráty Natura Rock Effect. nebo přípravek Natura Na padlí. Ochrání angrešty a rybíz nejen před padlím, ale i jinými škůdci. A protože jsou vyrobeny na bázi přírodních látek, konkrétně pongamového oleje, lze je bez obav aplikovat na ovoce, zeleninu nebo i bylinky.
Jak se starat o rybíz : Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme. Ve druhém roce po výsadbě se doporučuje zkrátit v únoru až březnu silné výhony opět na 2 – 3 pupeny, slabé buď na 1 pupen, nebo je odstranit.
Co zabije plíseň
Stačí smíchat rovné díly bílého octa a vody do spreje. Potom nastříkejte roztok na oblasti postižené plísní a nechte působit asi hodinu. Poté oblast otřete čistou houbou nebo hadříkem. Pokud plíseň přetrvává, může být nutné tento postup opakovat nebo použít silnější roztok octu.
Jestli doma nechcete mít plíseň a nechcete být nemocní, je potřeba topit. Lékaři doporučují doma udržovat 20 až 21 stupňů Celsia. Pro starší lidi je optimálních 23 stupňů v domácnosti a máte-li doma novorozeně, zvyšte teplotu ještě o jeden stupeň, aby se při přebalování nenachladilo.Napadení poznáte hned zjara: listy jsou zkrabatělé, puchýřovité a lepkavé od medovice. Puchýře vznikají na listech právě v důsledku sání mšic. U červeného rybízu jsou puchýře červené, u bílého a černého rybízu žlutozelené. Pod puchýři se koncem jara a začátkem léta objevují bledě žluté mšice.
Jak se zbavit Pilatky Angreštové : Zelené housenky pilatky angreštové ožírají listy, snadno se jich zbavíme postřikem běžně dostupných pesticidů. Mezi další běžné škůdce patří mšice, i těch se lze zbavit postřikem přípravku Pirimor, Mospilan ad.