Antwort Co způsobuje Červivost švestek? Weitere Antworten – Co delat proti Červivosti švestek

Co způsobuje Červivost švestek?
Obaleč švestkový napadá všechny druhy slivoní, zejména však pozdní odrůdy. Ošetření se dělá ve druhé polovině července a je možné jej opakovat za 10 až 14 dnů. Aplikace přípravku Sanium Ultra.Jak se červi dostávají do třešní a švestek

Je to bylinná vosa, která klade vajíčka do květů. Z vajíček se vylíhnou larvy, které se živí oplodím a jádrem plodu. Dospělé larvy pak ze spadaného ovoce zalézají do země. Tam přežívají do příštího jara, kdy se z nich vylíhnou dospělí jedinci a napadají novou úrodu.Jestliže stromy kvetly málo a pilatky se vyskytly ve značném množství, použijeme chemickou ochranu, např. přípravek Zolone, nejlépe ihned po opadu květních plátků.

Proč hnijí švestky na stromě : Na plodech hnědé rychle se rozšiřující hnilobné skvrny. Postupná hniloba celých plodů. Hniloba začíná nejčastěji od místa poranění (poškození živočišnými škůdci, krupobitní poškození, praskání plodů). Z napadených plodů mohou patogeny prorůstat do větévek, napadené větévky vadnou a zasýchají.

Jaký postřik proti pilatce švestkové

Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.

Co léčí švestky : Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).

Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.

Pilatka švestková přezimuje přímo pod stromem, ukrytá v larválním stádiu v zemině. Na jaře se z přezimujících kukel vylíhnou dospělci. A to přesně v době, kdy kvetou slivoně. Tím, že přezimuje v půdě pod stromem, a na jaře vylétá a napadá ovocné stromy, se pilatka švestková podobá vrtuli třešňové nebo ořechové.

Kdy provést postřik proti přezimujícím škůdcům

Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.Na listech meruněk se Šarka projevuje ve formě žlutozelených nebo světlezelený kreseb, proužků, prstenců nebo skvrn, které jsou nejvýraznější v první polovině vegetačního období. Na povrchu plodů meruněk lze příznaky Šarki pozorovat krátce před jejich dozráním. Projevují se poměrně velkými bělavými kresbami a kroužky.Abyste se zbavili náletů dospělých pilatek, použijte bílé lepové pasti . Stačí rozvěsit do koruny stromu. Bílá barva láká pilatky, protože jim evokuje květy. Tato opatření provádíme hlavně v době květu, kdy se slétají dospělé pilatky, které do kalichů kladou svá vajíčka.

Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.

Proč jíst švestky : Švestky chrání srdce. Středně velká čerstvá švestka obsahuje 113 mg draslíku, který pomáhá zvládat vysoký krevní tlak a snižuje riziko mrtvice. Pecky jíst nezkoušejte. Obsahují amygdalin, který může při požití většího množství v lidském těle uvolňovat kyanid.

Jaký postřik proti Pilatce švestkové : Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.

Co na přezimující škůdce

AGRO Přezimující škůdci STOP je přírodní postřikový pomocný prostředek určený pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči škůdcům. Velmi účinně působí na přezimující škůdce (mšice, svilušky, štítenky, puklice, mery, píďalka podzimní aj.) a výrazně sníží výskyt škůdců v pozdějším období.

Nejlepší ošetření je pomocí postřiku Sulka. Tento sirný postřik se míchá v 4 – 6% koncentraci tzn. 400 – 600 ml Sulky na 10 l vody.Šarka, postrach pěstitelů slivoní (nejen)

Projevuje se světlými kroužky na listech a vpadlými skvrnami na plodu, pod kterými je červená dužnina ulpívající na pecce. Švestky nejsou dobré, pokud je zpracováváme na kvašení, také moc nepotěší. Mají mnohem menší obsah cukru než plody stejné odrůdy, ale nenapadené.

Jak vypadá pilatka : Jak vypadá pilatka švestková

Dospělá pilatka vypadá jako malá muška (pilatka na obrázku je hodně zvětšená). Ve skutečnosti je velká asi 4-5 mm a její tělo je téměř černé. Křídla má průhledná. Larvy pilatky švestkové jsou bělavé, nažloutlé nebo zelenavě bílé.