Antwort Co způsobuje kolitidu? Weitere Antworten – Jak se léčí kolitida

Co způsobuje kolitidu?
Základem léčby ulcerózní kolitidy jsou u pacientů s lehkou a středně těžkou formou nemoci aminosalicyláty, a to při aktivní fázi nemoci i v dlouhodobé udržovací léčbě. U některých pacientů mají velmi dobrý efekt léky podávané lokálně do konečníku, například čípky, pěny a klysmata.Obecně lze doporučit stravu bohatou na bílkoviny (1–2 g/kg ) s jemnou vlákninou a mírně omezenými tuky, energeticky vydatnou. Tekutiny se řídí obecnými pravidly příjmu, nejsou-li přítomné jiné komplikace, nejlépe mezi jídly.Předpokládá se ale, že na vzniku se podílí více faktorů jako dědičnost, střevní infekční onemocnění, kouření, porucha imunitního slizničního systému, západoevropský styl stravování, psychické faktory (dlouhodobý stres) nebo užívání některých léků (např. antibiotika, nesteroidní antiflogistika).

Jaký je rozdíl mezi Crohnovou chorobou a Ulcerozní kolitidou : Crohnova nemoc může postihnout kteroukoliv část trávicího traktu, zatímco ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo. U Crohnovy nemoci je postižena celá stěna střeva, ulcerózní kolitida napadá pouze střevní sliznici.

Jak poznat kolitidu

K diagnostice se využívá biopsie – odebrání vzorku tlustého střeva a rentgen. Příznakem ulcerózní kolitidy je především intenzivní průjem (s krví i bez krve) spojený s bolestmi břicha. Nemoc postihuje vždy konečník a šíří se na různě rozsáhlou část tlustého střeva..

Jak se projevuje kolitida : Levostranná kolitida – postihuje konečník, esovitou kličku a sestupnou část tlustého střeva. Příznaky: Průjmovité stolice s příměsí krve či hlenu, křeče v levé části břicha, úbytek hmotnosti. Pankolitida – postihuje celé tlusté střevo. Příznaky: Krvavé průjmy, bolesti a křeče břicha, únava, úbytky hmotnosti.

Jaké potraviny způsobují zánět Mezi potraviny, kterým je dobré se vyhnout, patří smažená jídla, zpracované maso, alkohol, rafinované sacharidy, rafinované rostlinné oleje a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

Co snižuje zánět v těle

Čerstvá zelenina a ovoce

Barevná zelenina a ovoce, například švestky, fazole, borůvky, kapusta, jsou bohaté na antioxidanty a vlákninu, což pomáhá snižovat zánět.Pacienti s těmito střevními záněty trpí chronickým a dosud nevyléčitelným onemocněním, které má mnohdy velmi těžký průběh. Zatímco ulcerózní kolitida působí těžký zánět pouze v tlustém střevě, Crohnova nemoc může kromě toho postihnout kteroukoliv část trávicí trubice.Kolitida a vláknina

Většina potravin přirozeně obsahujících vlákninu jako je například ovoce a zelenina, obsahuje oba typy vlákniny. Proto je dobré sáhnout na jistotu a v případě ulcerózní kolitidy přijímat přesné dávky nerozpustné vlákniny prostřednictvím výživového doplňku.

Změny stravy při zánětech střev

  • Tučná, smažená a těžká jídla.
  • Potraviny, které zvyšují množství stolice: Čerstvé ovoce a zelenina, sušené švestky, obecně potraviny s velkým množstvím nestravitelné vlákniny.
  • Kofeinové nápoje: Mohou způsobovat průjem a další střevní potíže.

Jak se projevuje zánět střeva : Symptomy zánětu střev

Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu.

Jak poznat zánět střeva : Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.

Co zhoršuje zánět

„Strava je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují zánět v těle. Zatímco smažená jídla, uzeniny, slazené nápoje, bílé pečivo obsahující rafinované uhlohydráty mají tendenci zvyšovat zánět v těle, ovoce, zelenina, ořechy, olivový olej ho naopak snižují.

Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.

Jak se pozná zánět střeva : Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  • průjem s příměsí krve a hlenu.
  • bolest a krvácení z konečníku.
  • křečové bolesti břicha.
  • nevolnost.
  • ztráta chuti k jídlu.
  • zvýšená teplota.
  • úbytek na váze.