Antwort Co způsobuje Kvetopas jabloňový? Weitere Antworten – Čím škodí květopas jabloňový
Hlavní škody způsobují larvy, které vyžírají květy zevnitř, živí se prašníky a pestíky, poté okusují vnitřní stěny korunních plátků, které se přestávají vyvíjet, zasychají a získávají rezavě hnědé zbarvení – tzv. zapečené květy. Květopas má 1 generaci ročně.Květopase jabloňového můžete likvidovat povolenými insekticidy (Calypso 480 SC, Decis Mega, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS), které však musíte použít ihned od počátku tvorby poupat, tedy od tzv. fáze myšího ouška. Nejlepší je aplikovat postřik tehdy, když teplota venku přesáhne 17 °C ve 14 hodin odpoledne.Co proti květopasům použít Koncentrovaný insekticid proti mandelince bramborové, obaleči jablečnému, třásněnkám, pilatkám a dalším škůdcům na ovoci a zelenině. Postřik na mandelinky, mšice, housenky, puklice, pilatky, dřepčíky a jiné savé a žravé škůdce.
Co napada Jablone : Jabloň – choroby a škůdci
- Strupovitost jabloně (Venturia inaequalis)
- Padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)
- Moniliniová hniloba jablek (Monilinia fructigena)
- Sazovitost jablek (Gloeodes pomigena)
- Svilušky.
- Mšice na jabloni.
- Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)
- Obaleč jablečný (Cydia pomonella)
Jak se zbavit Květopase
Jako bioopatření nebo pro signalizaci přítomnosti škůdce můžeme vysadit odrůdu jahodníku Karmen. Ta je pro květopase lahůdkou, přednostně likviduje poupata na této odrůdě. Kolem nastrčeného jahodníku odrůdy Karmen pečlivě vysbíráme všechna nakousnutá poupátka a zničíme je, aby porost nebyl zamořený.
Co žere listy jahod : Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Květopas jahodový – kdy stříkat
Pokud se rozhodnete pro chemický postřik, pak je potřeba provést před květem, abyste zabránili samičkám květopasa naklást vajíčka do květů. Postřik můžete 2x opakovat. Je možné také použít postřik po sklizni, na konci sezóny.
Co okusuje listy jahodníku
Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.Obaleč jablečný, latinsky Cydia pomonella, je drobný motýl, který způsobuje červivost jablek. Je to nejničivější škůdce jablek na světě. Dospělí motýlci sice škody nepůsobí, ale larvy obalečů napadají plody jabloní a hrušní, někdy také ořešáků, meruněk, kdoulí, broskvoní a slivoní.Strupovitost na jabloních způsobuje vřeckovýtrusná houba Venturia inaequalis. Napadá listy, plody a výjimečně i mladé větvičky. Houba přezimuje převážně ve spadaných listech, kde začátkem jara tvoří plodničky s vřecky, ve kterých dozrávají askospory – dvoubuněčné výtrusy.
Optimální hustota porostu, vyrovnaná výživa a včasná obměna porostů. Účinným opatřením je posklizňové posečení listů silně napadených porostů a následná fungicidní ochrana. Dále je vhodné provést podzimní likvidaci napadených listů na kterých houba přezimuje.
Proč vadnou jahody : Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky. Napadá také nezralé plody, plody nerostou, postupně zahnědávají, mají gumovitou (kožovitou) konzistenci a zasychají.
Co okusuje jahody : Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček.
Jaký postřik na jabloně
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Kadeřavost je choroba stromů, která je způsobená malou, ale velmi zrádnou houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans), která se specializuje na ničení listů, květů, a dokonce i mladých plodů broskvoní a nektarinek.Pro vysoký obsah zeleza a dalších ucinnych látek se doporučují při chudokrevnosti-anémii, kožních vyrážkách, akné a ekzémech, cévních problémech včetně hemoroidů a arteriosklerózy. Pro silné antioxidační účinky a schopnost zvýšit obnovu buněk jsou jahody považovány i za prevenci proti rakovině a předčasnému stárnutí.
Co nesnáší jahody : Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.