Antwort Co způsobuje nízké pH vody? Weitere Antworten – Co snižuje pH vody

Co způsobuje nízké pH vody?
Snížení pH vody v období růstu se provádí kyselinou dusičnou, v období květu kyselinou fosforečnou. Zvýšení pH dosáhnete hydroxidem draselným. Především ale nezapomeňte, že v roztoku se nikdy nemíchá kyselina i hydroxid dohromady.Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.Hodnotu pH ovlivňuje množství rozpuštěného oxidu uhličitého a minerálů ve vodě: Vysoký obsah oxid uhličitého způsobuje překyselení. Rozpuštěné minerály způsobují zásaditost.

Jak zvýšit pH pitné vody : Ke zvýšení pH pitné vody používáme různé odkyselovací látky, mezi které patří například vápenný hydrát, vápenec, dolomit, mramor, hydroxid vápenatý, hydroxid sodný či soda. Tyto látky bývají obsaženy v mineralizační jednotce FPH, která je tradičním řešením, jak zvýšit pH v pitné vody.

Proč je nízké pH v bazénu

Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).

Co způsobuje chlor : Koncentrace chloru 1000 ppm ve vzduchu je pro člověka smrtelná, ale chlor cítíme již při koncentraci 1 ppm. I nízké koncentrace chloru mohou způsobit podráždění očí a plic s bolestivými následky. Prvními příznaky otravy jsou kašlání a zvracení, následně dochází k poškození plic a očí.

Nízké nebo vysoké pH vody v bazénu (tedy nesprávné) způsobuje podráždění očí a sliznic. Ve vodě se tvoří zelený nebo bílý až mléčný zákal, a to také z důvodu již zmíněné snížené účinnosti dezinfekce chlorové, stejně tak i bezchlorové nebo slanou vodou.

pH vody pro zálivku můžeme upravovat pomocí speciálních přípravků, které se nazývají pH regulátory. Jsou to kyseliny nebo zásady, které snižují nebo zvyšují pH vody.

Jak zvysit pH vody v bazénu

Pro zvýšení pH v bazénu použijte například uhličitan sodný nebo hydroxid sodný. Se snížením pH vody vám pomůže hydrogensíran sodný a nebo kyselina solná. Abyste do budoucna předešli změně pH vody, před vstupem do bazénu se vždy osprchujte. Zbavíte tím pokožku zbytků opalovacích krémů.Pro zdravotní nezávadnost bazénové vody a správnou funkci veškerých přípravků se hodnota pH musí pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4. Hodnota pH vyšší než 7,4 může způsobit ve vodě mléčné zákaly (vysrážení vápníku), snížení účinnost chlorových přípravků, zápach po chloru a podráždění očí či pokožky.„Při nadýchání třeba chlorem, který je ve většině přípravků, nejdřív dochází k podráždění sliznice, bolesti krku a kašli. Když se ho člověk nadýchá hodně, může ale dojít i k otokům a zápalu plic, což je potom nebezpečné. V nejhorších případech na to může člověk i zemřít," popsala Stará.

Odstranit jej můžete následujícími způsoby:

  1. před konzumací nechte vodu několik minut „odstát“
  2. před konzumací přidejte do vody pár kostek ledu nebo několik kapek citrónu.
  3. uchovávejte vodu v chladničce v uzavřených skleněných láhvích (po dobu max. 24 h)
  4. vodu můžete také před konzumací krátce převařit.

Jak rychle zvýšit pH v bazénu : Pro zvýšení pH v bazénu použijte například uhličitan sodný nebo hydroxid sodný. Se snížením pH vody vám pomůže hydrogensíran sodný a nebo kyselina solná. Abyste do budoucna předešli změně pH vody, před vstupem do bazénu se vždy osprchujte. Zbavíte tím pokožku zbytků opalovacích krémů.

Čím zvýšit Alkalitu v bazénu : Pro zvýšení celkové alkality v bazénové vodě použijeme přípravek alkalita plus. Nikdy nezvyšujte hodnotu alkality o více než 50 ppm najednou. V případě větší úpravy alkality, opakujte celý postup až po dokončeném dokonalém promíchání přípravku v bazénu.

Jak stabilizovat pH

V případě, že hodnota pH často kolísá použijeme přípravek alkalita plus, který hodnotu stabilizuje. Přípravek alkalita plus také vodu oživí a učiní ji jiskrnou. Hodnotu alkality vždy upravujeme před tím, než změříme a upravíme hodnotu pH a hodnoty ostatních používaných přípravků.

Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).Přestože se voda z bazénu vypařuje a je potřeba jí doplňovat, sůl se nevypařuje. Proto tedy pokud jednou dosáhnete správné hladiny soli v bazénu a vodu z bazénu nevylijete, sůl již není potřeba doplňovat. Pokud se voda vypaří, doplňte ji a hladina soli zůstane stále stejná.

Proč pít čistou vodu : Dehydratace, únava a toxiny se hromadí, pokud tělo dostatečně nezavlažujete. Neokysličená krev, ospalost a bolest hlavy nebo kloubů – za to všechno může pouhý nedostatek tekutin. Vše vyřeší obyčejná voda!