Antwort Co způsobuje obaleč jablečný? Weitere Antworten – Co způsobuje Červivost jabloní
Obaleč jablečný, latinsky Cydia pomonella, je drobný motýl, který způsobuje červivost jablek. Je to nejničivější škůdce jablek na světě. Dospělí motýlci sice škody nepůsobí, ale larvy obalečů napadají plody jabloní a hrušní, někdy také ořešáků, meruněk, kdoulí, broskvoní a slivoní.Na jaře vyžírají pupeny. Ve spředených rozvíjejících se květenstvích ožírají květy a listy. Později spřádají a ožírají mladé listy na vrcholu letorostů. Kuklí se koncem května v řídkém pavučinovém kokonu v květenstvích nebo mezi svinutými listy.Biologický produkt na bázi endomopatogenních hlístic Steinernema feltiae, které parazitují na přezimujících larvách obaleče jablečného během podzimu a předjaří a snižují tak populační hustotu škůdce. Aplikujte za vlhkého počasí a teplot nad 8 °C, tyto podmínky jsou nutné po dobu alespoň několika hodin po aplikaci.
Kdy se líhne obaleč jablečný : Motýli se líhnou od poloviny května. Samičky kladou jednotlivě vajíčka na plody a okolní listy. Po 8 – 14 dnech se líhnou housenky. Vžírají se do plodů.
Kdy postřik jabloní proti obaleči
Plody poškozené obalečem jablečným předčasně opadávají nebo bývají druhotně napadány moniliovou hnilobou. První ošetření proti první generaci obaleče se doporučuje od začátku do poloviny června a druhé ošetření za 10 až 14 dnů poté.
Kdy se stříká proti strupovitosti : Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.
Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.
Květopase jabloňového můžete likvidovat povolenými insekticidy (Calypso 480 SC, Decis Mega, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS), které však musíte použít ihned od počátku tvorby poupat, tedy od tzv. fáze myšího ouška. Nejlepší je aplikovat postřik tehdy, když teplota venku přesáhne 17 °C ve 14 hodin odpoledne.
Kdy postřik proti přezimujícím škůdcům
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.Ideálním termínem postřiku je doba 5-7 dnů po maximálním náletu obalečů do lapáků. Účinnost Biobitu trvá zhruba po dobu 10 dnů, což je výhodou biologického preparátu. Při intenzivnějším a delším letu obaleče, trvajícím někdy i více jak 3 týdny, je vhodné ošetření opakovat.
Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.
Co proti strupovitosti : Ochrana proti strupovitosti
Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.
Co způsobuje Květopas jabloňový : O květopasu jabloňovém (Anthonomus pomorum) je známo, že způsobuje nevzhledné hnědnutí a postupné zasychání poupat. I když tento škůdce nedorůstá do délky více než 4,5 mm, svou aktivitou na jaře dokáže zapříčinit sníženou úrodnost jablek.
Kdy aplikovat postřik proti přezimujícím škůdcům
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.Vyčkejte 3 až 5 dní a proveďte postřik Bofixem. následné sekání dělejte v běžném termínu.
Co napada jabloně : Jabloň – choroby a škůdci
- Strupovitost jabloně (Venturia inaequalis)
- Padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)
- Moniliniová hniloba jablek (Monilinia fructigena)
- Sazovitost jablek (Gloeodes pomigena)
- Svilušky.
- Mšice na jabloni.
- Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)
- Obaleč jablečný (Cydia pomonella)