Antwort Co způsobuje praskání rajčat? Weitere Antworten – Proč praská rajče

Co způsobuje praskání rajčat?
Mezi nejčastější příčiny praskání plodů rajčat patří silný přísun vláhy po delším období sucha (nepravidelná závlaha, náhlý déšť), dlouhodobě deštivé počasí, expozice plodů přímému slunci a zaštipování bočních výhonů, které způsobuje vyšší citlivost k praskání plodů u tyčkových rajčat v porovnání s keříčkovými a …Samotné prasknutí kvalitu rajčete nijak neovlivní, snad jen esteticky. Je však nutné prasklé plody včas sklidit a co nejdříve zkonzumovat (nebo zpracovat). V opačném případě totiž dochází k infekci plodů různými mikroorganismy, které vyvolávají plísně nebo hniloby. Infikovaná rajčata už nejezte a zkompostujte je.Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Proč sázet cibuli vedle rajčat : Cibule v růstu rajčatům nevadí, protože má jiné nároky na skladbu živin. A navíc jim může být prospěšná, rajčata do jisté míry chrání před plísní a odpuzuje jejich nejčastější škůdce – molice a svilušky. Kořenová zelenina s rajčaty o živiny soupeřit nebude, takže i ona je vhodnou plodinou spodního patra.

Jak usušit doma rajčata

Rajčata pokapejte olivovým olejem a posypte solí a pepřem. Promíchejte rajčata, aby se obalila v oleji. Rajčata položte řezem nahoru na připravený plech. Sušte v předehřáté troubě po dobu 4–8 hodin nebo v sušičce po dobu 6–10 hodin, dokud rajčata nejsou uschlá.

Jak dlouho vařit rajče : Rajčata a mrkev oloupejte, nakrájejte na drobno a dejte do hrnce s rozpáleným olejem. Na středním plameni opékejte asi 5 minut, poté zakryjte pokličkou, snižte plamen a nechte dusit alespoň 15 minut, než rajčata pustí šťávu. Nechte vařit do zhoustnutí, obvykle to trvá zhruba 40 minut.

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Pokud jsou sazenice v polostínu nebo v přítmí, je jisté, že většina jejich listů bude žloutnout. Rajčata také potřebují dostatek dusíku, fosforu a draslíku pro zdravý růst a tvorbu plodů. Pokud jim tyto živiny chybí, mohou trpět fyziologickými poruchami, které se projevují skvrnami nebo deformacemi na listech.

Co chybí rajčatům

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat. Tajemství dobré úrody ale nespočívá pouze ve správném hnojení rajčat, nýbrž i v tak základní věci, jako je správné zalévání.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Brambory se s rajčaty rády dělí hlavně o nemoci a plísně. Nesvědčí jim sousedství s fenyklem, kukuřicí, jahodami a zelím. Rajčatům okurky nevadí, ale samy jim škodí.

Pod rajčata můžeme dát pečicí nebo balicí papír, ale není to nutné. Mezi rajčata položíme zralé jablko nebo banán – budou uvolňovat etylen, což podporuje dozrávání plodů. Rajčata přikryjeme papírem nebo novinami. Umístíme je do tmavšího místa, doporučená teplota pro dozrávání je přibližně 18–20 °C.

Jak nechat dozrát rajčata doma : K tomu budete potřebovat vhodné místo. Tím však nejsou často využívané okenní parapety, na kterých rajčata sice zčervenají, ale nedozrají. Nejlepší je umístit rajčata v jedné vrstvě do krabice bez víka nebo přepravky a ty umístit do tmavšího místa, kde se bude teplota pohybovat kolem 18–20 °C.

Kdo by neměl jíst rajčata : Selhání ledvin

U některých případů selhávání ledvin se může objevit hyperkalemie, aneb příliš vysoká hladina draslíku v krvi, která má negativní vliv na funkci našeho srdce. V takovém případě je vhodné vyvarovat se konzumace potravin bohatých na draslík, mezi které se řadí například rajčata a listová zelenina.

Jak nejlépe zavařit rajčata

Rajčata oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Malinko osolíme a vkládáme do sklenic. Zavíčkujeme a zavařujeme 20 minut při teplotě 80 °C. Takto připravená rajčata nám v zimě poslouží na cokoliv od polévky po omáčku.

Drcená rajčata

Rychle spařte 1 kg rajčat, oloupejte je, odstraňte semínka a nakrájejte na kostičky. Ve velkém hrnci je orestujte na olivovém oleji, osolte a opepřete. Vařte na mírném stupni asi 20 minut a pravidelně promíchávejte.Rajčata mají své nezastupitelné místo zejména v italské kuchyni, kde se uplatní především v různých salátech, omáčkách na těstoviny či na pizze. Výborně se kombinují v řadě jídel s ostatní zeleninou a vyrábí se z nich také dochucovadla jako kečup, čatní či salsa. A samozřejmě jsou základem naší oblíbené rajské omáčky.

Proč černají konce rajčat : Na květním konci rajčete vznikají nejprve světle hnědé vodnaté skvrny, které jsou později hnědé až černé, nekrotické, ostře ohraničené a mírně propadlé. Příčinou této poruchy je relativní nedostatek přijatelného vápníku. Porucha se za určitých podmínek objevuje i na půdách dostatečně zásobených vápníkem.