Antwort Co způsobuje zvětšenou slezinu? Weitere Antworten – Proč je zvětšená slezina

Co způsobuje zvětšenou slezinu?
Jednou z nejčastějších nemocí, které postihují slezinu, je její zvětšení. Souvisí zpravidla s chorobami krve, jako jsou anémie, leukémie nebo maligní lymfom, ale může se objevit i u chorob jako žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina nebo cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba.Doporučuji pravidelný přiměřený pohyb, v případě nadváhy – snížení hmotnosti, pravidelný pitný režim, dostatek spánku a odpočinku. Vhodné je pokud možno vyhýbat se stresu, případně proti němu bojovat pomocí meditací, jógou a dechovými cvičeními.Oslabení funkce sleziny se nejčastěji projevuje:

  1. poruchami trávení
  2. častým nočním močením.
  3. může způsobovat i nepravidelnou menstruaci, hormonální poruchy.
  4. brnění v končetinách.
  5. opary, afty.
  6. bolest v oblasti pod žebry na levé straně těla, odkud může vystřelovat až do ramene.
  7. poruchy krvetvorby.
  8. nevolnost, pocit těžkého žaludku.

Jak se projevuje rakovina sleziny : Angiosarkomy jater a sleziny se obvykle projevují nespecifickými přízna- ky, mezi které patří bolesti v epigastriu, úbytek hmotnosti, únava. Při fyzikálním vyšetření můžeme odhalit žloutenku, as- cites, hepatomegalii či splenomegalii (3).

Co škodí slezině

Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně.

Jak dulezita je slezina : Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Záněty sleziny

může být zdrojem peritonitidy nebo krvácení, čím sepse trvá déle nebo čím častěji se opakuje, tím bývá slezina větší, největší je slezina u parazitárních infekcí (malárie), a dále – tyfus, mor, endokarditida, kala-azar.

Zvětšenou slezinu nejlépe odhalí vyšetření ultrazvukem. Slezina je často považována za orgán na první pohled nepotřebný. Lze bez něj totiž normálně žít. To ale neznamená, že v těle neplní celou řadu důležitých funkcí.

Co vadi slezině

Funkce sleziny

Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa.Odstranění sleziny se provádí klasickým řezem – většinou šikmým řezem v levém podžebří, málo často pak svislým řezem ve střední čáře od mečovitého výběžku k pupku.Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

V ideálním případě se vzdejte i sladkostí, polotovarů, bílé mouky, kávy a veškerého alkoholu. Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku.

Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Co zatěžuje slezinu : Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.

Co dělá v těle slezina : Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Co dráždí slezinu

Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.

Jaký je důvod (indikace) tohoto výkonu:

postižení sleziny cystou (vrozenou, infekčního původu), abscesem (hnisavým rozpadem po úrazu, infekcí), nádorem (zřídka), infarktem (odumřením různě veliké části pro poruchu prokrvení). z místa operování kamerou na obrazovku. Výkon se provádí v celkové anestézii.Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením. Celkově odlehčete jídelníček a můžete se zaměřit i na očistu jater a žlučníku.

Jak začíná zánět slinivky : Jak poznat zánět slinivky břišní Nejčastějším ukazatelem je výrazná bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad. Doprovází ji nevolnost i zvracení. Při těžší formě dochází k rozvoji šokového stavu se zvýšenou srdeční frekvencí, horečkou až ztrátou vědomí.