Antwort Co získá těleso při zahřívání? Weitere Antworten – Na čem závisí teplo přijaté látkou

Co získá těleso při zahřívání?
Teplo přijaté tělesem závisí na druhu látky, hmotnosti tělesa a přírůstku teploty.Celková pohybová energie všech částic v tělese je součástí vnitřní energie tělesa. Při zvýšení teploty tělesa se jeho vnitřní energie zvětšuje. Vykonáním práce, např. při tření, můžeme zvětšit vnitřní energii tělesa, což se projeví jeho zahřátím.Vnitřní energie tělesa není veličina stálá, můžeme ji měnit konáním práce na tělese (působením vnější silou) nebo tepelnou výměnou (zahříváním nebo ochlazováním). Jestliže těleso budeme stlačovat nebo roztahovat, ohýbat, třít po podložce nebo zatloukat, tak se konala práce, o kterou se zvýšila vnitřní energie tělesa.

Na čem závisí potenciální energie : Velikost potenciální energie pružnosti závisí na velikosti deformace a parametrech pružnosti tělesa. Velikost se rovná též mechanické práci, které je těleso schopno vykonat při navrácení do původního tvaru před deformací. Potenciální energii pružnosti má každé deformované pružné těleso.

Co se bere na teplotu

Při snižování zvýšené teploty máme několik možností. Obvykle lze podávat léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu, nebo použít vlažnou sprchu nebo zábal. Nepoužíváme ledovou, ale jen vlažnou vodu. Zábaly neprovádíme, pokud má pacient horečku a současně studené ruce a nohy.

Na čem je závislé množství tepla které těleso přijme při tepelné výměně :  Množství předaného tepla závisí na rozdílu teplot těles Dt, na hmotnosti m a vlastnostech látky tělesa.  Čím větší je teplotní rozdíl, tím více tepla je třeba dodat.  Čím větší je hmotnost, tím více tepla je třeba dodat.  Vlastnosti látky jsou dány měrnou tepelnou kapacitou.

Teplotní roztažnost je jev, při kterém se po dodání/odebrání tepla tělesu (po zahřátí/ochlazení tělesa o určitou teplotu) změní délkové rozměry (objem) tělesa. Většina látek se při zahřívání rozpíná, to znamená, že jejich molekuly se pohybují rychleji a jejich rovnovážné polohy jsou dále od sebe.

– Třecí síly vznikají při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou. – Příčinou vzniku je drsnost stykových ploch těles a vzájemné silové působení částic ve stykových plochách. – Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa (viz obr. 1.104).

Jak si rychle doplnit energii

Zdravé doplnění energie: 6 tipů, jak se rychle „dobít“ bez kapky

  1. Začněte snídaní Snídejte. Každý den.
  2. Pijte dostatek vody.
  3. Přivoňte si.
  4. Hýbejte se. Namísto pauzy na kávu nazujte boty a vyrazte na krátkou procházku, třeba jen kolem bloku.
  5. Natáhněte se.
  6. Přehodnoťte své spánkové návyky.

10 rad, jak být stále plný energie

  1. Věnujte pozornost svému jídelníčku. Jedním z našich hlavních zdrojů energie je samozřejmě jídlo.
  2. Pijte hodně vody. Někdy se cítíme unavení jednoduše proto, že jsme dehydrovaní.
  3. Omezte množství kávy.
  4. Nepřejídejte se.
  5. Nevynechávejte jídla.
  6. Nepodceňujte spánek.
  7. Nekuřte.
  8. Zvyšte fyzickou aktivitu.

Existují potraviny, které na únavu zabírají:

  • Ovesné vločky. S ovesnými vločkami je dobré začít hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli.
  • Mandle.
  • Brokolice.
  • Čočka.
  • Naklíčená semínka.
  • Sezamová a slunečnicová semínka.
  • Banány.
  • Vejce.


Vnitřní energie patří mezi stavové funkce. Z hlediska kinetické teorie látek je to energie, která závisí na charakteru pohybu a vzájemného působení částic, ze kterých se soustava skládá. Vnitřní energii tvoří: Celková kinetická energie Ek tepelného pohybu částic, které tvoří soustavu.

Proč Nesrážet teplotu : O horečce lékaři mluví, pokud teplota vystoupá nad osmatřicet, do té doby jde o zvýšenou teplotu a tu byste snižovat neměli, protože právě díky ní se tělu daří hubit viry či bakterie. Teprve vyšší teplota je pro tělo vyčerpávající, a proto je na místě ji snižovat, aby měl organismus sílu bojovat.

Kdo má stálou teplotu těla : Endotermní (teplokrevní) živočichové si dokáží tělesnou teplotu udržet po určitou dobu, bez ohledu na okolní podmínky. Mezi tyto organismy řadíme savce a ptáky. Ektotermní (studenokrevní) živočichové mají tělesnou teplotu závislou na teplotě okolí, tzn. teplota těla odpovídá teplotě okolního prostředí.

Co udržuje teplotu těla

Tělesná teplota je řízena centrem, které se nachází v hypotalamu. Zde najdeme také velké množství neuronů, které jsou citlivé na změny teploty. Tato centra dostávají informace z termosenzorů, které se nachází v kůži, páteřní míše a dutině břišní.

Dotýkají-li se dvě tělesa o různých teplotách, bude přecházet teplo z teplejšího tělesa na chladnější tak dlouho, až se teploty obou těles vyrovnají. Tento děj, při kterém, pohybující se částice teplejšího tělesa předávají studenějšímu tělesu část své vnitřní energie, nazýváme tepelná výměna.Je třeba rozlišovat dvě různé veličiny: teplo, které popisuje změnu energie tělesa provedenou jistým konkrétním způsobem (dějová veličina), a teplota, která popisuje stav tělesa (stavová veličina). Stavovou veličinou popisující tepelnou výměnu je entropie.

Kdy je třecí síla škodlivá : Tření může být užitečné i nežádoucí. Užitečné tření: pohodlná chůze, brzdění pohybu, používání pilníků, brusek, řemenic, … Nežádoucí tření: brzdění pohybu, opotřebovávání pneumatik a obuvi, nežádoucí zahřívání částí strojů, …