Antwort Co zvysuje agresivitu? Weitere Antworten – Který jev zvyšuje agresí
Reaktivní teorie agrese
V roce 1939 navrhl John Dollard a jeho spolupracovníci vysvětlení agresivity na základě frustrace. Pokud nemohou lidé dosáhnout nějakého svého vytyčeného cíle či nemohou uspokojit svou potřebu, vyvolává to v nich agresivitu. Dle Dollardova modelu vede frustrace vždy k agresivnímu chování.Agrese je naopak jakákoli forma chování, jehož cílem je někomu ublížit nebo ho nějak poškodit. Obecně tak můžeme agresivitu u dětí vnímat jako určitou tendenci v chování, které může být zaměřeno proti sobě nebo okolí (vrstevníkům, rodiči učitelům apod.). Agresivní chování tedy nevzniká z ničeho nic.Mluvte o násilném chování, ne o násilné osobě, a o tom, jak toto chování ovlivňuje celou rodinu, a co způsobuje nezletilým dětem, pokud jsou přítomny. Nikdo nechce být označen jako agresor, ale mít problémy s agresivním chováním, je něco, co se nejeví tak ob- tížné, a je možné, s tím pracovat, a změnit.
Proč jsou děti agresivní : Agresivitu může spouštět několik faktorů. Kromě pocitu omezení, stísněnosti hraje velkou roli také příliš liberální výchova. Dává dítěti příliš velký prostor a volnost a dítě si v mnohém rozhoduje co chce. To však není správné, protože dítě na takovou situaci ještě není dostatečně připravené.
Co vyvolava agresivitu
Agresivita. Relativně trvalá charakteristika člověka, který se chová agresivně, podmíněná dvojími faktory. Hrají zde roli jednak faktory biologické, jako jsou například konstituce, temperament, biochemické procesy, individuálnost centrální nerovové soustavy, a jednak učení – především sociální učení a nápodoba.
Jak vznika agrese : Přímá agrese může být fyzická (napadení, kopnutí, facka) nebo verbální (nadávky, urážky). Nepřímá agrese fyzická se projevuje ve chvíli, kdy agresor cítí, že daná situace by uškodila jemu samotnému. Přenáší tak agresi na zástupné objekty, které jsou nějakým způsobem spojeny s obětí (majetek).
Frustrace nejčastěji vyvolává negativní emoce, ty vedou k agresivnímu jednání, jehož cílem je překonat frustraci. Například surové tresty na dětech ze strany rodičů vedou obecně k frustraci, která vyvolává agresi vůči zástupnému objektu (agrese dětí vůči rodičům musí být tlumena).
„Podnětů, které mohou zvyšovat naši agresivitu je široká škála. Pro rodiče je důležité vědět, co způsobuje agresivní jednání u nich samotných – nejčastěji to bývá strach, hněv, beznaděj. Dle mého názoru nejvíce zvyšuje agresivní jednání frustrace z nenaplňování potřeb. Jedná se o především o potřebu pozornosti.
Jak ze sebe dostat vztek
Pokud cítíte, že se ve vás vzdouvá vztek, zkuste se na chvíli zaměřit na své dýchání. Zhluboka se nadechněte a zase vydechněte, vnímejte přitom reakce svého těla. Myšlenkami se nejspíše budete vracet k tomu, co nával vzteku vyvolalo, snažte se tomu ale bránit. Soustřeďte se jen na dech a opakujte: „nádech” a “výdech“.Nepřijatelné chování se snažte ukončit – vezměte třeba děti za ruku, abyste je rozdělili. Dítě by mělo vědět, jak se má zachovat, když mu někdo ubližuje, mělo by se přijatelně bránit a zamezit agresivitě. Zkuste s ním doma natrénovat, aby dokázalo říct: „Nedělej mi to“, „přestaň“ nebo „mně se to nelíbí“.Pokuste se v kritické situaci navodit pocit důvěry:
oslovujte pacienta celým jménem; podpořte ho, aby vyjádřil své obavy a příčiny hněvu, klidným a jemným tónem hlasu ho upozorněte, že vulgarita a agresivní hrozby nemohou být akceptovány: „Mám z vás strach, pokud toho nenecháte, zavolám o pomoc. “
Pokud cítíte, že se ve vás vzdouvá vztek, zkuste se na chvíli zaměřit na své dýchání. Zhluboka se nadechněte a zase vydechněte, vnímejte přitom reakce svého těla. Myšlenkami se nejspíše budete vracet k tomu, co nával vzteku vyvolalo, snažte se tomu ale bránit. Soustřeďte se jen na dech a opakujte: „nádech” a “výdech“.
Jak si vybít zlost : Co na to odborníci Je zažitý názor, že je dobré vztek a zlost bezprostředně ventilovat. Do něčeho třísknout nebo s tím praštit o zem, až se to rozletí na tisíc kousků, je oblíbený způsob, jak při záchvatu vzteku upustit páru. Existují boxovací pytle, mačkací míčky a další pomůcky ke zbavení se vzteku.
Co delat když má dítě hysterický záchvat : Jakmile záchvat pomine, ujistěte dítě, že ho máte i tak rádi, ale také mu vysvětlete, proč jste museli udělat to, co jste udělali (proč jste odešli z místnosti apod.) Dítě by mělo cítit, že to, co udělalo, není zlé, ale že to je zbytečné a nedůstojné.
Co dělat když má dítě amok
Na dítě nekřičte, nebijte ho, ale nastavte mu hranice
Při záchvatu vzteku se dítě projevuje agresivně (vztek = agrese). Dítě v amoku není soudné, je potřeba ho uklidnit. Tím, že na něj budete křičet, situaci spíš zhoršíte. Zachovejte klid, dejte mu čas a v první fázi vzteku nedělejte nic.
- JAK ZVLÁDAT SETKÁNÍ S AGRESIVNÍM ČLOVĚKEM.
- 1) Nereagovat agresivitou.
- 2) Nechat toho druhého„upouštět páru“
- 3) Pevný hlas, pomalejší tempo než má útočník (agresor) vede ke zklidnění
- 4) Pohyby pomalé, eventuelně říkat, co budu teď dělat.
- 5) Nenarušovat osobní zónu.
- 6) Držet si vlastní únikový prostor a nebránit v úniku jemu.
Agresivita jako podráždění, hněv, vztek a nenávist pramení z řady různých zdrojů. Jedním z nich je úzkost. Dalšími jsou strach z autority, strach z prohry a strach ze smrti. K agresivnímu chování často vedou i pocity viny a sebekritičnost.
Jak ze sebe dostat zlobu : Pokud v sobě dlouho cítíte křivdu, je dobré se zamyslet i nad tím, jestli jde opravdu o to, abyste ji „jen“ odpustili. Můžete se totiž vlastně podvědomě nutit, abyste tolerovali zraňující či toxické chování. Chybovat je lidské a odpouštět božské, říká se.