Antwort Jaké 4 vlastnosti má tón? Weitere Antworten – Jaké jsou vlastnosti tónu
Vlastnostmi tónu v hudbě jsou výška, délka, síla a barva.V hudbě je základní tón (fundament) nejnižší vnímaný tón, který je přítomný. V termínech superpozice sinusových signálů (ve Fourierově řadě) je základní frekvence nejnižší frekvencí sinusového průběhu v součtu. Základní frekvence se obvykle označuje f0 (nebo FF), jako první frekvence při číslování od nuly.Nota jako hudební značka (z latiny znak, značka), je písemná značka pro tón. Svým tvarem naznačuje délku tónu a svou polohou značí výšku nebo hloubku. Moderní novodobý zápis hudby se vyvíjel velmi dlouhou dobu.
Co je zvuk a co je tón : Zvukem nazýváme všechno, co slyšíme. Vzniká chvěním různých těles, kapalin a plynů. Každý zvuk, který považujeme za tón (=hudební zvuk), musí mít 4 základní vlastnosti: VÝŠKA – závisí na tom, kolik kmitů udělá těleso za vteřinu.
Co to jsou tóny
Tón je zvuk o stálé frekvenci, vznikající pravidelným kmitáním těles. Výška tónu je dána frekvencí zvuku. Barva tónu je určena složením zvuků, tzv. vyšších harmonických frekvencí, které jsou celistvými násobky základních frekvencí.
Co ovlivňuje výšku tónu : Výšku jednoduchého tónu udává jeho frekvence. Čím vyšší je frekvence tónu, tím má větší výšku. Slyšitelné zvukové vlnění má frekvenci od 16 Hz do 16 kHz. U jednoduchého tónu určuje frekvence absolutní výšku tónu.
Jména not. Pro pojmenování not slouží hudební abeceda – písmena v pořadí c, d, e, f, g, a, h. Tato písmena označují 7 tónů používaných v diatonické stupnici (od c do h, bílé klávesy klavíru). Po notě h následuje nota pojmenovaná opět c (avšak o jednu oktávu vyšší než výchozí c, viz heslo "Oktáva").
Nejmenší výškovou vzdáleností mezi dvěma hranými tóny je půltón (je to nejmenší rozdíl ve výšce dvou zahraných tónů). Dva půltóny tvoří celý tón. e – f, h – c, označeny stříškou. pozn.: půltóny není (bez označení) v notové řadě vidět, je tedy nutné si jejich polohu zapamatovat.
Jaké jsou druhy not
Hodnota noty udává, kolik dob nota představuje a určuje relativní délku tónu:
- celá nota – 4 doby.
- půlová nota („půlka“) – 2 doby.
- čtvrťová nota („čtvrtka“) – 1 doba.
- osminová nota („osmina“) – půl doby.
- šestnáctinová nota („šestnáctina“) – čtvrt doby.
- dvaatřicetinová nota – osmina doby.
– Jak může nota vypadat – nota se skládá z hlavičky a nožičky. Někdy má nota jen nevybarvenou hlavičku, někdy má hlavičku i nožičku, někdy má navíc praporek. Každá nota má jinou délku.Zvuk se dělí z hlediska lidského sluchu podle frekvence: na slyšitelný, ultrazvuk a infrazvuk. Experiment ukazuje, jak změní zvukové vlny prostředí, v němž se šíří.
Člověk vnímá zvuky v rozsahu 16 – 20 000 Hz ▪ Největší citlivost je pro zvuky 2 000 – 4 000 Hz ▪ Zvuk vznikající pravidelným chvěním tělesa nazýváme TÓN ▪ Výška tónu je dána frekvencí zvuku ▪ Vyšší frekvence vnímáme jako vyšší tóny a naopak.
Jak vzniká tón : Tóny vznikají při pravidelném, v čase přibližně periodicky probíhajícím pohybu – kmitání. Při jejich poslechu vzniká v uchu vjem zvuku určité výšky, proto se tónů využívá v hudbě. Zdrojem tónů mohou být například lidské hlasivky nebo různé hudební nástroje.
Kolik existuje tónu : Existuje dvanáct tónin, což asi nikoho nepřekvapí, protože existuje dvanáct tónů, takže od každého jedna. Každá tónina má svoji normální durovou stupnici a sadu charakteristických akordů. Tónina se jmenuje podle základního tónu durové stupnice.
Na čem závisí výška hlasu
Výška hlasu závisí na délce hlasivek (u mužů asi 18 mm, u žen asi 12 mm) a jejich napínání, které se působením příslušného svalstva může měnit. Tyto hranice určují výškový rozsah lidského hlasu, který se rovná asi dvěma oktávám, které mohou být u různých osob v různých polohách.
Legato. Nejběžnější oblouček, se kterým se v notách setkáte, je označení pro klavírní úhoz legato. Tento oblouček spojuje více not za sebou, většinou tři a více, které si skladatel přeje zahrát vázaně, tedy legato.Nejlepší je tóny hledat přímo na klávesnici. Vedle houslového klíče bývají zkraje notového řádku pak na linkách a mezerách napsány tzv. křížky # a béčka ♭ ( děti s oblibou říkají „žebřík“ a „bříško“), tomu se říká předznamenání. Podle toho můžeme také určit, v jaké tónině se nacházíme.
Co je to výška tónu : Výška tónu je sluchový vjem, u něhož posluchač přiřazuje tónům relativní pozici na hudební stupnici především podle svého vnímání frekvence vibrací. Výška tónu má těsnou souvislost s frekvencí, ale není s ní ekvivalentní.