Antwort Jak často hnojit růže? Weitere Antworten – Kdy hnojíme růže
Růže stačí hnojit na jaře a na podzim. Přilepšit jim ovšem můžete i uprostřed sezóny, když začnou kvést.Čím hnojit Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva. Pokud vaše růže špatně prospívají, dopřejte jim Vitality komplex s aktivními výtažky z humusu.Kolik vody růže potřebují
Obecně platí, že růže potřebují pravidelně zalévat (cca 3x týdně) zejména pokud jsou nově vysazeny. Starší keře koření hluboko a stačí je zalévat jednou do týdne (pokud neprší), během vegetačního období – vždy ovšem zalévejme důkladně, aby se voda dostala k celému kořenovému systému.
Jak se starat o růže : Růžím vyhovuje dostatek slunce, ne však výsušná místa a úpal. Ve stínu rostliny málo kvetou, trpí více chorobami a škůdci. Květy se nejlépe rozvíjejí při teplotách +15 až +22 °C. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou i růže vděčné za vydatnou zálivku.
Čím se hnojí růže
Dlouhodobá minerální hnojiva, jako COMPO dlouhodobé hnojivo pro růže, jsou správnou volbou pro všechny, kdo chtějí svoje růže hnojit pouze jednou za sezónu. Starají se o královny květin po dobu až šesti měsíců a zabezpečují pro ně odpovídající množství všech důležitých hlavních i stopových živin.
Čím přikrýt růže : Kolem růže, v oblasti kořenového krčku, nahrňte asi 20 cm vysokou vrstvu kompostu. Kořenový krček nesmí zůstat odkrytý a přístupný mrazu. Dodáte tak růži živiny a zároveň ji ochráníte proti mrazu. Růže můžete ještě navíc přikrýt chvojím.
Růže potřebují dostatek slunce, ale ne přímý úpal. Dobře prospívají i v mírném polostínu. Mají rády mírné proudění vzduchu. Popínavé růže nesázejte těsně ke zdi ani do suché půdy pod převis střechy ani do přílišné blízkosti stromů.
Růže se stříhá na jaře před rašením. Dobrým vodítkem, kdy stříhat růže pro vás bude moment, když kvete zlatý déšť. Proveďte radikální řez na tři očka, zbavte keř starých větví, které jsou často zdrojem chorob a škůdců, keř díky tomu bohatě kvete. Řezejte vždy cca 1 cm nad očkem, které směřuje ven z keře.
Jak Zalevat růží
Růže potřebují pravidelné zalévání. Zalévejte hluboko, aby se kořeny dostaly k vodě, a vyhýbejte se přímému zavlažování listů. Udržujte půdu vlhkou, ale nezalévejte příliš často, aby se zabránilo přemokření.Růžím vyhovuje každá zpracovaná zahradní půda. Ideální je hlinitopísčitá s dostatkem humusu a s neutrální či slabě kyselou půdní reakcí (pH 6–7). Růže nejsou náročné. Až asi tři roky po výsadbě je vhodné ke každé pnoucí růži přidat vždy v předjaří asi 50 g plného minerálního hnojiva a mírně je zahrnout.Zaštipování růží
Raným zaštipováním se upravuje růst příliš bujných výhonků. U výhonků, které by měly kvést v průběhu května, se mladý výhonek zaštipuje na 3-4 pupeny. Růže má potom více květů, ale kvete trochu později.
Ze škůdců kromě mšic se mohou objevit klopušky (ploštice způsobující deformace mladých listů), pidikřísek růžový, který způsobuje posátí vrchní strany listů, pilatka růžová okusuje listy, pilatka (pilatěnka) drobná způsobuje jejich stáčení, čalounice růžová doslova odstřihává pravidelné části listů, žlabatka růžová …
Kdy Přihrnout růže : Pokud ale předpovědi počasí ukazují na trvalejší mrazivý charakter, kdy teploty klesnou pod -5°C, budou trvat delší dobu a cítíme, že nastává již skutečná zima, pak je vhodné před tím, než toto počasí nastane, růže přihrnout. Důležité je pochopit, že v přirozené zemi je růžím přes zimu nejlépe.
Jaké hnojivo na růže : Dlouhodobá minerální hnojiva, jako COMPO dlouhodobé hnojivo pro růže, jsou správnou volbou pro všechny, kdo chtějí svoje růže hnojit pouze jednou za sezónu. Starají se o královny květin po dobu až šesti měsíců a zabezpečují pro ně odpovídající množství všech důležitých hlavních i stopových živin.
Jak stříhat Pokryvné růže
Řez půdopokryvných růží je velmi jednoduchý. Dokonce se ve veřejné zeleni používají motorové plotostřihy (nůžky na živé ploty), pomocí nichž se jednoduše půdopokryvné růže na jaře zkrátí na jednotnou výšku 10 až 15 cm. Na vlastní zahradě si s tím můžete dát větší práci a použít klasické nůžky.
Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.
Kdy a jak Strihat pnoucí růže : – Popínavým růžím postačí odstranit přerůstající větvičky a poškozené či uschlé výhony. Ke zmlazování popínavých růží je nejvhodnější doba koncem zimy. Odvděčí se nám pak žádoucím bujným růstem. – Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa.