Antwort Jak casto čistit komín? Weitere Antworten – Jak často se musí čistit komín

Jak casto čistit komín?
Jak často se provádí kontrola komínu

  1. Pevné palivo (např.
  2. Kapalné palivo – kontrola 1× ročně.
  3. Plynné palivo – kontrola 1× ročně (u kondenzačního kotle 1× za 2 roky).
  4. U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně.
  5. Kontrola a čištění komínu vyjde orientačně na 1000–2000 Kč.

Uhlí, koks, dřevo, biomasa

  1. dvakrát ročně u kotlů či kamen s provozem do šesti měsíců v roce (obvykle na vytápění),
  2. třikrát ročně u kotlů s celoročním provozem (obvykle na vytápění i ohřev vody), lze dělat svépomocí

K běžnému, pravidelnému čištění komína potřebujeme „kominický strojek s lanem a sluníčkem", případně „kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí“. Toto vybavení se běžně prodává v železářstvích, hobby marketech a nebo na internetu a nestojí obvykle více jak 1000 korun.

Kolik spotřebičů je možné připojit na jeden komín : Samostatné komíny

Do samostatného komína se připojuje pouze jeden spotřebič na plynná paliva samostatným kouřovodem. Pro lokální spotřebiče, ústřední zdroje tepla (plynové kotle) a technologické spotřebiče (např.

Kolik stojí čištění komína

Kolik stojí Poctivý kominík

Kontrola komína 499 Kč
Čištění komína 199 Kč – 899 Kč
Revize komína 999 Kč – 2499 Kč
Pevná komínová vložka 1m od 999 Kč
Ohebná komínová vložka 1m od 999 Kč

Jak často čistit komín od krbu : Nařízení vlády platné od 1.1.2011 ukládá provozovatelům komínů nechat si komín pravidelně, tedy minimálně 1x za rok vyčistit a zkontrolovat odborně způsobilou osobou.

Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu.

Existuje několik příznaků, které mohou naznačovat, že je váš komín ucpaný. Nejčastější jsou: Kouř vycházející z komína při zapálení. Pokud kouř z komína nevychází správně a začíná vycházet ze dveří nebo oken, může to být známkou ucpání.

Jak vysoko má být komín nad střechou

Pokud je komín vzdálen do 2m od hřebene, jeho výška musí být součtem výšky stavby do hřebene +65cm. Komín je tedy 65 cm nad hřebenem. Pokud tuto výšku stanovujete ve fázi hrubé stavby, myslete na to, že až se osadí konstrukce (hřebenová lať, hřebenáč), tak se výška změní o 20-25 cm.Komínové průduchy musí mít po celé účinné výšce neměnný průřez. Průřez komínového průduchu může být kruhový, čtvercový, obdélníkový, oválný nebo jiný, podobného tvaru. V půdici komínového průduchu na plynná a kapalná paliva musí být zajištěno jímání a odvod kondenzátů spalin popř.Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta. Kominíka si ale domluvte dopředu.

Jak dlouho tvá kontrola komínu a jak dlouho trvá čištění jednoho komínu Pokud kominík provádí pouze kontrolu jedná se o práci, která zabere alespoň 20 minut, pokud se kromě kontroly i komín čistí, pak celý pracovní úkon trvá zhruba 40 minut a déle, podle znečištění komína a dostupnosti všech jeho částí i počasí.

Proč komín netáhne : Na vině může být také komín příliš nízký nebo naopak vysoký, špatně vyspárovaný, takže netěsnící, případně jen zanesený spalinami z předchozího vytápění. Problém může způsobovat i překážka v komíně, třeba špatně nastavená redukční klapka kouřovodu.

Co dělat když netáhne komín : V případě, že kamna netáhnou pouze z důvodu zaneseného komínu, řešení je nasnadě. Stačí odstranit nánosy a můžeme topit dál. V dnešní době ale často kamna nebo krby netáhnou z mnoha jiných důvodů. Častou příčinou je například výměna starých oken za nová, která mnohem více těsní.

Proč hoří v komíně

Ano komín bývá častou příčinou vyhoření nemovitostí. Podle posledních údajů od hasičů má počet takto vzniklých požárů dokonce vzestupnou tendenci. Nejčastější příčinou je pak špatně provedené komínové těleso nebo nevhodná/nedostatečná údržba.

Nejpoužívanějším způsobem nutné úpravy nebo rekonstrukce komínu je vložkování. Komínová vložka zamezí průsaku vlhkosti, vodních par a spalin skrz plášť komínového tělesa. Příkladem takového nežádoucího průniku spalin jsou dehtové skvrny, viditelné na omítce starších komínů.Cena frézování komínu je odvislá od materiálu použitého na konstrukci komínu a samozejmě od délky komínu. Za frézování 1 m komínu z cihel zaplatíte okolo 700 – 1000,- Kč, v případě šamotového a kameninového komínu zaplatíte cca 1600 – 1800,-Kč za m délky komínového průduchu.

Jaký má být průměr komína : Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, (kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm. Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu. V případě potřeby lze tah zregulovat klapkou v koleně nebo rouře.