Antwort Jak chutná saturejka? Weitere Antworten – Jak voní saturejka

Jak chutná saturejka?
Voní podobně jako tymián má mírně štiplavou, charakteristickou chuť, která je lepší před vykvetením. Uchováváme sušením. Výborně se hodí k čočce, hrachu, fazolím, do pomalu vařených polévek (rybí), dušených pokrmů, sekané a vaječných pokrmů.Saturejka obsahuje éterické oleje, thymol, cymol, carvacol, třísloviny a slizovité látky. Pomáhá správnému zažívání, posiluje žaludek, srdce a organismus celkově. Zlepšuje náladu, zabraňuje nadýmání a působí protizánětlivě.Lze ji nahradit saturejkou zahradní – jednoletou. Používá se jako koření nebo v léčitelství proti nadýmání a průjmu. Jak pěstovat saturejku: Saturejka zahradní potřebuje dostatek světla a tepla, především miluje slunce a rozhodně jí nevadí ani dlouhodobé sucho.

Kdy se sklízí saturejka : cca od července do září, sklízet. Má ráda hlinitopísčitou půdu a daří se jí ve svahu. Snese spíše sucho než přemokření. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoletou rostlinu, vyplatí se nám, když některá semena necháme dozrát a volně se vysemenit.

Jak poznat saturejku

Saturejka je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až 30 cm. Je to hustě rozvětvená rostlina, spodní část lodyhy je dřevnatící, listy jsou lesklé, tmavě zelené, podlouhlého tvaru. Květy saturejky jsou velmi drobné, zabarvené do fialova a bíla, vyrůstající na konci lodyhy. Kořeny byliny jsou velmi husté, svazkovité.

Jak Susit saturejku : Existují dva hlavní způsoby, jak léčivky usušit. Listy či květy bylin můžeme v jedné vrstvě rozmístit na sítě nebo na čistý papírový či třeba plátěný podklad. Druhou možností je celé bylinky i se stonky zpevnit do svazků a pověsit je květy dolů.

Pro udržení hustého a kompaktního vzhledu je důležité saturejku každý rok na jaře či začátkem léta ostříhat a zkrátit jí větvičky až o jednu třetinu. Nikdy však neřezejte do starého dřeva. Saturejka horská je polokeř.

A:Saturejku zahradní je vhodné řezat cca 10 cm nad zemí tak, aby se stimuloval růst nových výhonků a zabezpečilo se pravidelné zásobování rostliny světlem.

Jak uchovat saturejku

Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku. Vlhkost zajistí, že si bylinky déle zachovají své aroma a tvar. Takto uložené bylinky vydrží přibližně týden až dva.Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.Saturejka se vysévá na jaře přímo na venkovní záhon nebo ji můžete předpěstovat v lehkém výsevním substrátu doma. Semena se pouze lehce zahrnou substrátem, neboť potřebují ke klíčení světlo. Vzdálenost mezi řádky se doporučuje 30 cm. Doba klíčení je 2–4 týdny při teplotě 20 °C.

Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm. Během klíčení pravidelně zavlažujeme.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Kdy sbírat mátu na sušení : Sběr provádíme od června do září. Nať v období dorůstání 30 cm, listy oddělujeme v tutéž dobu těsně před sušením. Listy je vhodné sbírat za suchého počasí kolem poledne. Listy nebo nať následně sušíme ve stínu, co nejrychleji.

Jak se množí Šalvěj lékařská

Drogu lze u nás sbírat jen z pěstovaných rostlin. Sbírají se buď pouze listy, nebo celé mladé výhonky v době před rozkvětem. Šalvěj lékařská se množí buď semenem, nebo vegetativně z lodyžních řízků, které dobře zakořeňují i ve volné půdě.

Konce výhonků šalvěje často zaštipujeme, abychom podpořili kompaktní růst rostliny. Důležité je hluboké seřezávání starších dřevnatých větviček. Rostlina rychle znovu obrazí. Čerstvé lístky šalvěje můžeme sbírat kdykoliv, nejlépe ale těsně před rozkvětem během slunečných a suchých dní okolo poledne.Šalvěj se vysazuje od poloviny května až do podzimu

Pokud se rozhodnete pro balkonové pěstování v nádobách, držte se jednoduchého pravidla, že do jedné nádoby patří maximálně jedna rostlina. Květináč umístěte na slunné stanoviště a počítejte s tím, že šalvěj vydrží pěkná zhruba tři roky.

Které bylinky se spolu nesnesou : Jaké bylinky pěstovat společně a které se naopak nesnesou

Následující bylinky se ale do jednoho květináče rozhodně nemusíte bát umístit: Majoránka, kopr a pažitka si rozumí s heřmánkem. Rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky. Šalvěj a oregano.