Antwort Jak chutná smrž? Weitere Antworten – Jak vypada smrž
Je dlouhý 40–100 mm a je celý pokryt jamkami v nepravidelném uspořádání, a tak svým tvarem připomíná včelí plástev. Třeň nebo spíše pseudotřeň je dlouhý 20–100 mm a široký až 40 mm, dutý, křehký a na bázi rozšířený. Má bělavou až světle okrovou barvu a obvykle jemně zrnitý. Dužina je bělavá.Smrže není možno zaměnit s žádnou jedovatou houbou. Zaměnit se dá pouze s jinými druhy Smržů, ale ty jsou všechny jedlé. Tato houba se výborně hodí do polévek nebo mletého masa s nádivkou k pečení. Pěstování Smržů je do velké míry závislé na přírodě.Smrže lze najít na mnoha místech, například v lužních lesích, na loukách bohatých na humus nebo pod jasany. Vyskytují se většinou v menších skupinách nebo i jednotlivě. Zatím se nedaří je pěstovat. Houby mají poměrně krátkou sezónu a lze je sbírat pouze čerstvé od dubna do konce května nebo začátku června.
Jak poznat smrže : Jak ho poznat
Je dutý a těsně přirostlý ke třeni. Barevně je velmi variabilní, může být nažloutlý, okrový, hnědavý, ale i šedivý nebo s červeným nádechem. Hladký třeň dosahuje šířky až 4 cm a ve spodní části bývá o něco širší. Na rozdíl od klobouku je světlý, často přímo bílý případně světle hnědý.
Jak dlouho varit smrže
Mícháme, houby pustí vodu, která se opět vypaří a ještě je trochu opečeme. Celková doba přípravy cca 15 minut. Před dokončením přidáme zelenou petrželku a ještě prohřejeme. Podáváme s chlebem.
Kde rostou smrže v ČR : Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.
Pro ochucení omáčky pro několik porcí klidně vystačíte i se 100 g smržů (což asi 10 plodnic). V lednici vydrží v papírovém pytlíku jen několik dní. Smrže se dají zmrazit, ale je to spíš škoda. Sušené smrže přijdou o část textury, zato si ale perfektně uchovají svoje aroma.
Chcete-li prodloužit jejich životnost, můžete je usušit tak, že je položíte na sluneční světlo a občas je otočíte. Usušené smrže vydrží skladované ve vzduchotěsné nádobě až šest měsíců. Když je poté chcete použít, jednoduše je pokapejte trochou vody a počkejte.
Kde v ČR rostou smrže
Několik užitečných rad zájemcům o smrže, kačenky a ucháče obrovské: Všeobecně doporučuji Český nebo Moravský Kras, Bílé Karpaty, Chřiby a lužní jaseninovo-jilmové lesy Podyjí a při cestě do Bratislavy Podunají.Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku.Výskyt. Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele.
Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.