Antwort Jak chutná Svatomartinské víno? Weitere Antworten – Jak chutna Svatomartinské víno
Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Vinaři doporučují, aby se mladá vína vypila do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo používat už v 18. století na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila čeledi u větších sedláků služba a sjednávali si práci na další rok.Svatomartinské víno Pije se mladé, mělo by se vypít do Velikonoc, aby si ponechalo svou šťavnatost a svěžest. Má ovocitý charakter, méně alkoholu a první špunty by měly být vytaženy přesně 11. 11. v 11 hodin.
Jaký je rozdíl mezi Svatomartinským a mladým vínem : Termín "mladé víno" na etiketě může, ale nemusí být uvedeno. Jinak obecně – Svatomartinské je samozřejmě označení pro mladá vína sklizně daného roku, doporučená ke konzumaci od 11.11. do konce daného roku, příp. i do velikonoc příštího roku.
Jaké víno k moučníkům
Ke kynutým moučníkům, bábovkám, muffinům a jiným moučníkům, jejichž základem je prášek do pečiva se výborně hodí šumivá vína – méně sladké moučníky si budou dobře rozumět s Crémanty, sladší dezerty pak s polosuchým šumivým vínem z Loiry nebo polosuchým šampaňským.
Jaké je nejlepší víno na svařák : Velmi vhodná jsou mladá červená vína jako např. Rulandské modré (Pinot Noir) nebo Merlot. Jako základ pro svařené bílé víno se také nabízí jemně trpké odrůdy jako Müller-Thurgau, Sylvánské, Rulandské šedé (Pinot grigio) a Riesling.
K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.
Další příběh hovoří o tom, že husy sv. Martina prozradily, když se mezi nimi ukrýval. K huse se pije mladé „svatomartinské“ víno a jeho pití má tradici již od vlády krále Josefa II. Aby víno mohlo být takto označeno, musí být sklizeno jako první víno podzimního sběru.
Jak dlouho vydrží Svatomartinské víno
Jak dlouho je víno mladé
"Charakter mladého vína si svatomartinské uchovává pouze v prvních měsících, proto by mělo být vypito nejpozději do jara následujícího roku," upozorňuje Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy. Vinaře letos trápily jarní mrazy, letní sucho a střídavé počasí s dešti v období sklizně.Svatomartinská vína jsou suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l a liší se maximálním obsahem alkoholu (u bílých a růžových Svatomartinských vín nesmí obsah alkoholu překročit 12,5 % obj. U červeného Svatomartinského je maximální obsah alkoholu stanoven na 13 % obj.).Rohlíky úzce souvisely s koněm sv. Martina. Podle pověsti prý totiž proměnil podkovy svého koně v pečivo a jím pak obdaroval chudé. Na tvar podkovy se proto kladl při pečení velký důraz.
JAKÉ VÍNO SE HODÍ KE SVATOMARTINSKÉ HUSE
- Pinot Noir je ovocný a zároveň příjemně komplexní, od ostružiny, kouřivosti a čokolády až po sušené brusinky a višně s tóny dřeva.
- Pinot Grigio, Pinot Gris neboli Rulandské šedé.
- Suché bílé víno s výraznější kyselinkou – sem musí jasně patřit i klasický Ryzlink rýnský.
Co znamená Moravské zemske víno : Zemské víno je poměrně nové označení kategorie jakostních vín. Toto označení je zákonem zavedené od roku 2014. Pokud má být české nebo moravské víno uznáno jako zemské, tak původ jeho hroznů musí být na Moravě nebo v Čechách. Označením „Zemské víno“ se dnes honosí mnoho malých a středních výrobců vín.
Kolik alkoholu má svařené víno : Víno se důkladně prohřeje spolu s hřebíčkem, skořicí, badyánem a cukrem. Při podávání je možné přidat plátek citronu nebo pomeranče. Svařené víno mívá kolem 7,5% alkoholu.
Co je potřeba na svařené víno
Co vše budete potřebovat na svařené víno
- 1l červeného vína.
- 1-4 kousky skořice (dle chuti)
- 5-15 kusů hřebíčku (opět dle chuti)
- cca 6 polévkových lžic cukru.
- kůru z citrónu nebo pomeranče (je možné použít i kůru z jiných citrusů)
- další koření dle chuti: muškátový květ, badyán či rozinky.
Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína.
Co se dělá na Martina : Svátek svatého Martina byl jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu. Pekly se ale také martinské rohlíky nebo podkovy.