Antwort Jak citovat knihu pod čarou? Weitere Antworten – Jak se dělá citace pod čarou
Přidávání poznámek pod čarou a vysvětlivek
- Klikněte na místo, kam chcete poznámku pod čarou přidat.
- Klikněte na vložit > Vložit poznámku pod čarou. Word vloží do textu značku odkazu a do dolní části stránky přidá značku poznámky pod čarou.
- Zadejte text poznámky pod čarou.
V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně. Tedy v citaci opravdu doslova a v parafrázi dodržet význam.V textu průběžně odkazujeme pomocí číslic v hranatých (preferovaný způsob) i kulatých závorkách nebo v horním indexu v pořadí, v jakém jsou v textu uvedeny poprvé. Další odkazy v textu na stejný informační zdroj mají stejné číslo jako první odkaz v textu.
Jak citovat webovou stránku pod čarou : Zkrácená citace v poznámce pod čarou je obvykle celá při prvním citování informačního zdroje. Další je již možné zkrátit na příjmení autora, název titulu a rozsah stran. Pokud na stejný informační zdroj odkazujeme poznámkami pod čarou ihned za sebou, je možné použít zkráceně Tamtéž.
Jak psát zdroje pod čarou
Poznámku pod čarou vložíte do Wordu velmi jednoduše. Buď v textovém editoru vyberete z nabídky: REFERENCE -> Vložit poznámku pod čarou, nebo zmáčknete klávesovou zkratku Alt + Shift + B. Jejich výhodou je, že jsou v textu číslovány automaticky a chronologicky za sebou.
Co se píše do poznámek pod čarou : Obsah: Poznámky pod čarou by měly obsahovat bibliografické údaje o citovaném zdroji a další informace potřebné k objasnění odkazu. Například poznámka pod čarou u knihy může obsahovat autora, název, vydavatele a rok vydání, zatímco poznámka pod čarou u webové stránky může obsahovat adresu URL a datum přístupu.
Přímé citace
“citovaný text” (Příjmení autora rok vydání: strana). Přímé citace jsou vždy vymezeny uvozovkami. Přímé citace obsahující vice vět mohou být vloženy formou viditelně odlišeného textu (odsazení shora, zdola a ze stran). Musí být kurzívou a nesmí chybět na konci přímé citace odkaz.
Název knihy : podnázev. Vydání. Místo vydání : Název nakladatelství, rok vydání. Počet stran.
Jak správně citovat
Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.Citujete-li literaturu přeloženou do češtiny, není třeba překladatele výslovně uvádět, a pokud ho uvést chcete, učiňte tak nejlépe jednorázově v závěrečném seznamu literatury. Příklad: Tocqueville, Alexis de 2003.Zvolte možnost Text > Volby poznámek pod čarou dokumentu. V záložce Číslování a formátování vyberte volby, které určují schéma číslování a vzhled formátování čísla odkazu a textu poznámky pod čarou. Klikněte na záložku Rozvržení a vyberte volby, které řídí vzhled oblasti poznámek pod čarou na stránce. Klikněte na OK.
Obsah: Poznámky pod čarou by měly obsahovat bibliografické údaje o citovaném zdroji a další informace potřebné k objasnění odkazu. Například poznámka pod čarou u knihy může obsahovat autora, název, vydavatele a rok vydání, zatímco poznámka pod čarou u webové stránky může obsahovat adresu URL a datum přístupu.
Jak se píše zdroj literatury : U knižních zdrojů se jako první uvádí příjmení (všechna velká) a jméno autora nebo autorů, dále pak název díla. Mezi nimi bývá tečka. Pak se může uvést pořadí vydání (obvykle pokud jde o druhé a další vydání).
Jak vypadají poznámky pod čarou : Pomocí poznámek pod čarou a vysvětlivek můžete v dokumentech vysvětlit, okomentovat nebo uvést odkaz na něco, co jste zmínili v dokumentu. Poznámky pod čarou se obvykle zobrazují v dolní části stránky a vysvětlivky na konci dokumentu nebo oddílu.
Kdy psát poznámky pod čarou
Poznámky pod čarou slouží jako zdatný pomocník pro zlepšení celkové orientace v textu. Pomocí nich se ve většině případů doplňují vysvětlivky k jednotlivým slovům nebo celým větám. Dají se ale použít i ve spojitosti s různými citacemi a vlastně se vším, co autor textu uzná za vhodné.
U knižních zdrojů se jako první uvádí příjmení (všechna velká) a jméno autora nebo autorů, dále pak název díla. Mezi nimi bývá tečka. Pak se může uvést pořadí vydání (obvykle pokud jde o druhé a další vydání).Poznámky pod čarou lze například použít k objasnění určitého bodu, k poskytnutí základních informací nebo k uvedení zdroje, který není přímo citován nebo na něj není odkazováno v hlavním textu. Jsou také užitečné, aby nenarušovaly plynulost hlavního textu, zejména pokud je zapotřebí dlouhých citací nebo vysvětlení.
Kdy se nemusí citovat : Pokud jde o novou terminologiii nebo nový pohled na již používanou terminologii citujte. Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování. Pokud jsme je ale již někde publikovali, musíme sami sebe ocitovat.