Antwort Jak dýchají mlži? Weitere Antworten – Jak dýchají plži
Dýchací soustava
Předožábří plži dýchají pomocí pérovité žábry umístěné v plášťové dutině. U plicnatých plžů jsou plíce tvořeny dutinou plicní, což je přeměněná plášťová dutina. Vnitřní stěna je řasnatá nebo houbovitá, aby měly plíce větší povrch.Dýchají žábrami. V ohrožení vypouštějí hlavonožci inkoustový oblak, který je skryje a mohou tak nepozorovaně uniknout. Barvivo je buď černé, nebo hnědé.Schránka měkkýšů
U měkkýšů rozlišujeme ulitu, která je typická pro plže, a lasturu, která se vyskytuje u mlžů.
Jak se pohybují mlži : Mlži jsou dvoustranně (bilaterálně) souměrní, výhradně vodní měkkýši. Tělo je tvořeno nohou a útrobním vekem. Hlava je redukována, radula chybí. Svalnatá noha slouží k pohybu nebo hrabání, u přisedlých forem je redukována.
Jak dýchají
Vdechovaný vzduch proniká dýchacími cestami, které se větví do čím dál jemnějších větví (průdušnice, průdušky, průdušinky), až se dostávají do plicních sklípků, kde dochází k výměně plynů. Vdechování a vydechování je zajištováno dýchacími svaly.
Čím dýchají vodní plži : Dýchají pomocí žaber (předožábří a zadožábří), u některých druhů se druhotně vyvinul plicní vak (plicnatí).
Rozdělení měkkýšů
- plži (Gastropoda)
- mlži (Bivalvia)
- hlavonožci (Cephalopoda)
- štítkonošci (Polyplacophora)
- přílipkovci (Monoplacophora)
- kelnatky (Scaphopoda)
Bezobratlí mohou dýchat celým povrchem těla nebo využívají žábry, plicní vaky, plášťovou dutinu a nebo vzdušnice.
Jak se jmenuje schránka plžů
Schránka plžů se nazývá ulita, která se skládá z jedné části, je většinou spirálovitě stočená a je vylučována z kožních záhybů na hřbetě. Nemají žádné končetiny. Pohybují se pomocí svalnaté nohy. Orgány mají uschované v útrobním vaku.Mlži mohou mít dva druhy larev: veliger je volně plovoucí larva mořských a některých sladkovodních mlžů (např. rodu slávička), také larva mořských plžů; vyvíjí se z trochofory nebo přímo z vajíčka; glochidium je larva velkých sladkovodních mlžů; cizopasí na rybách, přichycuje se na žábry.Dýchá žábrami. Potravu získává filtrováním vody. Vyžaduje čistou vodu, je velmi citlivá na dusíkaté látky a chemikálie, a proto jsou škeble indikátory čistoty vody. Dožívá se 5–15 let, dle životních podmínek.
Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.
Jak správně dýchat : Dýchání
- Důležité je pohodlně se usadit a uvolnit se.
- Ramena nezvedáme, tlačíme je dolů.
- Pomalu se nadechněte nosem hluboce a pomalu.
- Nafukovat se má břicho, ne hrudník, což můžete kontrolovat rukou položenou na břiše.
- Poté pomalu vydechujte ústy – břicho se zatahuje.
Jak dýchají vodní šneci : Dýchá žábrami, nepotřebuje se tedy nadechovat nad hladinou, přesto je důležité akvárium utěsnit, aby nemohl utéci. Šnek je těžký, a pokud skončí na dně akvária na zádech, těžko se obrací.
Čím dýchají vodní savci
Při dýchání organismy vdechují oxid uhličitý / kyslík a vydechují oxid uhličitý / kyslík. Suchozemští živočichové dýchají nejčastěji pomocí plic / žaber, zatímco vodní pomocí plic / žaber.
Dýchací otvor má na svrchní straně těla, blízko ústí ulity. Když jej zaplaví voda, dovede otvor zavřít. Hlemýžď může svůj příbytek uzavřít dvěma způsoby. V létě si ze slizu vytvoří jen lehké, „provizorní dveře".Obratlovci dýchají prostřednictvím plic. Fáze dýchání, kdy se vzduch dostává do plic a zásobuje tak tělo kyslíkem, se nazývá vdech. Fáze, při které je vzduch z plic vytlačován a zároveň je z těla vylučován oxid uhličitý, se nazývá výdech.
Jak dýchají mouchy : Vzdušnice (tracheje) jsou bohatě větvené trubice, které slouží jako dýchací orgány některých členovců (např. hmyz, stonožky, mnohonožky) a drápkovců. Přivádí z otvorů na povrchu těla čerstvý vzduch směrem ke tkáním, a to na rozdíl od krevního řečiště obratlovců, z velké části bez přítomnosti jakýchkoliv tekutin.