Antwort Jak Delime pohyb podle trajektorie? Weitere Antworten – Jak Delime pohyb podle tvaru trajektorie

Jak Delime pohyb podle trajektorie?
Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý. Tvar trajektorie je závislý na volbě vztažné soustavy.Podle tvaru trajektorie rozdělujeme pohyby na přímočaré (pohybuje se stále rovně) a křivočaré (zatáčí). U těles také rozlišujeme, jestli se někam posouvá, nebo se točí. Nebo obojí. Porovnáním trajektorií jednotlivých bodů tělesa tedy rozlišíme pohyb posuvný (translační) a otáčivý (rotační), případně složený.Délka trajektorie, kterou hmotný bod opíše za určitý čas t, se nazývá dráha. Značí se s a její základní jednotkou je metr, což lze zapsat takto . Dráha hmotného bodu závisí na čase, po který se hmotný bod pohyboval.

Jak se nazyva druh pohybu jehoz trajektorií je přímka : Přímočarý pohyb je pohyb po přímce, tzn. trajektorií pohybu je přímka.

Co je to trajektorie tělesa

Těleso se pohybuje, mění-li svoji polohu vzhledem k jinému tělesu. Totéž těleso může být v pohybu vzhledem k jednomu tělesu a v klidu vzhledem k jinému. Spojnice bodů, kterými projde při pohybu určitý bod tělesa nazýváme trajektorie. Délce trajektorie říkáme dráha.

Kdy síla zakřivuje trajektorii : Síla, která působí proti směru pohybu, těleso zpomaluje. Síla, která působí kolmo ke směru pohybu, mění směr (zakřivuje trajektorii) pohybu.

Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý. Přímočarý pohyb je rovný pohyb. Přímočarý pohyb dělá například těleso, které padá rovně k zemi, auto na rovné dálnici. Trajektorie přímočarého pohybu je rovná čára (úsečka).

Podle tvaru trajektorie rozlišujeme pohyb: přímočarý křivočarý

Jak se vypočítá pohyb

Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:

  • přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
  • křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.
Výška nad povrchem Země (km) Kruhová rychlost (km/s) Poznámka
20 200 3,880 navigační družice GPS
36 000 3,067 stacionární družice
50 000 2,659
100 000 1,936


Síla ve směru pohybu způsobuje zrychlení tělesa, síla proti směru pohybu způsobuje zpomalení tělesa. Síla kolmá na směr pohybu vyvolává normálové (stranové) zrychlení, a tak změnu směru pohybu tělesa (zakřivení trajektorie). kde p je hybnost tělesa. vypočítat hmotnost tělesa m.

Jaké jsou druhy pohybu : Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:

  • přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
  • křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.

Jak vzniká pohyb : Pohybu se zúčastňuje přímo anebo nepřímo řada orgánů, resp. orgánových soustav lidského těla. K vlastním orgánům pohybového systému patří kosti, klouby, svaly a šlachy. Kosti tvoří opěrný systém a jsou pasivním pohybovým aparátem, svaly a šlachy jsou na druhou stranu pohybovým aparátem aktivním.

Kdy je těleso v klidu a kdy je v pohybu

Těleso je v klidu, pokud nemění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Těleso je v pohybu, pokud mění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Klid a pohyb jsou stavy relativní. Je to proto, že jedno těleso může být v klidu vzhledem k prvnímu tělesu a zároveň v pohybu vzhledem k druhému tělesu (např.

Použijeme vzorec v = s t v=\frac{s}{t} v=ts​, ale přímo známe jen čas t t t.

  1. Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:
  2. dráha = rychlost . čas. s = v . t.
  3. rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:
  4. s. s=v.t. m, km. čas.
  5. t. t=s:v. s, h. rychlost.

Jak dělíme pohyb : Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý. Přímočarý pohyb je rovný pohyb. Přímočarý pohyb dělá například těleso, které padá rovně k zemi, auto na rovné dálnici. Trajektorie přímočarého pohybu je rovná čára (úsečka).