Antwort Jak dělíme pedagogiku? Weitere Antworten – Jaké jsou pedagogické cíle

Jak dělíme pedagogiku?
kognitivní (vzdělávací, poznávací) – osvojování poznatků a intelektových dovedností (znalost, porozumění, aplikace, analýza, syntéza a hodnotící posouzení) afektivní (postojové, hodnotové) – osvojování postojů, tvoření hodnotové orientace (vnímavost, reagování, oceňování hodnoty, integrování hodnot)Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.Pedagogika je věda zabývající se výchovou a vzděláváním dětí a mládeže. Mezi její základní disciplíny patří obecná pedagogika, obecná didaktika, dějiny pedagogiky a dále také teorie výchovy, srovnávací pedagogika nebo speciální pedagogika.

Jaké jsou pedagogické disciplíny : základní disciplíny

psychopedie – výchova a vzdělávání jedinců s rozumovými nedostatky. somatopedie – výchova a vzdělávání jedinců s tělesnými vadami. oftalmopedie – výchova a vzdělávání jedinců s vadami a poruchami zraku. logopedie – výchova a vzdělávání jedinců s vadami a poruchami řeči.

Co je cílem speciální pedagogiky

Předmětem SP je zkoumání podstaty a zákonitostí výchovy a edukace jedinců se speciálními potřebami. Cílem SP je maximální rozvoj osobnosti jedince s postižením či znevýhodněním a dosažení maximální úrovně jeho socializace.

Co je to edukační cíl : Edukační cíl

Obvykle se týká změny chování pacienta k lepšímu z pohledu jeho zdraví. Cíle by měly být přiměřené možnostem a schopnostem klienta. Cíl by měl být jednoznačný, aby jej nebylo možné pojmout více způsoby a klient nebyl zbytečně zmaten.

Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).

Metody výuky jsou systémem vyučovacích činností a učebních aktivit, jež mají vést k dosažení výchovně vzdělávacích cílů. Oproti tomu formy výuky představují způsoby, jakými je učivo studentům předáváno.

Co je to speciální pedagog

Školní speciální pedagog (ŠSP) vykonává činnosti zaměřené na odbornou podporu integrovaných žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a všech ostatních žáků, kteří potřebují speciálně pedagogickou podporu a péči založenou na krátkodobých či dlouhodobých podpůrných opatřeních.Pedagogika je věda, která zkoumá výchovný proces jako jeden z nejvýznamnějších jevů, zkoumá výchovu jako záměrnou činnost, která jedince formuje, zkoumá vývoj výchovy, vzdělávací proces, jeho principy, metody a organizační formy.Zabývá se výchovou, vzděláváním a integrací handicapovaných. Mezi obory speciální pedagogiky patří psychopedie, etopedie, somatopedie, logopedie, surdopedie, oftalmopedie, specifické poruchy učení a kombinované poruchy.

Metodologie pedagogiky – jedná se o teorii metod, které se uplatňují v pedagogickém zkoumání i v samotném výchovně-vzdělávacím procesu. Speciální pedagogika – zaobírá se výchovou a vzděláváním jedinců, kteří jsou postiženi různými tělesnými, duševními a smyslovými vadami včetně poruch chování.

Kolik si vydela speciální pedagog : Kolik vydělává Speciální pedagog v České republice Pokud se podíváme na Speciální pedagog platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 389 196 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 32 433 Kč za měsíc, 8 108 Kč za týden nebo 202,71 Kč za hodinu.

Co může dělat speciální pedagog : Zajišťuje diagnostiku postižení dítěte, dále pak pedagogickou nápravu souvisejících obtíží. Jeho hlavním úkolem je stanovit aktuální schopnosti a dovednosti dítěte, možnosti nápravy oslabených oblastí a případnou kompenzaci postižení (například doporučení speciálních pomůcek, výběr pedagogického asistenta).

Co jsou psychomotorické cíle

Psychomotorické cíle jsou orientovány na pohybové (praktické dovednosti) – objevují se ve všech předmětech – tělesná výchova (šplh), matematika (rýsování), chemie (sestrojení aparatury) či cizí jazyk (správná výslovnost). Imitace – žák po impulsu pozoruje příslušnou činnost a vědomě ji začíná napodobovat.

V dnešní době jsou nejčastěji využívanými moderními typy výuky E-learning, Blended learning, Gamifikace, Adaptive learning, Microlearning, MOOC a Síťové učení. Tyto metody výuky nabízejí různé výhody a umožňují studentům učit se vlastním tempem a s ohledem na jejich individuální potřeby.Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Co je to sociální pedagog : Sociální pedagog je odborný pedagog, jehož kvalifikace se zaměřuje na děti, mládež i celé spektrum dospělých, v oblasti pomáhajících profesí. Pojem sociálního pedagoga a s tím spojené chápaní této profese však není zcela jednoznačné. Jednou z hlavních příčin je široká škála možnosti působení sociálního pedagoga.