Antwort Jak dělíme polovodiče? Weitere Antworten – Jaké jsou polovodiče

Jak dělíme polovodiče?
Mezi polovodiče patří prvky křemík, germanium, selen, sloučeniny arsenid galia GaAs, sulfid olovnatý PbS aj. Většina polovodičů jsou krystalické látky, existují však také polovodiče amorfní (některá skla). Polovodiče se využívají u elektronických součástek.Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).Pohyb díry se děje v krystalu tak, že na chybějící místo po uvolněném elektronu se dostane jiný elektron a díra tedy vznikne jinde. … tak se vlastně díra přesunula na jiné místo krystalu. Proces vzniku páru elektron – díra se nazývá generace.

Co je to polovodič typu P : Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

Čím je charakteristický polovodič

V polovodičích a izolátorech se na rozdíl od kovů nemohou pohybovat valenční elektrony volně – jsou vázané tzv. kovalentní vazbou. Například u čtyřvazného křemíku je kaţdý z valenčních elektronů jednoho atomu vázán touto vazbou s obdobným elektronem atomu sousedního (Obr.

Jak se nazývá příměs polovodiče kterou je například Bor : Pětivazná příměs (fosfor) má za následek vznik polovodiče typu N. (Je tam více volných elektronů.) Vodivost typu P naopak vznikne, jestliže materiálu dodáme trojvazný atom (bor).

Vodivost typu N (negativní): V krystalu křemíku jsou některé atomy nahrazeny pětimocnými atomy, např. fosforu nebo arzenu. Jejich čtyři valenční elektrony se účastní vazeb, ale páté se již v chemických vazbách nemohou uplatnit.

PN přechod bez napětí

Kolem přechodu tak vznikne vyprázdněná (hradlová) oblast, kde v polovodiči N zbyly pevné ionty s kladným potenciálem a v polovodiči P pevné ionty se záporným potenciálem. Tyto ionty vytváří difuzní napětí, které odpuzuje zbývající volné elektrony a díry.

Jak se dělí generace

Generace můžeme rozdělit zhruba takto:

  • baby boomers narozeni mezi roky 1946 a 1964,
  • generace X narozená od roku 1965 do roku 1979,
  • generace Y s roky narození 1980 až 1997.
  • a generace Z narozená po roce 1997.
  • Válečná generace – do roku 1945.
  • Baby boomers – 1946-1967.
  • Generace X – Husákovy děti – 1968-1982. Xeniálové – 1978–1983.
  • Generace Y – mileniálové – Havlovy děti – 1983-1997(2005)
  • Generace Z – generace M (multitasking) – 1998(2005)-2015.
  • Generace alfa – iGen – internetová – po 2015.

PN přechod je rozhraní polovodiče typu P a polovodiče typu N. PN přechod propouští elektrický proud pouze jedním směrem a je základem polovodičových součástek jako jsou diody a tranzistory, fotovoltaické články, svítivé LED a integrované obvody.

Pohyb elektronu a díry se musí dít najednou (elektron uvolní vazbu, zaplní díru a ta se tak pohybuje). Vypadá to tedy tak, že na jednu stranu se vždy pohybuje záporný elektron, na druhou stranu kladná díra. Toto je princip vlastního polovodiče. Má stejný počet elektronů a děr.

Jak se nazývá příměs polovodiče : Příměsi se stávají nepohyblivými zápornými ionty a nazývají se akceptory (příjemce). Přijímají totiž elektrony od původního prvku polovodiče. Majoritními nositeli náboje jsou díry, minoritními elektrony.

Co je to Příměsový polovodič : Příměsové polovodiče. Význam polovodičů, zejména křemíku, pro výrobu polovodičových součástek vynikne až popisem tzv. příměsových polovodičů, tj. polovodičů, do kterých byla přidána určitá koncentrace příměsí.

Jak se jmenuje dnesni generace

Dle nového členění je generace Z časována až od roku 2000. Generace vyrostla na síti World Wide Web, která začala být po roce 1991 stále více dostupná. Nejmladší zástupci této generace se narodili během menšího baby-boomu v době světové finanční krize končící kolem roku 2010, následovaní další generací nazvanou Alfa.

Dnešní generace je tzv. digitální generace. Ona a pravděpodobně všechny nadcházející, se už bez digitálních technologií neobejdou. Děti se do tohoto světa rodí, vyrůstají obklopeny technologiemi a jejich používání pro ně je nejen dostupné, ale i samozřejmé.Generace Z je uvědomělá, empatická a velmi citlivá na společenská a ekologická témata. Což ostatně dokazují i průzkumy, z nichž vyplynulo, že se 57 % oslovených líbí značky, které se zapojují do sociálních problémů. Pro generaci Z je proto velmi důležité, aby měla firma jasně stanovené hodnoty a poslání.

Kolik má dioda PN přechodu : Princip: Polovodičová dioda je součástka s jedním PN přechodem, tedy s částí typu P a s částí typu N. Protože v blízkosti přechodu je velký gradient (spád, změna) koncentrace děr i elektronů, pronikají elektrony do části P a díry do části N a vzájemně rekombinují.