Antwort Jak dělíme správní akty? Weitere Antworten – Jaké druhy správních aktů znáte

Jak dělíme správní akty?
Členění správních aktů

  • konstitutivní: zakládají, mění, ruší administrativněprávní vztahy. Platí pro futuro.
  • deklaratorní: autoritativně zjišťují, prohlašují existencí a vlastnosti existujících administrativněprávních vztahů. Má platnost ex tunc.
  • smíšený: povaha částečně deklaratorní a částečně konstitutivní (např.

Správní právo můžeme rozdělit na hmotné a procesní. Hmotné právo upravuje konkrétní právní vztahy a procesní právo upravuje práva a povinnosti účastníků správního řízení nebo jiného typu řízení, které je vedeno orgány veřejné správy – např. řízení přestupkové.Obsahuje značné množství různorodých právních norem řešících například územní rozdělení státu, správní řízení, přestupky, správu daní a poplatků, správu školství, správu zdravotnictví a další. Správní právo není upraveno nějakým jednotlivým základním předpisem (zákoníkem – kodexem).

Jaké jsou prameny správního práva : Pramenem správního práva je značné množství obecně závazných předpisů z různých oblastí života, z nichž nejdůležitější je Ústava, zákon o obcích, zákon o krajích, zákon o správním řízení, zákon o policii ČR apod.

Na co se dělí veřejná správa

V moderní demokratické společnosti se vytvořil systém veřejné správy, který má dvě větve, a to větev samosprávy a větev státní správy. Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce.

Jak se dělí orgány státní správy : Státní správu členíme na ústřední, vykonávanou státními orgány s celostátní působností jakými jsou ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy a územní vykonávanou státními orgány s omezenou místní působností, mezi které patří například úřady práce, finanční úřady, úřady obcí a krajů vykonávající státní správu v …

Právní odvětví

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.

J§ Správní právo : Správní akt. Správní akt je jednostranný právní úkon (rozhodnutí), kterým správní orgán řeší právní poměry jmenovitě určených osob, a to vždy v konkrétních případech.

Jaké jsou oblasti práva

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.Předmět je zaměřen na vymezení správního práva, veřejnou správu, prameny a normy správního práva, jeho subjekty včetně charakteristiky podstaty a funkcí veřejné, státní a územní správy a právní úpravy správního řízení.Normativní správní akty

» jedná se o abstraktní formy vnější činnosti veřejné správy. Obsahují obecně závazná pravidla chování vztahující se na blíže neurčený okruh adresátů a slouží k opakovatelnému využití zpravidla rozdílnými subjekty.

Státní správa má vždy povahu veřejné správy.

Struktura státní moci se dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní moc. Státní správa je součástí výkonné moci. Vztah výkonné moci k moci zákonodárné je dán vázaností výkonné moci zákony a určování pravomoci. Výkonná moc může působit na realizaci moci zákonodárné.

Jak se dělí veřejná správa : V moderní demokratické společnosti se vytvořil systém veřejné správy, který má dvě větve, a to větev samosprávy a větev státní správy. Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce.

Jaké jsou správní orgány : Mezi tyto orgány patří vláda, ministerstva, ostatní ústřední orgány státní správy. Ústřední orgán – je složka státní moci, která vykonává správu na věcně vymezeném úseku fungování společnosti. Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda.

Co je to správní právo

Správní právo je souhrn právních norem vztahujících se na veřejnou správu, její organizaci a činnost. Upravuje vztahy vznikající při výkonu správy mezi nositeli veřejné správy a mezi fyzickými nebo právnickými osobami.

právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení. svoboda projevu.Správní řád je zákon, který obsahuje obecná pravidla pro postup úřadů, zejména v situacích, kdy o něčem rozhodují. V takovém případě mluvíme o správním řízení.

Co je individuální správní akt : Individuální správní akty

= jsou zpravidla výsledkem rozhodování správního orgánu o jmenovitých (konkrétních) právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech určitého konkrétního (individuálního) subjektu (subjektů). Jedná se o konkrétní formy vnější činnosti veřejné správy.