Antwort Jak dlouho fungují datové schránky? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrží zpráva v datové schránce

Jak dlouho fungují datové schránky?
Každý nový uživatel datové schránky má možnost si vyzkoušet Datový trezor o kapacitě 20 zpráv bez jakýchkoliv závazků. Datové zprávy zůstávají standardně uloženy v datové schránce 90 dnů, k tomu uživatel automaticky při založení datové schránky dostane Datový trezor na zkoušku na další 3 měsíce zdarma.Ministerstvo vnitra si ale původní představu rozmyslelo. „Datové schránky jsou bezpečným a moderním způsobem komunikace se státem, nechceme ale k jejich užívání nikoho nutit. Proto povinnost používat datové schránky od začátku roku 2023 pro fyzické osoby rušíme,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Co s datovou schránkou po zrušení živnosti : V případě zrušené živnosti (tj. výmaz zákonem stanovené evidence a ukončení podnikání) schránka zřízena nebude.

Proč nemít datovou schránku

Proč ji nemít Mínusy u datových schránek jsou to, že dokument, který přijde, se do deseti dní automaticky považuje za doručený. Nezáleží, jestli jste se během této doby do schránky přihlásili a zprávu skutečně přečetli. Můžete tak prošvihnout lhůtu pro odvolání nebo dlužit za pokutu, o které nevíte.

Co stojí Datová schránka : Často se ptáte

  • Aby vám žádná datová zpráva neunikla, můžete si z portálu datových schránek.
  • Zřízení i používání datové schránky je pro komunikaci s úřady zdarma.
  • Datové schránky mají kromě úřadů a fyzických osob také firmy, OSVČ, právnické osoby a další zákonem stanovené subjekty.

Pokud posíláte placenou datovou zprávu, je nad tlačítkem ODESLAT ZPRÁVU uveden údaj o poplatku, který musíte uhradit. V současnosti je cena jedné placené zprávy sjednocena na 10 Kč bez ohledu na způsob placení. Po odeslání datové zprávy se zobrazí okénko s informací o úspěšném odeslání.

Na adrese www.mojedatovaschranka.cz/sds stačí zadat IČO a dozvíte se, jestli danému subjektu byla po začátku roku 2023 automaticky zřízena datová schránka.

Co kdyz si Nevyzvednu datovou schránku

V případě, že uživatel datové schránky si nevyzvedne ve stanovené lhůtě své přístupové údaje, ztratí je, nebo má podezření na jejich zneužití, atp., může požádat o vydání nových přístupových údajů. Nevyzvednutou zásilku s přístupovými údaji již nelze zasílat znovu, přístupové údaje jsou po nevyzvednutí zneplatněny.Při konverzi dokumentu v datové zprávě nebo datovém souboru do listinné podoby může být dokument v datové zprávě nebo datovém souboru uložen do úschovny prostřednictvím tohoto portálu, nebo odesláním z datové schránky. Následně může být na kontaktním místě Czech POINT převeden do listinné podoby.Datovou schránku není možné zrušit, pouze znepřístupnit, a to v případě zrušení živnosti.

Pokud se do datové schránky žádná taková osoba nepřihlásí, bude zpráva považována po deseti dnech ode dne dodání za doručenou. Datová zpráva bude v datové schránce uchována i nadále a 90 denní lhůta pro její vymazání počne běžet až okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba s oprávněním tuto zprávu číst.

Jaké jsou nevýhody datové schránky : Nevýhody datové schránky

  • Za opakovanou obnovu hesla si připlatíte. Pokud zapomenete přihlašovací údaje jednou, neplatíte nic.
  • Musíte si hlídat obsah schránky.
  • Komunikace mimo státní správu není zdarma.
  • Uložení dokumentů na delší dobu se prodraží.

Kolik stojí datová schránka pro fyzické osoby : Datová schránka vám umožní posílat elektronické dokumenty orgánům veřejné moci zcela zdarma.

Co se platí za datovou schránku

Zřízení i používání datové schránky je pro komunikaci s úřady zdarma. Pokud tedy posíláte datovou zprávu úřadům, je to bez poplatku. Platíte pouze správní poplatek, pokud je požadovaný úkon zpoplatněný.

V případě, že osoba, která má oprávnění k přístupu do datové schránky, ztratí nebo zapomene své přístupové údaje, může požádat o jejich zneplatnění a vydání nových. Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek.Na adrese www.mojedatovaschranka.cz/sds stačí zadat IČO a dozvíte se, jestli danému subjektu byla po začátku roku 2023 automaticky zřízena datová schránka.

Jak poznám že byla datová zpráva doručena : Informace v seznamu odeslaných zásilek

Ve sloupci je uvedeno datum, kdy byla zpráva fyzicky vložena do příslušné schránky. Údaj Doručeno říká, kdy byla zpráva doručena, tedy převzata adresátem, který se přihlásil ke své datové schránce. Ve sloupci je uveden den, kdy byla zpráva doručena.