Antwort Jak dlouho žije bříza? Weitere Antworten – Jak dlouho se dožívá bříza

Jak dlouho žije bříza?
Bříza bělokorá (bříza bradavičnatá) je krátkověký listnatý typ stromu, který roste po celé Evropě až po polární kruh. Je velmi nenáročná a dožívá se 100 až 150 let.Nejlepším obdobím pro sběr je brzké jaro, kdy se strom budí po zimě a probouzí se v něm proud životodárné mízy. Míza se sbírá v období, než se na stromě začnou nalévat pupeny.Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.

Jak rychle rostou břízy : Bříza může za ideálních podmínek dosáhnout výšky až 30 metrů. Samotná rychlost růstu pak přirozeně závisí na mnoha faktorech, mezi které se řadí půda, klimatické podmínky, dostupnost vody či živin. Obecně lze říct, že přírůstek činí zhruba 1,5 metru ročně.

Na co je dobrá bříza

Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.

Kolik stojí bříza : Štípané dřevo BŘÍZA, štípaná na polínka cena od 1200Kč/PRMs (loučky) – sypané

délka cena
40 cm 1250 Kč/PRMs
33 cm 1300 Kč/PRMs
30 cm 1350 Kč/PRMs
25 cm 1400 Kč/PRMs

Listy břízy bělokoré jsou i vhodným močovým a ledvinovým antiseptikem. Močopudný účinek je ještě zesilován relativně vysokým obsahem vitaminu C. Je účinná i při léčbě močových a ledvinových kamenů, stejně tak léčí nejrůznější otoky.

Najdou se ale i tací, kteří říkají, že použít "nápoj bohů" jinak než vnitřně je tak trochu plýtváním – každá bříza nám svou mízu totiž nabízí jen po dobu několika týdnů, obvykle v období od března do května, kdy v sobě po zimě probudí nový proud života.

Jak se množí bříza

Rozmnožování Přirozeně se bříza černá rozmnožuje nestratifikovanými semeny, která mají klíčivost asi 35 %, tato klíčivost rychle klesá.Ze všech bylin a květin, které dnes existují Pod břízu můžete vysadit kosatce nebo konvalinky, sněženky nebo kapradiny, jiřiny nebo krokusy. Lesní brčál a trávníkové trávy budou na mýtině u břízy vypadat docela pěkně a sofistikovaně.Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.

Chuť březové mízy je nasládlá s dřevitými tóny. Skvěle chutná vychlazená, dá se z ní připravit sirup nebo lázeň pro vlasy.

Na co je dobrá Bříza : Bříza bělokorá účinky

  • léčí nemoci ledvin a dnu.
  • vhodné na otoky.
  • na revmatismus a revmatoidní artritidu.
  • působí na nemoci srdce a snižuje cholesterol.
  • podporuje růst vlasů a pružnost, působí proti lupům.
  • vhodné na osteoporózu (řídnutí kostí)
  • na nemoci slinivky břišní a sleziny.
  • má potopudný účinek.

Jak se štípe Bříza : Na tvrdší dřevo (dub, buk, habr, jasan) volte sekerky s delším topůrkem a širokým ostřím (tzv. kalače), na měkké dřevo (smrk, borovice, jedle, modřín, bříza) vám postačí menší sekera s úzkým ostřím. S tupou sekerou moc práce neuděláte, proto ji před každým štípáním naostřete.

Na co je dobrá míza z břízy

Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Březová šťáva v bio kvalitě.

Jarní březová míza je skutečným životabudičem: obsahuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny (zejména vitamín C) a vysoké množství minerálů (např. hořčík, vápník, železo, zinek, mangan, měď a fosfor). Příjemným bonusem je přírodní cukr (fruktóza).Rostou zde letní a podzimní jabloně, třešně, špendlíky, švestky. Z ovocných keřů tu najdete vinnou révu, angrešt, rybíz, různé maliny, zahradní i lesní ostružiny, černý bez, šípková růže, aronii, jahody. Zahrada má své skrýše a zákoutí, jezírko je plné žab, žije zde ježčí rodina.

Kdy zkrátit břízu : Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.