Antwort Jak dlouho žije Oblovka? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrzi oblovka bez jidla
Šneci mohou vydržet bez potravy poměrně dlouhou dobu. Pokud ale vaše oblovka nežere už několik týdnů, je nad slunce jasné, že s ní není něco v pořádku.Do ubikace nikdy nedávat keramické misky, ale plastové. Nedáváme ani kameny, co se týče tepla, zajišťujete ho topnými foliemi přilepenými na ubikaci z vnější strany. Lampy nedávat, mohou šneka popálit nebo přehřát.Její ulita dorůstá délky až 20 cm, průměrně však kolem 12 cm. Váha se pohybuje kolem 150 g, maximálně do 300 g. Dožívá se 5 – 20 let, v zajetí i 23 let. Pohybuje se pomocí svalnaté nohy, která při natažení může být až o 10 cm delší než ulita.
Jak poznam že je oblovka mrtvá : Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.
Jak rychle roste Oblovka
Mladé oblovky velice rychle rostou, při dostatku potravy a vápníku (tzn. v podobě sépiové kosti, či mletého vápence) mohou povyrůst až o 2 cm za měsíc. Rostou cca do prvního roku života, kdy pohlavně dospívají. Ve volné přírodě se achatiny dožívají 3-5 let.
Co potřebuje Oblovka : Velmi důležitý je zdroj vápníku, nejlépe ve formě sépiové kosti či nadrcených vaječných skořápek. Potřebují také přístup k čisté vodě. Velmi dobře přijímají mrkev, okurku, různé druhy salátů a jablka. Když se zaposloucháte, můžete slyšet, jak oblovky chroupou.
Velmi důležitý je zdroj vápníku, nejlépe ve formě sépiové kosti či nadrcených vaječných skořápek. Potřebují také přístup k čisté vodě. Velmi dobře přijímají mrkev, okurku, různé druhy salátů a jablka. Když se zaposloucháte, můžete slyšet, jak oblovky chroupou.
Mladé oblovky velice rychle rostou, při dostatku potravy a vápníku (tzn. v podobě sépiové kosti, či mletého vápence) mohou povyrůst až o 2 cm za měsíc. Rostou cca do prvního roku života, kdy pohlavně dospívají. Ve volné přírodě se achatiny dožívají 3-5 let.
Jak se zbavit Oblovek
Pravidelně podáváme sépiovou kost nebo drcené skořápky vajec, aby byl zajištěn dostatečný přísun vápníku. Velmi dbáme na pravidelnou hygienu, v teráriu neponecháváme tlející zbytky potravy. Dle velikosti a počtu jedinců měníme jednou za čas kompletní substrát. Údržbu je také třeba věnovat stěnám terária.Základní složkou potravy je ovoce a zelenina, případně chemicky neošetřené listy pampelišek a další zeleň. Nevhodné jsou pouze citrusy, rajčata nebo špenát, kvůli své kyselosti. Někteří chovatelé podávají i namočené psí suchary nebo vařené vajíčko. Přísun bílkovin šneci ocení hlavně po období spánku, kdy jsou vyhládlí.Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé.
Bez potravy vydrží sami doma klidně týden či dva, tudíž vám je nemusí rodina či sousedka přes dovolenou chodit hlídat. Plži dokonce nepotřebují ani vodu, jelikož si ji berou přímo z potravy. Stačí jim přirozené světlo v místnosti a pokojová teplota, nejlépe nad 20 stupňů.
Co dělat když se Zavíčkuje šnek : Jedna z výsad šneků je víčkování-přesněji , když je šnekovi sucho anebo má jinak zhoršené podmínky života (vlhko,potrava,sluníčko) , tak se stáhne do ulity a ulitu ZAVÍČKUJE blankou. V podstatě se nic vážného neděje , je ale nutné vyhledat , co šnečkovi schází a dát to do pořádku.
Co dělá šnek v zimě : Krásné léto žravých hlemýžďů nám přinese samé radosti, neplatí to ovšem o jiném ročním odbobí-o zimě. Jak jistě víte, hlemýždi přečkávají zimu v tzv. zimním spánku, kdy si zalepí "vchod" (prostor mezi obústím) pevnou blánou z uhličitanu vápenatého a zahrabou se do hlíny.
Co žere šneky
Existují ryby, potravní specialisté, kteří se plži živí a dokáží rozkousnout jejich ulity. U nás se chovají třeba čtverzubci (Tetraodon apod.). Nevýhoda je ovšem v tom, že jsou to dravci a nelze je umístit do společenského akvária. Poté co sežerou plže, pustí se do ostatních živočichů.
V přírodě se dožívá přibližně šesti let, v zajetí až deseti až dvanácti. Vyskytuje se v křovinách a hájích, ale často i v zahradách. Zimu přečkává vytvořením vápenatého „víčka“ (epifragma).Co hlemýždě odpuzuje Hlemýždě odpuzuje například cibule, česnek, šalvěj, fenykl a také kofein, která je pro ně nebezpečný. Toho lze využít k ochraně citlivých rostlin jejich posypáním kávovou sedlinou.
Jak probudit šneka : Pro probuzení jsou plži dehydratovaní a vyhladovělí, chybí jim také vápník. Průměrný plž totiž ztratí až 15% své původní váhy během hibernace a dostat se do původní formy mu bude trvat několik týdnů. Proto mu poskytneme dostatek vlhkosti, potravy a sépiovou kost, kus omítky nebo grit.