Antwort Jak dlouho žloutky v lednici? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrží v lednici žloutky
Aby žloutky neoschly
Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.syrové žloutky: 2–3 dny – poté se začnou vysušovat, syrové bílky: až 20 dní, vejce uvařená natvrdo: 1 týden, domácí vaječný likér: 4 dny – podle některých receptů by měl v chladu vydržet i několik týdnů.Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.
- Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
- Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
- Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
- Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.
Proč nedávat vejce do lednice : Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice
Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.
Jak zmrazit žloutky
Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.
Jak dlouho můžu mít bílky v lednici : V lednici: Ihned po oddělení od žloutku je třeba bílky uzavřít do plastové nádoby s víčkem. Syrové bílky při správném skladování vydrží v lednici až 20 dní. V mrazáku: Bílky opět uložíme do nádoby s víčkem a tentokrát je vložíme do mrazáku. Skladovat je můžeme při teplotě -15oC až 12 měsíců.
Vařené těstoviny uchovávej ve vzduchotěsném balení a aby déle vydržely, je vhodné je vložit do lednice do dvou hodin po uvaření. Při teplotě +4-5°C vydrží čerstvé nejméně pět dní. Předtím, než je budeš chtít vyhodit, je ochutnej, pokud nezapáchají a vypadají dobře, není důvod proč je vyhazovat.
Syrové bílky při správném skladování vydrží v lednici až 20 dní.
Jak odstranit žloutek
Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.chalázy, která drží žloutek uprostřed bílku. Především podle bílku se posuzuje kvalita vajec. Bílek by měl být čistý, průhledný, nezakalený, u kvalitních vajec je až třpytivý.Pozor si dejte také na to, jak dlouho vajíčka v ledničce máte. Za čerstvé vejce se považuje takové, které není starší než devět dnů po snášce. Trvanlivost vajec činí 28 dní po snesení. Pokud tedy kupujete vejce z obchodu, zjistíte datum snášky po odečtení 28 dnů od minimální trvanlivosti.
Vložte z lednice studená vejce do vroucí vody a odpočítejte:
- 3 minuty pro pošírované vajíčko.
- 5 minut pro vejce naměkko s velmi tekutým středem.
- 7 minut pro vejce naměkko s méně tekutým středem.
- 10 minut pro vejce nahniličko se spíše tekutým středem.
- 12 minut pro vejce mezi nahniličko a natvrdo.
- 16 minut pro vejce natvrdo.
Jak utřít žloutky : Tření žloutků nám usnadní ruční šlehač. Pokud použijeme metlu, asi po 10 minutách žloutky nabydou a utvoří se hustá pěna. Bílky můžeme uvařit s trochu vody, solí a máslem, dokud nezhoustnou. Po rozkrájení se dají přidat do salátů, na chleba.
Co se stane s vejcem kdyz zmrzne : Po zmrznutí vajíčka vyklepněte a skladujte je v dobře uzavíratelném mrazicím sáčku, který poputuje zase zpátky do mrazáku. Jednotlivě zmražené je pak můžete v mrazáku skladovat i ve vhodné nádobě. Pokud zmrzlá vejce nejdou vyklepnout, dejte dno formy na pár sekund do teplé vody a kostky hned vypadnou.
Jak poznat zkažené bílky
Jak poznat zkažené
Pokud by bylo zkažené, znehodnotili byste si tím i ostatní čerstvá. Proto nožem vejce rozklepněte a nejdříve k němu čichněte a až pak přidejte k ostatním. Je dobré sledovat také barvu bílku: Jakmile je nazelenalý, načervenalý nebo v něm plavou černé nebo zelené skvrnky, raději ho nejezte.
Nejlepší potraviny do krabiček podle trvanlivosti v lednici:
Maso: Vařené maso a drůbež lze obvykle skladovat 3-4 dny. Ryby: Vařené ryby je nejlepší zkonzumovat do 1-2 dnů. Zelenina: Vařenou zeleninu lze skladovat 3-4 dny.Vařené těstoviny uchovávej ve vzduchotěsném balení a aby déle vydržely, je vhodné je vložit do lednice do dvou hodin po uvaření. Při teplotě +4-5°C vydrží čerstvé nejméně pět dní. Předtím, než je budeš chtít vyhodit, je ochutnej, pokud nezapáchají a vypadají dobře, není důvod proč je vyhazovat.
Jak dlouho vydrzi nudle v lednici : Tyto potraviny lze skladovat den nebo dva. Rizoto, těstoviny, steaky, kotlety a pečeně už vydrží i o dva dny více. Stejně dlouho jsou skladovatelné i vařené brambory. Uvařené, dušené nebo upečené maso, nakrájené na plátky, lze lze mít v lednici až pět dní.