Antwort Jak dlouho může zaměstnavatel držet výplatu? Weitere Antworten – Co dělat když zaměstnavatel pošle výplatu
Ať už Vám zaměstnavatel dluží jednu nebo několik výplat, vždy doporučujeme zaměstnavatele k jejich zaplacení písemně vyzvat. Pokud Vám ani na tuto výzvu zaměstnavatel dlužnou mzdu (plat) neuhradí, můžete se s žalobou obrátit na soud.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Na co smí zaměstnavatel sáhnout Jakékoli srážky (ať už s nimi zaměstnanec souhlasil, nebo ne) především nesmí přesáhnout polovinu mzdy zaměstnance. I když ke srážce dochází, měla by vám vždy být vyplacena alespoň polovina vaší čisté mzdy.
Jak dlouho můžu cekat na vyplatu : Co musíte udělat, když nepřijde mzda:
Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit na úřadě práce nejpozději do 30 dní ode dne, kdy byl podán insolvenční návrh. Na nevyplacenou mzdu čekejte nejdéle měsíc po výplatním termínu, pak jednejte.
Co když nepřijde výplata v termínu
Právo na mzdu je nutné uspokojit řádně a včas. Pokud zaměstnavatel nesplní povinnost vyplatit mzdu ve výplatním termínu, je v prodlení. Zaměstnanec může své právo uplatnit u soudu, požadovat úroky z prodlení a okamžitě také ukončit pracovní poměr. Zaměstnanec má nárok na mzdu.
Co když mi nepřijde výplata : Zákoník práce mluví jasnou řečí: když nedostanete mzdu nebo plat do patnácti dní po uplynutí období splatnosti – a tím je kalendářní měsíc následující po měsíci, kdy jste práci vykonali – můžete dát výpověď. Okamžitou; šéf si nemůže nárokovat ani výpovědní lhůtu.
Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.
Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.
Kolik po mě muze chtit zaměstnavatel peněz
Výše a způsob náhrady škody
Pokud není škoda způsobena úmyslně, může po vás zaměstnavatel požadovat škodu maximálně do výše 4,5 násobku vašeho průměrného měsíčního výdělku. Pozor ale, pokud vám prokáží odpovědnost ve vícero případů a vznik více škod, zde budete platit 4,5 násobek platu za každou z nich.V rámci období, v němž je mzda splatná musí zaměstnavatel určit pravidelný výplatní termín. Připadne-li tento termín na sobotu, neděli nebo svátek je doporučeno mzdy vyplatit v nejbližší předcházející pracovní den.3 Splatnost mzdy nebo platu a výplata mzdy nebo platu (§ 141 až 143) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo na některou jejich složku.
Může se však stát, že vám zaměstnavatel dovolenou jednostranně nařídí. A to i když s tím nesouhlasíte nebo se vám to nehodí. Šéf ale musí dodržet tyto podmínky: O tom, kdy vás posílá na dovolenou, vám musí dát vědět písemně nejméně 14 dní předem.
Kolik dovolené mám nárok za mesic : V případě, že zaměstnanec nastoupí do práce v průběhu roku, nárok na dovolenou se mu poměrově snižuje podle toho, v jakém měsíci nastupuje a kolik dní do konce roku odpracuje. Pokud změníte zaměstnání v červnu a dle smlouvy máte nárok na 5 týdnů dovolené ročně (200 hodin), náleží vám 1/12 nároku pro každý měsíc.
Co je paragraf 66 : Zákoník práce – § 66
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží.
Kolik za mě odvede zaměstnavatel
Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.
Rozsah náhrady škody, kterou může zaměstnavatel požadovat po svém zaměstnanci, stanoví zákoník práce, a to tak, že náhrada škody nesmí přesáhnout 4,5 násobek průměrného hrubého měsíčního výdělku zaměstnance.Jakékoli srážky (ať už s nimi zaměstnanec souhlasil, nebo ne) především nesmí přesáhnout polovinu mzdy zaměstnance. I když ke srážce dochází, měla by vám vždy být vyplacena alespoň polovina vaší čisté mzdy.
Jak se platí práce o víkendu : Zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku.