Antwort Jak dlouho mohu pracovat na dobu určitou? Weitere Antworten – Co znamená pracovní smlouva na dobu urcitou
Podepsat smlouvu na dobu určitou znamená, že v ní bude výslovně uvedena doba, po kterou pracovní poměr trvá. Například: pracovní poměr se uzavírá na dobu určitou v trvání od 1. září 2018 do 31. srpna 2019.Pracovní poměr na dobu určitou proto ze zákona končí uplynutím doby. Byla-li doba trvání pracovního poměru určena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem.Smlouva na dobu určitou nesmí být podle zákoníku práce sjednaná na období delší než tři roky, a opakovat nebo prodlužovat se může jen dvakrát. Takže, každý zaměstnavatel s vámi může uzavřít smlouvu na dobu určitou maximálně třikrát a vždycky maximálně na tři roky, dohromady tedy nejvýš na devět let.
Jak dlouho dopředu lze uzavřít pracovní smlouvu : Podepište ještě před začátkem pracovní doby
Seriózní firma s vámi smlouvu podepíše nejpozději v den nástupu do práce, a to ještě před začátkem pracovní doby. Pokud se zaměstnavatel vykrucuje a tvrdí, že smlouvu podepíšete až odpoledne nebo dokonce za pár dní, buďte opatrní.
Kdy musím dostat smlouvu na dobu neurčitou
Jestliže je s vámi zaměstnavatel velmi spokojen anebo vám pracovní smlouvu na dobu určitou prodloužil již 2x, uzavře s vámi pracovní poměr na dobu neurčitou. Ta není nijak časově ohraničena a zaměstnavatel s vámi bude moct rozvázat pracovní poměr pouze tehdy, pokud k tomu bude mít důvod.
Kdy mě můžou vyhodit z práce : Ke zrušení pracovního poměru je vždy potřeba písemný dokument. Zároveň platí, že okamžitě může pracovní poměr skončit jen ve výjimečných případech – ve zkušební době, v případě uplynutí pracovního poměru na dobu určitou nebo v případě zvlášť závažného porušení vašich povinností.
Z výše uvedeného vyplývá, že délka pracovního poměru na dobu určitou nesmí v žádném případě přesáhnout v celkovém součtu dobu 9 let, tj. 3 roky ode dne vzniku právního pracovního poměru a maximálně dvakrát opakování (či prodloužení) po maximálně 3 letech, v celkovém součtu tedy 9 let (3 + 3 + 3 roky).
Učinit tak musí nejpozději 3 dny před skončením pracovního poměru ve smyslu § 65 odst. 1 věty druhé. V ostatních případech zaměstnavatel není povinen vás na konec pracovního poměru upozorňovat a dokonce i v den ukončení smlouvy na dobu určitou vám může předložit Oznámení o neprodloužení smlouvy na dobu určitou.
Co kdyz nemám pracovní smlouvu
Odpověď: Pokud zaměstnavatel zaměstnává fyzické osoby bez uzavřené pracovní smlouvy či některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, dopouští se přestupku. Za tento přestupek lze zaměstnavateli uložit pokutu do výše 10 000 000 Kč, nejméně však 50 000 Kč.Učinit tak musí nejpozději 3 dny před skončením pracovního poměru ve smyslu § 65 odst. 1 věty druhé. V ostatních případech zaměstnavatel není povinen vás na konec pracovního poměru upozorňovat a dokonce i v den ukončení smlouvy na dobu určitou vám může předložit Oznámení o neprodloužení smlouvy na dobu určitou.Jak dlouho může zaměstnanec po výpovědi marodit Pokud pracovní poměr zaměstnanec skončil, končí s ním i účast na nemocenském pojištění. Ta ovšem ještě trvá v době ochranné lhůty, a to po dobu 7 kalendářních dnů.
Jak je to prosím s délkou pracovní doby V § 83 zákoníku práce je uvedeno, že délka směny nesmí přesahovat 12 hodin. Tato maximální délka směny je dána včetně přesčasů, nebo může zaměstnanec odpracovat 12 hodin a dále pokračovat v práci přesčas za podmínek stanovených v § 93 odst.
Kdy mě můžou vyhodit z úřadu práce : Výkon nekolidujícího zaměstnání je nutné na pracovním úřad oznámit, a to nejpozději v den nástupu. Pokud byste si v nekolidujícím zaměstnání vydělali více než 9 450 korun, budete z evidence uchazečů vyřazeni. Stejně tak budete vyřazeni v případě, že se zjistí, že vykonáváte nelegální práci.
Co když onemocním těsně před ukončením pracovního poměru : Nemoc méně než 14 dnů před ukončením zaměstnání
Varianta 1: Zaměstnanec onemocní 5 dnů před ukončením pracovního poměru. Zaměstnanec je stále v pracovním poměru, náleží mu tedy náhrada mzdy od zaměstnavatele. První tři pracovní dny nedostane nic, od čtvrtého mu zaměstnavatel začne vyplácet peníze.
Co dělat když mi končí podpůrčí doba
Co když mi skončí podpůrčí doba Po skončení podpůrčí doby můžete požádat o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. Posudkový lékař Institutu pro posuzování zdravotního stavu (IPZS) posoudí Váš zdravotní stav a na základě toho pak rozhodne okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).
Nemocenská po skončení zaměstnání
Pokud člověk není práceschopný po skončení zaměstnání, žádné dávky nemocenské nedostává. Výjimkou je ovšem situace, kdy je neschopenka zahájena do 7 dnů od skončení pracovního poměru. V takovém případě jde o ochrannou dobu pro nemocenskou a člověk má nárok na nemocenské dávky.Zaměstnanci je tedy možno poskytnout nepřetržitý odpočinek v týdnu kdykoli během každého sedmidenního období. V krajním případě, kdy je v prvním týdnu odpočinek poskytnut na jeho počátku a v následujícím týdnu na samém konci, musí zaměstnanec pracovat i celých dvanáct dní v řadě.
Jaká je nejdelší možná délka směny : Zaměstnavatel je ten, kdo určuje rozvržení pracovní doby (zpravidla bývá stanoven pětidenní pracovní týden), začátek a konec směn (směna nesmí být delší než 12 hodin), přičemž musí brát na zřetel, aby nebyly v rozporu se stanovisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.