Antwort Jak dlouho muze probihat danova kontrola? Weitere Antworten – Jak dlouho zpětně kontroluje finanční úřad
Jaké jsou lhůty pro daňovou kontrolu
Daňová kontrola je zpravidla prováděna zpětně a může být zahájena po dobu, kdy je možné daň doměřit. Lhůta tedy činí zpravidla tři roky od konce lhůty pro podání přiznání, může ale být prodloužena některými úkony správce či poplatníka.V České republice může obecně správce daně zahájit daňovou kontrolu a doměřit daňovému subjektu daň pouze po dobu tří let od termínu pro podání řádného daňového tvrzení. Na základě zákonem vymezených důvodů může být ale lhůta pro stanovení daně značně modifikována a ve svém důsledku prodloužena až na období deseti let.Povinnost podat dodatečné daňové přiznání trvá, pokud běží lhůta pro stanovení daně. Ta je vymezena v § 148 daňového řádu a obecně činí 3 roky, přičemž začíná běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání.
Jak probíhá daňová kontrola : Kontrolu provádí tzv. správce daně, kterým je typicky finanční úřad příslušný sídlu vašeho bydliště. Ten si od vás při kontrole vyžádá nejrůznější dokumenty související s plněním daňových povinností, ještě před samotnou kontrolu ale provádí tzv. vyhledávací činnost.
Co zjistuje finanční úřad
Finanční úřad v rámci svého cíle, kterým je správné zjištění a stanovení daní a zabezpečení jejich úhrady, provádí mimo jiné činnosti také vyhledávací činnost a kontroluje plnění povinností osob zúčastněných na správě daní.
Co se stane když nezaplatím daně : Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta daňové ztráty). Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.
Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta ztráty). Maximální postih se může vyšplhat na pět procent z vyměřené daně. Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.
Pokud podáte daňové přiznání po termínu nebo daňové přiznání vůbec nepodáte, finanční úřad Vám vyměří pokutu ve výši 0,05 % ze stanovené daně, 0,05 % ze stanoveného odpočtu a 0,01 % ze stanovené daňové ztráty za každý den prodlení.
Co když podám špatně daňové přiznání
Pokud jste daň odvedli nižší (nebo i vyšší) než jste reálně měli, můžete provést dodatečnou opravu. Opravné i dodatečné daňové přiznání se podává na stejném formuláři jako řádné daňové přiznání. Formulář vyplňujete znovu, jen tentokrát uvedete vše správně. Na první stránce je třeba označit, že jde o přiznání dodatečné.Budoucí uplatnění minulé ztráty
O daňovou ztrátu bylo možno snížit základ daně během pěti nejbližších zdaňovacích období následujících po období vzniku ztráty.Na co má právo finanční úřad
Zejména se jedná o účetnictví, ale mohou jimi být i smlouvy apod. Správce daně může dále provádět i tzv. místní šetření. Jedná se o úkon, kdy správce daně vyhledává a shromažďuje důkazní prostředky, které by mohl v rámci daňové kontroly použít.
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává podle § 136 odst. 1 daňového řádu nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2023 je do 2. 4. 2024.
Jak prokázat původ peněz : Za základní způsob průkazného doložení původu prostředků považuje Česká národní banka daňové přiznání nebo, jde-li o fyzickou osobu, která je zaměstnancem, doklad o příjmu potvrzený zaměstnavatelem.
Co hrozi za Nepodani daňového přiznání : Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Stejný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas. Z nedávné novely daňového řádu nicméně vyplývá, že Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.
Co hrozí za daňové úniky
Například u trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby hrozí v jeho nejméně závažné formě trest odnětí svobody ve výměře šest měsíců až tři léta, zatímco u jeho nejzávažnější formy hrozí trest odnětí svobody ve výměře pět až deset let.
Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.Celkově pokuta nesmí přesáhnout 300 tisíc korun. Když nedodáte přiznání ani po výzvě finančního úřadu, bude pokuta aspoň 500 korun, ale může být až pět procent stanovené daně, odpočtu nebo ztráty.
Co když jsem nepodal daňové přiznání : Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.