Antwort Jak dlouho nechat kynout těsto na housky? Weitere Antworten – Jak dlouho kynou housky

Jak dlouho nechat kynout těsto na housky?
Necháme ještě na pečícím papíru 30 minut kynout. Potom potřeme vajíčkem a posypeme dle chuti (lněné semínko, mák, sezam, kmín). Pečeme v troubě při 170 °C cca 25 minut.Kynutí klasického kynutého těsta trvá přibližně hodinu, ale záleží na množství droždí, na teplotě v místnosti i na hustotě těsta. Pokud máte doma chladno, může potřebovat k nakynutí i 3 hodiny. Těsto by mělo vykynout na dvojnásobek. Pokud tomu tak není, nechte ho ještě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.

Z jaké mouky se pečou housky : Lahodné domácí housky nebo rohlíky uděláme ze základních surovin – z hladké mouky, soli, droždí a vody. Vláčnost a křehkost jim dodá sádlo, které je důležitou ingrediencí v tomto receptu.

Čím se potírají housky před pečením

Postup přípravy

Umotáme housky a na plechu necháme kynout. (Používám pod ně papír na pečení nebo teflonovou fólii.) Troubu předehřejeme na 220 °C. Smícháme trochu vlažného mléka s vodou a Solamylem, housky potřeme a posypeme mákem nebo jinými semínky.

Jak rychle vykynout těsto : Proces kynutí těsta vyžaduje teplé a vlhké prostředí. Pokud je těsto příliš suché nebo chladné, kynutí může být pomalejší. Aby se těsto rychleji vykynulo, udržujte ho v teplém a vlhkém prostředí. Například jej můžete umístit do misky a pokrýt utěrkou, nebo do trouby při nízké teplotě.

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil. Poprašte ho hladkou moukou a mísu překryjte čistou utěrkou, případně fólií – nesmí oschnout ani okorat, to by se výrazně poničily jeho chuťové vlastnosti i textura.

Aby se těsto nelepilo na formu a úlky se netrhaly, formičky nejprve vymažte máslem a vysypte moučkovým cukrem. Použít ale můžete i namleté ořechy, piškoty či najemno nastrouhaný kokos. Pak udělejte z těsta kuličku a obalte ji také v moučkovém cukru nebo tom, čím jste formičku vysypali.

Jak nechat kynout těsto v lednici

Pomalé kynutí v lednici

Těsto se připraví klasickým způsobem, ale pak se dá kynout do lednice nebo do chladné místnosti. Mísu přikryjte potravinářskou fólií a nechte kynout alespoň 6 hodin. Nejlepší je připravit večer těsto, vložit do lednice a na druhý den jej připravit.Těsto v chladu

Ale ve chvíli, kdy má jít těsto "spát", je lépe nechat ho předkynout v nádobě minimálně 1-1,5 hodiny a uklidit. Nejde zadělat těsto, dát ho do chladu a čekat zázrak. Pokud to takto uděláte, těsto se vám skoro nehne, takže pak jediné řešení je, že ho vyndáte a necháte prokynout v teple tak, jak má.Housky pečte při teplotě 180 °C asi 15 minut, pokud rychle ztmavnou, uberte teplotu na 150 °C. Plech vyndejte z trouby, přikryjte utěrkou a nechte housky vystydnout. Tahle fáze se často nevyvede, protože housky jsou většinou snědené dřív, než stačí úplně vystydnout.

Housky pečte při teplotě 180 °C asi 15 minut, pokud rychle ztmavnou, uberte teplotu na 150 °C. Plech vyndejte z trouby, přikryjte utěrkou a nechte housky vystydnout. Tahle fáze se často nevyvede, protože housky jsou většinou snědené dřív, než stačí úplně vystydnout.

Čím pomazat housky : Troubu předehřejeme na 220 °C. Smícháme trochu vlažného mléka s vodou a Solamylem, housky potřeme a posypeme mákem nebo jinými semínky.

Co delat aby těsto Vykynulo : Kvasinky nejlépe pracují v teplém prostředí, proto i takto jim to ulehčíme:

  1. Všechny suroviny na přípravu těsta by měly být v pokojové teplotě.
  2. Na přípravu kvásku i do těsta tekutinu mírně ohřejeme (vodu nebo mléko). Nesmíme to ale přehnat, abychom naopak kvasinky nezahubili.
  3. Kynutí by mělo probíhat v teplém prostředí.

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Nedostatečné hnětení těsta: Těsto je potřeba důkladně propracovat, aby se veškeré ingredience spojily. Nízká teplota prodlouží čas kynutí: V teplém prostředí těsto kyne dobře. Nezapomínejte, že těsto musí být vždy zakryté, aby neosychalo. Čas je velmi důležitý: Dodržujte všechny fáze kynutí.Kynutí: správně nakynuté těsto by mělo přibližně zdvojnásobit objem. Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.

Jak dlouho nechat uležet těsto : Křehké těsto zpracováváme co nejrychleji, aby tuk co nejmíň povolil. Měkký tuk má menší schopnost držet všechny přísady pohromadě a pečivo je pak tuhé, suché a gumovité. Zpracované těsto je třeba nechat odležet zabalené v potravinářské fólii nejmíň půl hodiny v chladu, ale nejlépe přes noc.