Antwort Jak dlouho před Vánoci péct vánočku? Weitere Antworten – Kdy dát do těsta na vánočku rozinky

Jak dlouho před Vánoci péct vánočku?
Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.Čím se potírá vánočka před pečením Po upletení vánočku potřete bílkem. Protože byste ji měli nechat na plechu ještě chvíli kynout, je třeba ji potřít bílkem několikrát.Nakonec vánočku vložíme do trouby předem rozehřáté na 180 °C (horkovzduch). Po vložení vánočky do trouby snížíme teplotu na 160 °C a pečeme přibližně 45 minut (dozlatova). V případě, že bude vánočka rychle tmavnout, zakryjeme ji alobalem.

Z kolika pramenů se peče vánočka : Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.

Jak se pozná dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Kdy potřít vánočku vajíčkem : Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Vánočku můžeme potřít samotným bílkem, ale lepší je rozšlehané vajíčko, to dodá tu správnou barvičku.

  1. Vánočku potíráme těsně před pečením.
  2. Potíráme rozšlehaným vajíčkem, do kterého můžeme kápnout trošku vody, půjde potom lépe roztírat.
  3. Potřenou vánočku posypeme plátky mandlí.


Troubu předehřejte na 220°C. Těsně předtím, než vánočku vložíte do trouby, potřete ji rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220°C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150°C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C.

Jak dlouho může kynout těsto na vánočku

Hmotu propracujeme nejprve vařečkou. Pak vyklopíme na vál a hněteme rukama asi 10 minut. Vytvarujeme bochánek, vrátíme do mísy a přikryjeme utěrkou. Necháme kynout 3 až 4 hodiny.Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.Troubu předehřejte na 220°C. Těsně předtím, než vánočku vložíte do trouby, potřete ji rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220°C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150°C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C.

Na vině je málo vykynuté těsto, které se v horké troubě prudce zvedne: Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto.

Z jaké mouky je lepší vánočka : Na vánočku je nejlepší hladká výběrová mouka s vysokým obsahem lepku, který vykynuté těsto dobře podrží. Lepek je bílkovina, která vytváří v těstě jeho strukturu. Když mouka nemá dost lepku, neudrží vytvořené vzduchové bubliny a těsto pak spadne.

Jak dlouho nechat uležet těsto : Křehké těsto zpracováváme co nejrychleji, aby tuk co nejmíň povolil. Měkký tuk má menší schopnost držet všechny přísady pohromadě a pečivo je pak tuhé, suché a gumovité. Zpracované těsto je třeba nechat odležet zabalené v potravinářské fólii nejmíň půl hodiny v chladu, ale nejlépe přes noc.

Kdy upéct vánočku

Vánočka se obvykle peče den před konzumací, protože kynuté těsto je nejchutnější čerstvé. Jednoduchou vánočku můžeme upéct kdykoliv během roku, jako moučník ke kávě nebo čaji. Ale ta sváteční na Vánoce je přece jen jiná, z lepšího těsta, a zdobená mandlemi.

Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.V ideálních podmínkách může vydržet v ledničce dokonce 7-10 dní. Po této době může začít těsto ztrácet svou křehkost a chuť. Pamatujte si, že linecké těsto obsahuje poměrně vysoké množství másla, což může způsobit, že těsto bude tvrdnout při dlouhodobém skladování.

Jak dlouho muze být těsto na chléb v lednici : Lednicové kynutí – Když nemám dostatek času na pečení, po prvním kynutí chleba přeložím, vložím do ošatky, tu zabalím do igelitového pytle a dám do lednice. Tam chlebík kyne 8-16 hodin. Díky nízké teplotě probíhá kynutí pomaleji, ale zato intenzivněji, takže chleba má pak výraznější chuť.