Antwort Jak dlouho pouzivat matraci? Weitere Antworten – Po kolika letech se mění matrace

Jak dlouho pouzivat matraci?
Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, záleží, o jaký typ matrace se jedná, zda je položena na správném podkladu a jak se s matrací zachází. Z hygienického hlediska se však doporučuje vyměnit matraci maximálně po 4 letech užívání.V průměru je životnost matrací 7–10 let, ale klidně to může být i 15 let. Jejich životnost závisí na řadě faktorů, například na materiálu, z něhož jsou vyrobené, ale také na tom, jak často matraci používáte a jak se o ni staráte.Životnost matrace se pohybuje od 5 do 10 let, ale z hygienického hlediska se doporučuje matrace měnit každé 4 roky.

Jak casto kupovat novou matraci : Životnost matrace se udává zhruba kolem 7 – 10 let, a i když ještě po vizuální stránce vypadá nepoškozeně, z hygienického hlediska je potřeba ji vyměnit. Během spánku totiž vypotíme velké množství tekutin, které matrace absorbuje. Hromadí se v ní tedy bakterie, plísně a roztoče.

Co dělat se starou matraci

Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.

Jak využít staré matrace : Odvoz staré matrace

A pokud se jí chcete opravdu zbavit, můžete ji ještě zkusit prodat nebo darovat na charitu. Další možností, co se starou matrací, je její odvoz na sběrný dvůr. Pokud vy sami nemáte tu možnost (nevlastníte automobil), můžete za poplatek využit firmu, která vaši starou matraci odveze.

Když je vaše současná matrace úplně proleželá a vás na ní bolí záda, topper ji zachránit nedokáže. Jestli však hledáte způsob, jak vaší kvalitní zdravotní matraci prodloužit životnost, potřebujete pohodlnější vrchní vrstvu na gauč v pokoji pro hosty nebo sháníte matraci do auta, topper je pro vás ideální.

Praní potahu – měl by se prát pravidelně 1x za 1/2 roku, omezí se tak vznik alergií a výskyt prachu v domácnosti. Perte podle symbolů na štítku, nejčastěji se kvalitní potahy perou na 60°C. Při větším úklidu/ převlékání postele se doporučuje potah vysát.

Jak vyčistit smradlavou matraci

Jak vyčistit smradlavou matraci Zapáchající matraci zachráníte pomocí sody bikarbony, které umí pohltit zápach, ale i prach, vlhkost a mastnotu. Nasypte ji na matraci a rozetřete kartáčem. Po cca 15 minutách matraci důkladně vysajte.Na starou matraci využijte sběrný dvůr

Odvezete-li ji do sběrného dvora v místě vašeho bydliště, odeberou ji zde od vás zcela zdarma. Některé firmy prodávající matrace nabízejí službu, v rámci níž vám odvezou starou matraci, jestliže si u nich koupíte novou.Darovat ji můžete třeba na charitu.

Další variantou je inzerce staré matrace na internetu nebo v novinách. Někdy je možné matrace odvést do útulku, kde se používají pro zateplení bud. Ne každý útulek však matrace přijímá.

Matraci byste tedy měli vyměnit, pokud:

  1. cítíte ve vaší posteli pružiny, proleženiny či hrboly.
  2. matrace vydává při pohybu divné zvuky.
  3. uprostřed matrace se vytvoří prohlubeň
  4. matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. hrboly, roztrhaný povlak atd.)

Jak casto obracet matraci : Pružinové, pěnové a vrchní matrace by se měly 3 až 4krát do roka otáčet. Nejen dvě plochy na ležení, ale také strana na hlavu a strana na nohy. Nezapomeňte si zkontrolovat, jestli máte oboustrannou matraci. Díky pravidelnému otáčení se matrace neproleží podle vašeho těla.

Jak často čistit matraci : Proto bychom jí měli věnovat dostatečnou péči a čistit ji alespoň dvakrát ročně hloubkovou metodou, která dokáže odstranit všechny nečistoty z matrace a obnovit její čistotu, svěžest a pohodlí.

Kam vyhodit staré matrace

Na starou matraci využijte sběrný dvůr

Odvezete-li ji do sběrného dvora v místě vašeho bydliště, odeberou ji zde od vás zcela zdarma. Některé firmy prodávající matrace nabízejí službu, v rámci níž vám odvezou starou matraci, jestliže si u nich koupíte novou.

Pokud máte matraci počůranou, namíchejte si směs jedlé sody, 3% peroxidu vodíku a saponátu. Peroxid a sodu smíchejte v poměru 5:1 a přidejte dvě kapky přípravku na mytí nádobí. Směs naneste na skvrnu a bez drhnutí nechte zaschnout. Pokud toto čištění matrace od moči nezabere.Příliš tvrdá matrace nekopíruje tvary těla. Důsledkem je nevyhovující poloha páteře a bolesti zad. Naopak příliš měkká matrace neposkytuje tělu oporu, čímž opět trpí páteř, ale i psychika, soustředění, imunita…

Co dělat s Počůranou matraci : Pokud máte matraci počůranou, namíchejte si směs jedlé sody, 3% peroxidu vodíku a saponátu. Peroxid a sodu smíchejte v poměru 5:1 a přidejte dvě kapky přípravku na mytí nádobí. Směs naneste na skvrnu a bez drhnutí nechte zaschnout. Pokud toto čištění matrace od moči nezabere.