Antwort Jak dlouho roste polníček? Weitere Antworten – Kam zasadit polníček

Jak dlouho roste polníček?
Kozlíček polníček vyséváme na záhon s dostatkem slunce a světla. Ideální teplota pro růst polníčku je 10–20 °C, dobře snáší i větší teplotní pokles, je mrazuvzdorný a nevadí mu ani –10 °C. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček přikrýt sklem nebo netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.Polníček lze sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů. Můžeme použít celou rostlinu, když odřízneme kořínky, nebo otrhávat jen největší lístky a nechat ji dál růst. Polníček je však krátkověká plodina, takže je nejlepší, sklidit ho co nejdřív.Malé zelené lístky polníčku mají jemně ořechovou chuť a přijdou vhod jako chutná obměna jídelníčku zejména v chladných a mrazivých obdobích. Polníček obsahuje cenné vitaminy i poměrně hodně železa.

Jak kvete polníček : Květy rostou v rozkvětlém soukvětí, jsou drobné a mají modrobílou barvu. Užitnou částí polníčku jsou však jeho listy, které jsou celokrajné, úzké, kopinaté. Mají sytě zelenou barvu. Listy se nesklízí jednotlivě, ale zásadně celá listová růžice.

Na co je dobrý polníček

Polníček

  • podporuje imunitní systém a sliznice.
  • podporuje krvetvorbu, pomáhá při tvorbě červených krvinek.
  • působí proti vzniku křečí (hořčík)
  • zdroj elektrolytů
  • podporuje činnost srdce.
  • snižuje napětí a stres v těle, zklidňuje nervovou soustavu.

Co dát do skleníku v srpnu : Protože ve skleníku se sklízí déle než venku, můžete si vlastní zeleninu užívat delší dobu. Letní zelenina, jako jsou okurky, papriky a rajčata, se obvykle sklízí do konce srpna, ale tím pěstování nemusí končit. Nyní je čas vysadit nové plodiny, například polníček, endivii nebo špenát.

Pokud sejeme na podzim – což velmi doporučuji, budeme ji mít i přes zimu až do další sezóny. Pěstování je velice nenáročné, kozlíček polníček můžete zasévat během celé sezony od jara do poloviny podzimu. Vyséváme do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 10 – 15 cm od sebe.

Kromě toho je všestrannější než třeba hlávkový salát – může se konzumovat syrový, ale skvěle chutná i v polévkách, zmíněných smoothies, omáčkách na těstoviny nebo dokonce dušený podobně jako špenát. Mladé listy jsou ale hodně jemné a nejvíc živin si zachovají, když je tepelně upravovat nebudete.

Jak uchovat polníček

Skladování listové zeleniny.

Například špenát, rukola, polníček, bylinky, kadeřávek a podobně přendejte do misky, přikryjte vlhkým, ale ne mokrým ubrouskem a vložte do lednice. Je důležité, aby se na dně nedržela voda a aby byl ubrousek stále vlhký, takže ho namáčejte každý den. Rukola vydrží i týden úplně čerstvá.Výsev a pěstování

Pokud chceme polníček jen na zimu, vysejeme ho koncem léta nebo na podzim. Za obzvlášť nepříjemné zimy je dobré ho chránit sklem nebo netkanou textilií, aby zbytečně netrpěl nízkými teplotami. Vyséváme do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 15 cm od sebe.Narazit na něj můžete i ve volné přírodě – třeba právě na okrajích polí. Z čerstvých listů polníčku si můžete připravit chutný zeleninový salát, nebo ho přidat ke grilovanému masu či smíchat s vařenými brambory a cibulkou. Výbornou kombinaci tvoří s rajčaty, ať už pečenými, nebo syrovými.

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Co zasadit na konci srpna : Co zasít a zasadit v srpnu

V druhém měsíci prázdnin je vhodná příležitost zasít ozimou cibulku, špenát, ředkvičky, vodnici nebo rychle rostoucí odrůdy salátů, například polníček. Koncem srpna ale můžeme do skleníku nebo pařeniště zasít i přezimující salát (odrůda Humil nebo Altenburský) pro časnou jarní sklizeň.

Jak se dělá salát z polníčku : Orestujeme si slaninu a na másle kousky toastového chleba. Dále si připravíme dresink, který namícháme z citrónové šťávy, hořčice, medu, cibule, pepře a soli. Očištěný a osušený polníček bez kořínků smícháme s dresinkem, opečenými krutony a slaninou.

Jak uchovat cerstvy polníček

Skladování listové zeleniny.

Například špenát, rukola, polníček, bylinky, kadeřávek a podobně přendejte do misky, přikryjte vlhkým, ale ne mokrým ubrouskem a vložte do lednice. Je důležité, aby se na dně nedržela voda a aby byl ubrousek stále vlhký, takže ho namáčejte každý den. Rukola vydrží i týden úplně čerstvá.

Kozlíček polníček je vhodný spíše k přímé konzumaci. Pokud je třeba rostlinky uchovat, je nutné ponechat kořínky, navlhčený polníček vložit do misky, přikrýt mokrým papírem a přetáhnout potravinářskou fólií. Takto vydrží v lednici cca 3 dny aniž by ztratil svou vůni a chuť.Čerstvý špenát nelze dlouho skladovat. Nám se nejvíce osvědčilo uchovávat jej v igelitovém sáčku, aby neztrácel vlhkost, ale s mírně pootevřeným hrdlem, aby nezahníval.

Co se dělá z polníčku : Kromě toho je všestrannější než třeba hlávkový salát – může se konzumovat syrový, ale skvěle chutná i v polévkách, zmíněných smoothies, omáčkách na těstoviny nebo dokonce dušený podobně jako špenát. Mladé listy jsou ale hodně jemné a nejvíc živin si zachovají, když je tepelně upravovat nebudete.