Antwort Jak dlouho schne Sadra na zdí? Weitere Antworten – Jak dlouho schne sádra na zdí
Jak dlouho tuhne a schne sádra Záleží na tom, o jaký typ se jedná. Nejčastěji na trhu narazíte na standardní a rychle tuhnoucí sádry. Univerzální bílá sádra nebo šedá sádra na povrchu zaschne asi po dvanácti minutách a zcela ztuhne po půl hodině.Normálně tuhnoucí sádra začíná tuhnout po šesti minutách a ztuhne do 30 minut. Pomalu tuhnoucí sádra tuhne po dvaceti minutách a ztuhnutí jí trvá až devadesát minut. Vybrat si tedy můžete především podle toho, zda potřebujete pracovat rychle, nebo naopak pečlivě a v klidu.Informace a pokyny při léčbě sádrovým obvazem
Sádrový obvaz vysychá 1 až 3 dny. Po tuto dobu obvaz nezakrývejte, ani se nesnažte vyschnutí žádným způsobem urychlit. Poraněnou končetinu mějte ve zvýšené poloze, tak zabráníte případnému otoku.
Jak dlouho schne sádrový odlitek : Sádra rychle schne a dává pěkný povrch, ideální pro malování např. akrylovou barvou. Doba schnutí cca. 1 h.
Jak zpomalit tuhnutí sádry
K tomuto účelu je však zcela nezbytné zpo- malit tuhnutí sádry vhodným práškovým zpomalova- čem tak, aby počátek tuhnutí nenastal dříve než za 30 minut.
Čím natřít sádru : Z bezbarvých laků ve spreji můžete použít např. akrylátové bezbarvé laky určené na přestříkání autoemailů, metalíz. minimálně změní odstín sádry a dobře odolávají povětrnostním vlivům. nátěr bude nutné několikrát opakovat (sádra je velmi nasákavá) až se vytvoří vrstva, nátěrový film.
Důležité pravidlo, které mějte během celého procesu neustále na paměti, je že se zásadně přisypává sádra do vody. Nikdy ne naopak! A v jakém poměru Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody.
Příprava hmoty: potřebné množství sádry se pomalu za míchání vsypává do čisté studené vody v poměru 1 kg sádry : 0,57 až 0,63 litru vody. Nelít obráceně vodu do sádry. Směs důkladně promíchat (cca 2 min.), aby vznikla jemná hmota.
Co se děje po sundání sádry
Po úrazech jako jsou zlomeniny, jsou časté otoky. Proto se také v první fázi přikládá spíš sádrová dlaha než plná sádra. Po přiložení sádry vás bude lékař nabádat, že nesmíte cítit bolest, chlad v konečcích prstů, cítit zde mravenčení a podobně.Ledování – v úvodu je vhodné končetinu v místě zlomeniny nebo bolesti chladit. Můžeme využít ledovací pytlíky, které se dají zakoupit ve zdravot- nických potřebách, ale také např. zmraženou zele- ninu. Při použití je nutné chránit kůži a podkládat led ručníkem nebo utěrkou (obr.Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody. Nyní nás čekají 3 – 5 minuty důkladného míchání směsi. Míchejte do doby, dokud sádra nebude mít tu správnou, tedy hustější, konzistenci a nebudou v ní hrudky.
Postup výroby je naprosto jednoduchý. Stačí smíchat sádru s vodou (poměr najdete na pytlíku se sádrou), hmotu nalít do formiček a nechat ztvrdnout. A pak odlitky vyklopit z formiček. Odlitky můžete využít různorodě.
Co se děje při tuhnutí sádry : Rychle tuhnoucí sádra uvolňuje při tuhnutí značné množství tepla a hmota zvětšuje až o 1 % svůj objem. Tuhnutí probíhá řádově v minutách a lze ho ovlivnit mimo vlastního způsobu přípravy a zpracování kaše – teplotou a množstvím rozdělávací vody a způsobem míchání i přísadami, jako na příklad klihem a sulfitovými louhy.
Jakou barvu na sádru : Barvy Deco jsou vodou ředitelné akrylové barvy vhodné k dekoracím na dřevo, umělou hmotu, sádru a další. Tyto barvy jsou velmi intenzivní a jasné a obsahují širokou škálu lesklých, matných a perleťových odstínů s vysokou krycí silou. K dispozici je široký výběr doplňkových produktů pro užití více technik a aplikací.
Čím kreslit na sádru
Malovat můžete akrylovými nebo temperovými barvami. Na jemné detaily je vhodný tenký štěteček nebo fix.
Díky důmyslnému vakuovému systému koupacích návleků bude vaše sádra ochráněna před kontaktem s vodou, aniž by vás cokoliv nepříjemně škrtilo. Jedním z hlavních důvodů, proč si lidé pořizují návleky na sádru, je samozřejmě ochrana rukou a nohou před navlhnutím.Důležité pravidlo, které mějte během celého procesu neustále na paměti, je že se zásadně přisypává sádra do vody. Nikdy ne naopak! A v jakém poměru Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody.
Jak dlouho mít sádru : Délka trvání fixace je individuální, záleží na kosti, typu zlome- niny, míry poškození okolních tkání, druhu hojení a léčby. Průměrná doba hojení zlomenin u dětí se po- hybuje od 3 do 6ti týdnů, někdy i déle. Pro optimální hojení je žádoucí i postupné a přiměřené zatěžování zlomené ruky dle doporučení lékaře.