Antwort Jak dlouho se dožívá želvy? Weitere Antworten – Jak se pozná věk želvy

Jak dlouho se dožívá želvy?
Vědci zjistili, že stáří mořských želv a možná i věk jejich pohlavní dospělosti mohou určit pomocí analýzy izotopů uhlíku, jejichž obsah v krunýřích želv ovlivnily testy jaderných zbraní za studené války. Krunýře želv přirůstají v viditelných tenkých vrstvách, které se podobají letokruhům stromů.V současné době je nejstarší známou žijící želvou téměř 190letý samec želvy obrovské Jonathan na ostrově Svatá Helena v jižním Atlantiku. Přivezli ho sem v roce 1882 ze Seychel, kde se vylíhl zřejmě v roce 1832. Důvodem dlouhověkosti těchto pozoruhodných zvířat je jejich extrémně pomalý metabolismus.želva žlutohnědá Testudo graeca

Liší se mezi jedinci, ale i v průběhu života, kdy starší jedinci mají tendenci tmavnout. Samci jsou u tohoto druhu většinou menší než samice, a to zhruba o 1/3. Želva žlutohnědá se dožívá přibližně 70 – 100 let.

Jak dlouho se dožívají mořské želvy : Karety se dožívají přibližně 50 let, některé druhy žijí i déle.

Kdy se probouzí želva

S probouzením želvy byste měli začít bezprostředně poté, kdy se objeví první jarní paprsky, tedy přibližně začátkem března. Jestliže želvu přemisťujete do venkovního výběhu, chraňte ji před posledními mrazíky ještě slámou či senem a probouzení načasujte postupně.

Jak dlouho vydrží želva sama doma : Pokud je tato situace jen párkrát o roka, tak to doma želva v teráriu zvládne klidně i ty dva týdny a rozhodně to pro ni bude příjemnější než nějaké přenášení/cestování.

Různé příznaky jako: vytahování krku vzhůru a lapání po dechu, nebo široce otvírání zobáku, tahání zadních nohou za sebou, opuchlé oči, težká apatie kdy želva nereaguje na dotyky a pod. jsou známkou vážného problému a je potřeba ihned návštěva veterináře.

Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let. Mořské želvy se nedožívají tak pokročilého věku, ale jsou také velmi dlouho žijícími živočichy a ne jen nákupem “na několik let”.

Jak poznat že je želva nemocna

Různé příznaky jako: vytahování krku vzhůru a lapání po dechu, nebo široce otvírání zobáku, tahání zadních nohou za sebou, opuchlé oči, težká apatie kdy želva nereaguje na dotyky a pod. jsou známkou vážného problému a je potřeba ihned návštěva veterináře.Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.Kareta obrovská je ve vodě jako doma. Občas se vynoří na hladinu, aby se nadechla, ale bez vzduchu dokáže vydržet i několik hodin. To se jí hodí hlavně když spí.

Nejkratší život má jepice (1–3 dny), pokud ale nepočítáme dobu, kterou byla jepice larvou. Ze savců mají krátký život například potkani (2–4 roky) a křečci (2–3 roky).

Proč má želva zavřené očí : Oko zdravé želvy je čisté a suché. Připomíná malý lesklý korálek. želvy jsou velice náchylné na průvan, proto je třeba zajistit, aby terárko nestálo pod oknem. Z průvanu vzniká zánět očí, který při neléčení může vést až k slepotě.

Proč želva nežere : Želva může odmítat přijímat potravu z různých důvodů: nevhodná teplota v teráriu, poranění čelisti, absces nebo problémy se zrakem. Je také možné, že želva nežere, protože má problémy s ledvinami nebo játry nebo trpí nedostatkem vitaminu A.

Kdy Vylezaji želvy

V březnu až v dubnu vylézají ze zimních úkrytů. První opouštějí zimoviště želvy druhu marginata pak greaca a naposledy hermanni. Testudo hermanni opouští zimoviště často až v květnu, dle počasí. Želvy od věku tří let nechávám venku po celý rok i za nepříznivých klimatických podmínek.

Dle naší statistiky má vnitřní parazity přes 80% želv, které k nám majitelé přinesou. Pokud je vyšetření pozitivní, pak želvičku odčervíme sondou přímo do žaludku. Přesnou dávku léčiva vypočítáme podle aktuální hmotnosti želvičky. Odčervení se provádí ve 14 denních intervalech.Jak probudit želvu ze zimního spánku

  1. Přírodní odzimování ve venkovních ubikacích:
  2. ihned vykoupat, dokáže ji spolehlivě zabít voda o teplotě 20°C!
  3. ihned umístit do vyhřátého terária v bytě!
  4. ihned umístit na sluníčko, a to ani v pokoji na podlaze za oknem!
  5. ihned umístit pod bodové výhřevné světlo!

Jak želva spí : Velmi snášenlivý druh, jak vůči vlastnímu druhu, tak s želvami jiných druhů. V zimním období želva hybernuje (spí zimním spánkem) – buď na souši nebo ve vodě (dokonce i pdo ledem). Když je příliš horké nebo příliš suché období, kdy vysychá voda, želvy estivují (spí letním spánkem).