Antwort Jak dlouho se čeká na CT? Weitere Antworten – Jak dlouho se ceka na CT vyšetření
Celé vyšetření běžně trvá 5-10 minut, je nebolestivé. Po ukončení vyšetření pacient počká ještě nejméně 15 minut v čekárně, aby mu mohla být v případě výskytu pozdějších komplikací poskytnuta náležitá lékařská péče.V případě plánovaných neakutních vyšetření, dle vyšetřované části těla je výsledek k dispozici buď ihned po vyšetření (zpravidla CT vyšetření mozku, paranasálních dutin), do 3 dnů (CT vyšetření bederní páteře, břicha, plic, angiografické vyšetření), nebo nálezy zasíláme poštou indikujícímu lékaři.Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.
Co se nesmí před CT vyšetřením : Při předpokládaném podání kontrastní látky, dále při každém vyšetření v oblasti pánve a břicha přichází pacient nalačno a platí zásada 2N – Nejíst + Nekouřit nejméně 6 hodin před vyšetřením. Obvyklou medikaci pacient užije vždy!!
Kolik stojí CT vyšetření
Na dotaz ohledně ceny CT vyšetření lze snadno odpovědět. Cena CT vyšetření se pohybuje v řádu jednotek tisíc Kč (1-4 tisíce Kč). Záleží na konkrétním typu CT vyšetření, je-li použita kontrastní látka atd.
Co je Kontrastni látka při CT : Co je to kontrastní CT vyšetření Pro některé typy CT vyšetření se používá kontrastní látka, která umožní lepší viditelnost a rozlišení měkkých tkání. Kontrastní látka obsahuje jod, který je na CT velmi dobře vidět. Kontrastní látka je aplikována těsně před vyšetřením nebo v jeho průběhu.
Ceník: Metoda není dosud hrazena pojišťovnou. Na vyžádání lékaře za jedno ošetření doplatek 950 Kč. Samoplátce – 2 500 Kč / k ošetření přesto nutná žádanka ošetřujícího lékaře s vyznačením plné úhrady pacientem/.
Ano, CT vyšetření je bezpečné. Protože však CT využívá rentgenových paprsků, je pacient v riziku expozice takovému rentgenovému – ionizujícímu záření, podobně jako u jiných RTG vyšetření.
Kdy se dává kontrastní látka
Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.CT vyšetření břicha je vhodné pro posouzení stavu jater, slinivky břišní, ledvin, sleziny, žlučníku a dalších orgánů v břišní dutině. Je také využíváno k detekci nádorů, abscesů, krvácení, zánětů, ledvinových kamenů a divertikulitidy (zánětlivého onemocnění tlustého střeva).2 tablety Dithiadenu, nebo léku s obdobným účinkem do žíly bezprostředně před CT vyšetřením. Před CT vyšetřením břicha a pánve 1 až 2 hodiny postupně vypít laž 2 litry zředěné kontrastní látky. 2. Možné alternativy výkonu: – RTG nebo UZ nebo MRI vyšetření (nemusí být v daném případě přínosné).
Samoplátce – 2 500 Kč / k ošetření přesto nutná žádanka ošetřujícího lékaře s vyznačením plné úhrady pacientem/.
Jak se chovat po CT : Pacient by měl proto po vyšetření vypít nejméně litr vody, aby se ledviny rychleji kontrastní látky zbavily. Vypitá kontrastní látka na vyšetření břicha či malé pánve se nevstřebává, ve velmi vzácných případech může způsobit jednorázový průjem.
Co muze zpusobit Kontrastni látka : Nežádoucí účinky kontrastních látek
- anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
- kontrastní nefropatie:
- Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
- Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.
Jak chutná kontrastní látka
Pokud jste diabetik, je na to potřeba upozornit, aby se vyšetření přizpůsobilo vašemu režimu. Pacientům ohroženým alergickou reakcí se předem podává protialergický lék. V některých případech můžete být také požádáni o vypití kontrastní látky před vyšetřením – asi 500 ml hořké chuti.
CT je vyšetřovací modalita první volby u akutních stavů, např. CT mozku při cévních mozkových příhodách a úrazech hlavy či nitrolebním krvácení. Spolehlivě zobrazí i úrazové změny orgánů hrudníku, břicha, pánve i zlomeniny kostí.CT vyšetření je vhodné pro detailní posouzení kostní i plicní struktury. Dovoluje detailně hodnotit tkáně jednotlivých orgánů především v oblasti hlavy, krku hrudníku břicha a malé pánve. CT je vyšetřovací modalita první volby u akutních stavů, např.
Proč se dělá CT vyšetření : CT je vyšetřovací modalita první volby u akutních stavů, např. CT mozku při cévních mozkových příhodách a úrazech hlavy či nitrolebním krvácení. Spolehlivě zobrazí i úrazové změny orgánů hrudníku, břicha, pánve i zlomeniny kostí.